Wikipédia:Irányelvek és útmutatók

Tudnivalók Rövidítése:
WP:IU
WP:IRÁNY
WP:ÚT

A Wikipédia irányelvei és útmutatói szabják meg a projekt fejlődésének kívánatos irányát, de mint minden, a Wikipédiában az irányelvek és útmutatók is közösségi termékek, ki vannak téve a változásnak. Vannak azonban olyan pillérei a Wikipédiában folyó munkának, melyek lényeges módosítása a projekt önmagával való folytonosságát veszélyeztetné, ezért erősen valószínűtlen, hogy ezeken módosítás essék. Ezeket foglalja össze a A Wikipédia öt pillére oldal.

Ezen felül a Wikimédia-projekteket üzemeltető Wikimédia Alapítvány elfogadott egy az összes projektre, tehát nem csak a Wikipédiára érvényes általános szándéknyilatkozatot arról, milyen szellemiségű és irányultságú projekteket kívánnak fenntartani az Alapítvány által tulajdonolt honlapokon: A Wikimédia-projektek közös alapelvei.

Ezeken felül minden más a legteljesebb mértékben konszenzus kérdése, az alábbiakban ismertetett irányelvek és útmutatók tehát az eddigi gyakorlat és a korábbi közösségi döntések képét mutatják, nem pedig kőbe vésett szabályok, alkalmazásukban fontosabb a sejthető mögöttes szándék, mint a betű szerinti értelem (a pontos megfogalmazások sokszor esetlegesek), s a józan ész is fontosabb, mint a bürokratikus szabályszerűség. Amikor egy a közösség által korábban elfogadott útmutató vagy irányelv akadályozza a projekt fejlődését, érvénybe lép az egyik legfontosabb Wikipédia-alapelv, a Ne törődj a szabályokkal!

Irányelv és útmutató különbsége

Irányelv és útmutató között nagy különbség nincs, végképp nem rangbeli ez a különbség, hanem műfaji: az irányelvek elvi alapokat rögzítenek, az útmutatók pedig rendszerint a Hogyan és hogyan ne? kérdésekre válaszolnak. Azt lehet tehát mondani, hogy az irányelvekben rendszerint megfogalmazott elveket találunk, az útmutatókban gyakorlati „végrehajtási utasítás”-okat, és bár nyilván az előbbiek a lényegesebbek, a projekt képét nagyobbrészt az elvek megvalósulása alakítja. A határ természetesen nem éles, a Civilizált viselkedés kívánalmát rögzítő irányelv például tartalmaz gyakorlatias tanácsokat, a hivatkozások című útmutató pedig a hivatkozás alapelveivel is foglalkozik.

Wikipédia-irányelvek ABC szerint Átvett Wikipédia-irányelvekWikifilozófiai irányelvek A három visszaállítás szabálya A Wikimédia-projektek közös alapelvei A Wikipédia nem az első közlés helye A Wikipédia nem szótár A Wikipédia öt pillére Adminisztrátorok Botok Bürokraták kézikönyve/Inaktivitási irányelv Ellenőrizhetőség Élő személyek életrajza Helyesírás Képek Kerüld a személyes támadásokat! Kiskorúak védelme Konszenzus LMBT-irányelv Mi nem való a Wikipédiába? Nem szabad tartalom felhasználása Nevezetesség (zene) Rágalmazás Semleges nézőpont Szavazás (irányelv) Szerkesztési háború Tartózkodj a jogi fenyegetésektől! Törlés Wikikett Wikitanács Zoknibáb Wikipédia-útmutatók ABC szerint Formai útmutató (könnyűzene)Közösségi útmutatók Aláírás Allapok Archiválás Átirányítás Cikkek létrehozása bottal Cselekmény részletezése Csonk Egyértelműsítő lapok Feltételezz jóindulatot! A fokozatos szűkítés elve a címek egyértelműsítésében Fordítási útmutató Formai útmutató Formai útmutató (könnyűzene) Haláleset Halott linkek Helyesírás/A számok írása Hivatkozz és fogalmazz pontosan! Hogyan írhatok jó szócikket? Járőrök kézikönyve/Képjárőrözés Jegyzetelés Jegyzeteléstechnika ref elemekkel Jószócikk-státusz elnyerésének folyamata Kategóriák Kategorizálási módszerek Képhasználati útmutató Lapvédelem Le ne harapd a kezdők fejét! Listák Mi számít megbízható forrásnak? Miről jobb nem írni szócikket? Misibacsi/tesztoldal/Idegen szavak magyaros kiejtési és átírási útmutatója Ne demonstrálj! Nevezetesség Nevezetesség (fikció) Nevezetesség (könyvek) Nevezetesség (pornószínészek) Nevezetesség (szervezetek és társaságok) Nevezetesség (weblapok) Önéletrajz Összefoglaló stílus Sablonok Stilisztikai útmutató Stilisztikai útmutató (fikció) Szerkessz bátran! Szerkesztési összefoglaló Szerkesztői lap Szócikk kiemelésének folyamata Szócikkek felépítése Szócikkírás bottal Szubcsonk Tüntesd fel forrásaidat! Visszaállítás Vitalapok használata Zagyvaság Zöld belső hivatkozások Átírási irányelvek ABC szerint Átírás/Átírást igénylő nyelvek országonként Átírás Arab nevek átírása Burmai nevek átírása Burumbátor/Kirgiz átírás tervezete Cirill betűs mongol nevek átírása Cirill betűs szláv nevek átírása Cirill betűs szláv nevek átírása/Orosz földrajzi nevek Cirill betűs szláv nevek átírása/Orosz személynevek magyar átírása: példatár Cirill betűs szláv nevek átírása/Orosz templomnevek Dél-Ázsia főbb helyneveinek listája Dravida nevek átírása Görög nevek átírása Héber nevek átírása Hettita nevek átírása Japán nevek átírása Kínai nevek átírása Koreai nevek átírása Lao nevek átírása Nepáli nevek átírása Ókori egyiptomi nevek átírása Örmény nevek átírása Thai nevek átírása Tibeti nevek átírása Újind nevek átírása Újperzsa nevek átírása

Viselkedés

Irányelvek

Útmutatók

Szerkesztés

Irányelvek

Útmutatók

Tartalom

Irányelvek

Útmutatók

Médiafájlok

Irányelvek

Útmutatók

Közösség

Irányelvek

Útmutatók

Szabálynak nem minősülő leírások

Technikai leírások

Információs lapok

Kiegészítő magyarázatok

Segédletek

Jogi tudnivalók

Események

Egyéb

Elavult vagy frissítendő leírások