Napjainkban a Wikipédia:A szócikkeknek nincs tulajdonosuk a közvélemény széles köre számára nagyon fontos és érdekes téma. A Wikipédia:A szócikkeknek nincs tulajdonosuk jelentősége egyre fontosabbá vált a társadalmi, kulturális, akadémiai és tudományos szférában, vitákat és reflexiókat generálva a következményeiről és következményeiről. Különböző nézőpontokból és megközelítésekből a Wikipédia:A szócikkeknek nincs tulajdonosuk-hez, eredetéhez, evolúciójához és a jelenlegi társadalomra gyakorolt hatásához kapcsolódó különböző szempontokat tárgyalták. Ebben a cikkben elmélyülünk a Wikipédia:A szócikkeknek nincs tulajdonosuk izgalmas világában, feltárjuk annak különböző dimenzióit, és elemezzük a relevanciáját a jelenlegi kontextusban.
Ez az irányelv („official policy”) az angol Wikipédiából származik. Amíg a magyar Wikipédia közössége nem szavaz arról, hogy ne legyen érvényes, vagy nem alakítja a saját változatát, az itt leírtak hivatalos irányelveknek számítanak. A véleményedet vagy módosító javaslataidat várjuk az oldal vitalapján vagy a Kocsmafalon. |
Az oldal tartalma dióhéjban: Ha létrehozol vagy szerkesztesz egy szócikket, légy tisztában vele, hogy mások is szerkeszteni fogják, és ne akadályozd őket benne. |
Az öt pillér |
---|
Viselkedési irányelvek |
Vannak szerkesztők, akik nagyon magukénak érzik azt, amivel a Wikipédiához hozzájárultak (legyen szó szócikkről, képről, sablonról, kategóriáról, vagy bármi másról). Néhányan egészen odáig mennek, hogy megpróbálják megvédeni a vélt betolakodóktól. Egy dolog, ha annyira érdekel egy cikk sorsa, hogy felveszed a figyelőlistádra, talán mert a szakértője vagy, vagy szívügyed valamiért. De amikor ez a figyelem túllép egy bizonyos határt, károssá válik. Azt hinni, hogy egy szócikknek gazdája lehetsz, egyike a Wikipédián rendszeresen elkövetett hibáknak.
Nincs jogod megakadályozni, hogy mások is szerkesszék a „tulajdonodat”, miután beküldted azt a Wikipédiára. Amint az a szerkesztési oldalon világosan fel van tüntetve,
Ha azon kapod magad, hogy szerkesztési háborút vívsz más wikipédistákkal, fontold meg, nem kéne-e egy kis szünetet tartanod, és hagynod, hogy lecsillapodjanak a dolgok. Egy-két hét múlva már egészen más színben fogod látni a dolgokat. Ha pedig másvalaki hiszi magáénak a lapot, megtárgyalhatod az ügyet a megfelelő vitalapon. Vonj be más szerkesztőket is, vagy kövesd a vitarendezési folyamatot.
Bár attól, hogy valaki egy cikken dolgozik, még nem válik a cikk tulajdonosává, azért fontos tiszteletben tartani mások munkáját. Ha nagyléptékű átalakítást tervezel, különösen ha olyan szöveg átalakítását, amit egyetlen ember írt, fontold meg, nem tudnátok-e közösen véghezvinni. Lásd még: Wikipédia:Civilizált viselkedés, Wikipédia:Wikikett és Wikipédia:Tételezz fel jóindulatot.
Mivel egy szócikk, vagy annak bármely része senkinek sem a tulajdona, ha létrehozol vagy átírsz egy cikket, ne írd alá. A laptörténetben anélkül is látható lesz, hogy szerkesztetted.
Amikor viszont megjegyzést, kérdést vagy szavazatot írsz a vitalapra, jó dolog, ha tiéd a szöveg és más nem változtathatja meg, ezért ilyenkor érdemes aláírnod azt (ezt a ~~~~ karakterek beírásával, vagy a szerkesztőablak tetején látható gombsor aláírás gombjával teheted meg).
Két gyakori típusa van a szócikkek kisajátítása körüli konfliktusoknak: amiknél egy elsődleges szerkesztő van, és amiknél több szerkesztő van.
Légy udvarias, és kerüld a szerkesztők valódi céljaira vonatkozó gyanúsításokat és spekulációkat. Ha szükséges, hagyd figyelmen kívül a kérdésedre válaszul kapott támadásokat. Ha a szerkesztő viselkedése folytatódik, vitarendezésre lehet szükség, de mindenképpen próbálj meg előbb szót érteni vele.
Gyakran a szócikket kisajátító szerkesztő a szócikk fő szerzője is; ne feledd, hogy az ilyen szerkesztők szakértők lehetnek az adott területen, vagy őszintén igyekeznek megőrizni a cikk minőségét és pontosságát. Az ilyen szerkesztők gyakran szívesen veszik a párbeszédet, úgyhogy egy egyszerű eszmecsere segíthet megoldani a kisajátítás problémáját. Ha szerkesztő továbbra is ellenséges marad, személyes támadásokba kezd, vagy szerkesztési háborút folytat, próbáld figyelmen kívül hagyni az agresszív viselkedését, és a vitalapon szót érteni vele. Ha ez sem segít, kénytelen leszel a vitarendezéshez fordulni, de legalább megpróbáltad.
A szócikket kisajátító szerkesztő gyakran fenyegetőzik azzal, hogy otthagyja a Wikipédiát. Mivel ez az irányelv kifejezetten azt javasolja az ilyen szerkesztőknek, hogy tartsanak egy kis szünetet, gyakran a legjobb hagyni, hogy elmenjenek; ha lehiggadtak, majd visszatérnek.
Előfordul, hogy több szerző együtt sajátít ki egy cikket, és kölcsönösen védik egymás ehhez való jogát, vagy a többiek védik az egyik jogát. Az ilyesmi még tapasztalt szerkesztők számára is frusztráló lehet, de ilyenkor is fontos, hogy udvarias maradj, és próbálj meg a szerkesztők személye helyett a szócikkel foglalkozni; illetve hogy próbáld meg rendezni velük az ügyet, mielőtt véleménykéréshez vagy más vitarendezési eljáráshoz fordulsz.
Néhány hasznos stratégia: