A mai világban a Székelyvécke sok ember érdeklődésének és megvitatásának témája lett. Akár a mai társadalomban betöltött relevanciája, akár a munka világára gyakorolt hatása, akár az emberek mindennapi életében betöltött jelentősége miatt, a Székelyvécke olyan téma, amely senkit sem hagy közömbösen. Az évek során a Székelyvécke-ről és annak következményeiről viták folytak, ami ellentmondó véleményeket és növekvő érdeklődést váltott ki a különböző területeken gyakorolt hatásának megértése iránt. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Székelyvécke témáját és különféle vonatkozásait, elemezve jelentését, fontosságát és lehetséges következményeit a jövőben.
A Marosvásárhelytől 39 km-re délkeletre, a Kis- és a Nagy-Küküllő vízválasztó dombságának északi oldalán, a Vécke patak által kialakított hosszanti völgy középső szakaszának felső részén fekszik.
Története
1319-ben Weichkefew néven említik először. A határában emelkedő Őrhegyen a helybeliek egykori várat feltételeznek. A Tatárvár nevű magaslaton feküdt a középkori Hogya falu. Római katolikus temploma 1790 és 1792 között épült a régi templom helyére. Korábban a temető szélén is állt egy Mária-templom, amely a 16. század előtt plébániatemplom volt. A 16. században a falu unitárius lett, de 1723-ra rekatolizálódott, ekkor a templom is újra katolikus lesz. Bartalis udvarháza nem maradt fenn. 1910-ben 839 lakosából 830 magyar volt. A trianoni békeszerződésigUdvarhely vármegyeSzékelykeresztúri járásához tartozott. 1992-ben 462 lakosából 453 magyar és 9 román volt.