Wikipédia:Első szócikkem

Megjelenés áthelyezés az oldalsávba elrejtés Tudnivalók Rövidítése:
WP:1CIKK

Üdvözlünk a Wikipédiában! Ez egy rövid leírás azon dolgokról, melyeket mindenképp fontos tudnod, mielőtt megírod életed első Wikipédia-szócikkét. Az alábbiakban ellátunk tanácsokkal, mi az, amit érdemes, és mi az, amit nem érdemes megtenned szócikkírás előtt, majd megmutatjuk, hogyan hozz létre új szócikket.

Néhány tipp, amit érdemes megfontolnod:
  1. Nem kell regisztrálnod, hogy új szócikket hozz létre, azonban a könnyebb kommunikáció érdekében érdemes személyes fiókot létrehoznod. Ha nem akarsz te magad cikket írni, csak egy fontos témát szeretnél javasolni, jelezd rövid indoklással a kért cikkek listájában.
  2. Próbálkozz előbb a homokozóban, hogy megismerd a szerkesztés fortélyait.
  3. A kereső segítségével mindig ellenőrizd, hogy van-e cikk a választott témáról. Ha igen, akkor azt egészítsd ki az ismereteiddel!
  4. Nagyon fontos, hogy gyűjts forrásokat, melyekkel alátámaszthatod állításaidat, és hogy bizonyítsd a szócikked nevezetességét! Hivatkozások blogokra, személyes honlapokra és ismeretségi hálózatokra nem megfelelőek, itt megbízható forrásokra van szükség.
  5. Fontold meg, hogy az új szócikkedről mások mondják el a véleményüket először! Írj vitalapokra vagy a szócikkhez kapcsolódó műhely vitalapjára, esetleg a Kocsmafalra.
  6. Fontold meg, hogy a szócikkedet először a szerkesztői allapodra töltsd fel! Itt nyugodtan dolgozhatsz a cikkeden, és megkérhetsz más szerkesztőket, hogy segítsenek, mielőtt azt átmozgatnád az „igazi” Wikipédiába.

Tartsd fejben, hogy a nem elfogadható szócikkek gyorsan törlésre kerülhetnek!

Ellenőrizd, hátha a cikked létezik már!

A Magyar Wikipédiának jelenleg 543 163 szócikke van. Mielőtt nekilátnál, hogy egy új szócikket írj, ellenőrizd a menü Keresés funkciójával, hogy arról a témáról létezik-e már szócikk, esetleg eltérő cím alatt. Vedd figyelembe az elnevezési szokásokat! Ha az általad kiszemelt téma már létezik eltérő néven, de úgy gondolod, mások más néven keresnék, akkor készíts átirányítást rá.

Ha a keresés során nem találod azt a témát, amiről írnál, akkor először érdemes változtatnod a keresés szavait. Például: ha a kedvenc együttesed egyik tagjáról szeretnél írni, akkor először a csapatra keress rá, és ha arról létezik szócikk, azt bővítsd a fontosabb tudnivalókkal.

Gyűjts hivatkozásokat!

Gyűjts hivatkozásokat a leendő szócikkedhez! Ezeknél a lényeg az ellenőrizhetőség és a megbízhatóság. A könyv, újság, magazin stb., amelynek az információit felhasználod és hivatkozol rá vagy a cikk végén felsorolod, legyen elérhető (elvileg) bárki számára, és legyen az adott témához tartozó szakmában rangos, elfogadott információforrás (például egy egyetemi kutatóintézet szakmai honlapja, neves könyvkiadó könyve).

Minden forrásnál fontos megnézni, hogy van-e főszerkesztője, lektora, tehát egy olyan felelős személy, aki a megjelent információkért felel, akitől adott esetben pontosítást vagy indoklást lehet kérni, illetve aki jogvédett tartalom esetén az általuk megjelentetett tartalom továbbközlését engedélyezheti.

Ha egy adott weboldalon vagy fórumon, blogon bárki ellenőrzés nélkül leírhatja a véleményét, azt nem tekintjük megbízható forrásnak, az itt közölt információk közvetlen és kizárólagos felhasználását nem javasoljuk. (Ötletnek jó, hogy máshol utánanézz.)

Megbízható forrásaid hivatkozásait érdemes már a cikkírás anyaggyűjtési szakaszában feljegyezni, és legkésőbb a cikkírás folyamatában beilleszteni a cikkbe a megfelelő formátumban (könyvekre illetve webes forrásokra különböző módon hivatkozunk). Ezek közül a legegyszerűbb a ref-ek alkalmazása. Ez abból áll, hogy az után a mondat vagy szakasz után, amelyre a külső forrás vonatkozik, be kell írni a forrásra való hivatkozást a következő formában:
…információk a szócikkben, erre vonatkozik a forrás…<ref>A könyv írója: címe; a kiadó neve; a megjelenés évszáma</ref>. Ha az adott könyv vagy weboldal információit nem csak egy-egy mondathoz vagy szakaszhoz használtad föl, hanem nagyobb mértékben, akkor elegendő a könyv fenti adatait a szócikk végén a Források szakaszban felsorolni.

