Wikipédia:Vitalapok használata

A vitalapok használata során bizonyos kommunikációs módszerek inkább hátráltatják, míg mások inkább segítik a közös enciklopédiaszerkesztést.

Az alábbi lista a szerkesztőknek igyekszik segíteni a vitalapok hatékony használatában. Míg a Wikipédia:Vitalap c. lap pusztán technikai jellegű segítséget igyekszik adni a vitalapokon való tájékozódáshoz és azok szerkesztéséhez, jelen oldal ajánlásokat fogalmaz meg a vitalapok használatának, a rájuk írt szövegek általánosabb szempontjaival kapcsolatban: mi, miért és milyen stílusban kerülhet egy vitalapra.

Mire valók a vitalapok

A vitalap célja annak megbeszélése, hogy a szócikk mit és milyen formában tartalmazzon, milyen tennivalók vannak még vele (lásd a {{todo}}(?) sablont, milyen problémákat kell megoldani. Használható források és egyéb információk gyűjtésére, konszenzus keresésére vagy a cikk minőségének, megbízhatóságának értékelésére. Ha jelentősen megváltoztatod a szócikket, és a szerkesztési összefoglalóban nincs hely megmagyarázni, miért tetted, leírhatod a vitalapon egy új szakaszban, amit az összefoglalóban aztán be tudsz linkelni. Ha kiteszel a cikkre valamilyen problémát jelző sablont (mint a {{sn}} vagy a {{lektor}}(?)), a vitalapon célszerű leírni, hogy pontosan mi a kifogásod, hogy a szócikk megváltozása után lehessen tudni, hogy fennáll-e még a probléma.

A vitalapra helyezhetőek el az olyan jelzések, kategóriák is, amelyek nem a cikk témájához, hanem a Wikipédiához kapcsolódnak (például melyik műhelyhez tartozik, milyen események történtek a cikkel). Kivétel ez alól a kiemelt csillag és a portálikonok.

Mire nem valók a vitalapok

Az olyan témáknak, amik nem kifejezetten a szócikkhez kapcsolódnak, jobb helye van máshol:

Hogyan viselkedj a vitalapokon...

És hogyan ne

Ha nem szívleled meg az alábbi figyelmeztetéseket, könnyen előfordulhat, hogy hosszabb vagy rövidebb időre eltiltanak a szerkesztéstől.

Viták, konfliktusok

A Wikipédia egy közösség, a szócikkek sok ember munkájának eredőjeként állnak elő. Ahhoz, hogy ez működjön, képesnek kell lennünk együtt és nem egymás ellen dolgozni. Ha egyszerűen csak átírod, ami nem tetszik a szócikkben, könnyen megeshet, hogy később valaki visszaírja. Segíthet, ha feltünteted a forrásaidat, és leírod az indokaidat a szerkesztési összefoglalóban, de vitatottabb témáknál (politika, vallás, perem- és áltudományok, nemzeti/nemzetiségi ellentétek, helyesírás és még sok más) ez sem mindig elég. Nézeteltérés esetén a szöveg oda-vissza állítása helyett (a szerkesztési háború előbb-utóbb azt eredményezi, hogy blokkolják a résztvevőket vagy levédik a lapot) kezdeményezz párbeszédet a vitalapon. Ha a másik fél érdemben nem reagál, akkor se egyedül állítgass vissza, kérj segítséget a járőrök vagy az adminisztrátorok üzenőfalán.

Ha úgy érzed, a megbeszélés holtpontra jutott, próbálj bevonni egy vagy több harmadik felet; szükség esetén kezdeményezz véleménykérést.

A szöveg strukturálása

Formázások

Vitalapok tetején gyakran használt sablonok sorrendje

Ha túl sok a szöveg

Lásd még