Vat (kolostortemplom)

Kambodzsai templomok: Vat Ko (balra) és Vat Peapat

A vat vagy wat (thai: วัด wat, lao: ວັດ, vad, khmer: វត្ត, wōat) kolostortemplomok elnevezése Thaiföldön, Kambodzsában és Laoszban.

Bevezető

Szigorú értelemben a vat egy buddhista szent terület, amelyben van egy vihára (a szerzetesek részére), egy templom, egy lakóépület és oktatási épület. Fontos követelmény továbbá, hogy legalább három állandó szerzetes lakója (bhikkhu) legyen. Hétköznapi értelemben azonban szabadabban használják a kifejezést, olykor még ősi templomok romjaira is. Tranzitív illetve intranzitív igei alakja azt jelenti, hogy megmérni, lemérni, összehasonlítani.

A thai emberek mindenféle vallási építményre használják a vat kifejezést, kivéve a mecsetekre (thai: สุเหร่า - szurao, มัสยิด - maszdzsid, vagy โบสถ์ของอิสลาม - bot khong itsalam, szó szerint "iszlám templom"). Így a vat csin kínai templomot (buddhista vagy taoista), a vat khaek hindu templomot és a vat khrit vagy vat farang keresztény templomot jelent.

Kambodzsában a vat mindenféle vallási épületre vonatkozhat. Angkorvat (អង្គរវត្ត) jelentése "templomok városa".

Típusok

Bangkok egyik legjelentősebb templomának, a Szuthat templom gyűlésterme (Phra Viharn Luang). A Mahathat templom előnézete(Luangprabang), Laosz)

A thai törvények szerint kétféle buddhista templom létezik:

Szerkezete

Egy tipikus buddhista vat a következő épületekből áll:

A szerzetesek élettere elkülönül a szent épületektől. A thai templomok tetejét gyakran díszítik ún. csofákkal.

Példák

A különleges stílusú Vat Rong Kun.

Példák ismertebb vatokra:

Kambodzsa

Laosz

Thaiföld

Malajzia

Galéria

Jegyzetek

  1. ราชกิจจานุเบกษา, Oktatási Minisztérium osztálya Archiválva 2011. november 9-i dátummal a Wayback Machine-ben, Vol., 2458. október 3., 284. old. (thai nyelven)

Kapcsolódó szócikkek