Napjainkban a Csittszentiván olyan téma, amely világszerte sok ember érdeklődését felkeltette. A társadalomra gyakorolt hatásától a technológiára gyakorolt hatásáig a Csittszentiván folyamatos párbeszédet és vitát generált. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Csittszentiván különböző oldalait és a mindennapi élet különböző aspektusaira gyakorolt hatását. A történetétől a lehetséges jövőig a Csittszentiván képes megváltoztatni azt, ahogyan a minket körülvevő világot észleljük. A mélyreható elemzés révén reméljük, hogy világosabb képet adunk a Csittszentiván-ről és annak mai fontosságáról.
Nevének előtagját onnan kapta, hogy a falu és Malomfalva között feküdt a középkorban Csittfalva, melyet a tatárok elpusztítottak, megmaradt lakossága pedig ide költözött.
Története
1303-ban Sanctus Johannes néven említik először. Középkori temploma az elpusztult Csittfalván állt, a 17. század közepéig használták, 1687-ben azonban fatemplomot építettek helyette.
A 14. században Berényi Lászlónak, Marosszék főkapitányának udvarháza állt itt, amely a 18. század közepén romosan még állt.
A 18. század első felében a falut pestis pusztította. 1910-ben 1073 lakosából 865 magyar, 175 román. 1992-ben 1370 lakosából 1217 magyar, 131 román, 18 cigány volt. A trianoni békeszerződésigMaros-Torda vármegyeMarosi alsó járásához tartozott.