A mai világban a Wikipédia:Mikor van szükség a források feltüntetésére? olyan téma, amely számos területen nagy aktualitásra tett szert. A Wikipédia:Mikor van szükség a források feltüntetésére? mind a magánéletben, mind a szakmai életben egyre nagyobb érdeklődést váltott ki a társadalomra gyakorolt hatása miatt. Akár lokálisan, akár globálisan, a Wikipédia:Mikor van szükség a források feltüntetésére? jelentősen befolyásolta a különféle kihívásokkal és lehetőségekkel való szembenézésünket. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Wikipédia:Mikor van szükség a források feltüntetésére?-et és annak mai szerepét, elemezzük a hatását különböző kontextusokban, és lehetséges megoldásokat vagy megközelítéseket javasolunk a hatékony kezelésre.
Ez az irányelv („official policy”) az angol Wikipédiából származik. Amíg a magyar Wikipédia közössége nem szavaz arról, hogy ne legyen érvényes, vagy nem alakítja a saját változatát, az itt leírtak hivatalos irányelveknek számítanak. A véleményedet vagy módosító javaslataidat várjuk az oldal vitalapján vagy a Kocsmafalon. |
A Wikipédia kiemelt szócikkeinek szükséges jellemzője a cikkben szereplő állítások forrásainak megadása. Az ellenőrizhetőség irányelve szerint forrásokat szükséges adni az idézetek esetén, valamint olyan esetekben, amikor egy állítás kételyeket ébreszt vagy ébreszthet. Ez az oldal ezeket a követelményeket tisztázza.
Ez a lista nem teljes, a benne szereplő példák csak szemléltető jellegűek. Minden esetet értékének megfelelően, egyedileg kell kezelni.
Meg kell jelölni a forrást minden olyan információ esetében, melynek valóságtartalmát egy másik szerkesztő kétségbe vonja. Ennek hiányában az állítás eltávolítható. A viták elkerülése és az olvasók tájékoztatása érdekében minden olyan állítást forrással szükséges alátámasztani, amelyet elfogadható érvekkel kétségbe vonhatnak (lásd Wikipédia:Ellenőrizhetőség). A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a legtöbb ilyen állítás alátámasztására forrás áll rendelkezésre. Abban az esetben, ha egy állítás alátámasztására több forrás is rendelkezésre áll, a „legmegbízhatóbb forrást” kell megjelölni.
A gyakorlatban forrást kell adni a szöveg bármely fontos állításának alátámasztására. A kiemelt szócikkek esetében nem ritka, ha bekezdésenként legalább egy forrás található.
A szócikkek bevezetője rendszerint összefoglalja a szócikkben szereplő információt; itt is meg kell találni az egyensúlyt: az olvasókat el kell látni a szükséges forrásokkal anélkül, hogy fölösleges forrásokkal halmoznánk el a bevezetőt. A bevezető nagyobb általánosságban, átfogóbban ismerteti a szócikk tartalmát, mint a szócikk többi része. Az egyértelmű témákra vonatkozó információ kevésbé vonja maga után a vitát, és kevésbé valószínű, hogy források megadása válik szükségessé. Ugyanakkor a bevezető sem kivétel a forrással való ellátásra vonatkozó kötelezettségek alól. A bonyolult, aktuális, vagy kétségbe vonható témák esetében sok forrásra lehet szükség. Más téma esetében a forrás akár el is maradhat. Élő személyek esetében az általánossági szinttől függetlenül az állítások alátámasztására mindig szükség van forrásokra.
A szöveg és a hozzá kapcsolódó forrás kapcsolata, azok szócikkbeli távolsága szerkesztői megítélés kérdése. Az információ forrásának mindig világosnak kell lennie. Ha egy többmondatos bekezdést írsz, melynek tartalma ugyanabból a forrásból származik, a forrást nem szükséges minden egyes mondat után megismételni, hacsak az információ nem különösképpen vitatható. A szerkesztőknek óvatosan kell eljárniuk a forrásokkal ellátott anyag átrendezésekor, hogy a szöveg-forrás kapcsolat ne szakadjon meg.