Amit kerülj

Lásd még:

Légy óvatos…

Hogyan hozz létre új cikket?

Új szócikk létrehozása a Wikipédián (nagyobb változat, YouTube HD változat)

Több módon is készíthetsz új cikket. A legegyszerűbb talán az, ha egy cikkben rákattintasz egy piros linkre és a megjelenő ablakba begépeled az új cikk szövegét. A másik lehetőség, hogy a Wikipédia keresőjébe beírod a leendő szócikk pontos címét (kisbetű, nagybetű is számít), és Entert nyomsz (vagy a kis nagyítóra kattintasz). Ha még nem létezik a keresett oldal, akkor a program felajánlja, hogy hozd létre, a következő szöveg kíséretében: Hozd létre a(z) „Újcikkneve” nevű lapot ezen a wikin! Ha itt a piros linkre kattintasz, begépelheted az új cikk szövegét. Ne felejtsd el elmenteni a kész munkádat a Lap mentése gombra kattintva.

Létrehozhatsz új szócikket az alábbi űrlappal is:

Lehetőleg a wiki jelölőnyelv szabályainak megfelelően formázd és lásd el néhány forrással, hogy megfeleljen a Wikipédia elvárásainak. A forrásokat a legegyszerűbben a következő formában írhatod be:

A Wikipédia:Tüntesd fel forrásaidat! oldalon további részleteket olvashatsz arról, miként tudod lábjegyzet formájában megjeleníteni ezeket, illetve sablonná alakítani, az egységes megjelenés érdekében.

Ha egyetlen szerkesztésből nem készül el a cikk, ajánlott használni az {{építés alatt}}(?) sablont, mely értesíti a többi szerkesztőt arról, hogy a cikk még készül, lehetőleg ne módosítsanak egyelőre rajta. A sok egymást követő apró szerkesztés zavaró mások számára, a kisebb hibák javításához (és megtalálásához) használd az Előnézet megtekintése gombot, melyet a szerkesztőablak alatt találsz.

A létrehozott új szócikk automatikusan bekerül a saját Figyelőlistádba, ahol később megtalálhatod és tovább bővítheted. Ide más, neked tetsző szócikkeket is felvehetsz, ezeket később bármikor el tudod érni, és látni fogod, ha a cikkek tartalma megváltozik.

Az „asztali”, böngészős Wikipédia és a mobilos applikáció Figyelőlistája szinkronban van egymással.

És aztán?

Most, hogy létrehoztad az első cikkedet, még mindig rengeteg munka vár rád!

Ne hagyd abba a bővítést

A Wikipédia soha sincs teljesen kész! Egy szócikk, amelyet épp csak létrehoztak, igen távol áll attól, hogy „kész” legyen. (Kivételek természetesen vannak.) A biztos és pontos szerkesztéshez hosszú út vezet.

Ha valóban nagyon érdekel az a téma, amelyről épp írtál, akkor idővel valószínűleg még többet fogsz róla megtudni, és így még többet tudsz hozzátenni a cikkhez. Lehet hogy ez ma lesz, vagy holnap, a lényeg, hogy láss neki!

Fejleszd a formát

Ahhoz, hogy a cikked megfelelő formára hozd (esetleg bővítsd és kiemelt szócikké tedd), érdemes megnézni a következő oldalakat:

Ne feledd, valószínűleg mások is dolgozni fognak a szócikkeden, miután azt elmentetted! A szócikk szerzőjének nincs különleges joga afölött, hogy mit tartalmazzon a cikk. Lásd: Wikipédia: A szócikkeknek nincs tulajdonosuk.

Ügyelj az árva cikkekre és a zsákutcalapokra

Az árva szócikk olyan cikk, amelyre más oldal nem hivatkozik, a zsákutcalap pedig olyan, amelyben még nincs belső link (tehát hivatkozás más szócikkekre). A fő probléma az árva cikkekkel az, hogy mások így nem fognak róla tudomást szerezni, és igen kevés olvasó fogja megtalálni.

A legtöbb új szócikk zsákutcalap, amikor egy kezdő szerkesztő létrehozza. Ahhoz, hogy fejleszd a cikket, el kell helyezned benne belső linkeket, amelyek más szócikkekre hivatkoznak. Ezt a dupla szögletes zárójelekkel teheted meg: ].

Szükséged van még segítségre?

Menj a Wikipédia:Mentorműhelybe és kérj magad mellé személyes segítőtársat!

Lásd még