A mai világban a Lukafalva olyan téma, amely világszerte sok ember figyelmét és érdeklődését felkeltette. Akár a társadalomra gyakorolt hatása, akár a tudományos területen való relevanciája, akár a populáris kultúrára gyakorolt hatása miatt, a Lukafalva nagy jelentőségű témává vált. Ahogy egyre többen érdeklődnek a Lukafalva iránt, viták, kutatások és viták születnek, amelyek a témával kapcsolatos szempontok széles skáláját fedik le. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Lukafalva különböző aspektusait és mai hatását.
Eredeti neve a Lukács személynév rövidített változatából való, 1952 óta viseli románul a Háromszékről származott Dózsa György nevét. Ezt a nevet a román közigazgatás adta a falunak. Sokan ezt a falu magyar nevének automatikus Dózsa Györgyre megváltozásának is vélik.
Itt született 1762-ben Benkő Zsigmond, pap Sáromberkén, majd 1819. évi haláláig a székelyudvarhelyi református kollégium teológiatanára.[3] Az előzményekről: az Árkosról származó Benkő Benedek Lukafalván benősült az ott birtokos – szintén primor – Bartha családba (lustra 1629-ből). A leszármazók itt véglegesen legyökereztek. 1814. november 23.: Benkő Zsigmondnak és hitvesének, Bodosi Máriának Lázár nevű fia "Wolldorfon (Dombos) kereszteltetett meg". Benkő Zsigmond hamarosan elvált, nem is látta gyerekét, hamarosan újra nősült (egy Eszter nevű lány maradt utána), de már csak öt évet élt. 1819-ben halt meg.
Itt született Gergely Sámuel (1845. április 2. – 1935. március 28.) történész. Gergely Lajos pedagógus testvéröccse.
Itt született Nagy György filozófus, filozófiai és társadalomelméleti szakíró (1938. január 1. – Kolozsvár, 1998. december 26.)