Petrovics Eszter

Petrovics Eszter
Született1972. április 21. (52 éves)
Budapest
Állampolgárságamagyar
Foglalkozása
  • televíziós rendező
  • lapszerkesztő
KitüntetéseiErkel Ferenc-díj (2018)
SablonWikidataSegítség

Petrovics Eszter (Budapest, 1972. április 21. –) Erkel Ferenc-díjas magyar televíziórendező, szerkesztő.

Életpályája

Édesanyja Galambos Erzsi színművész, édesapja Petrovics Emil zeneszerző. Gimnáziumi tanulmányai alatt (Móricz Zsigmond Gimnázium) figyelme elsősorban a humán tárgyak felé irányult. Számos díjat nyert középiskolai szavalóversenyeken. Szüleinek köszönhetően odaadó hangverseny- és színházlátogató vált belőle, családi indíttatása és érdeklődése folytán az érettségi után két út közül kellett választania jövőjét illetően: színház vagy zene.

Beadta jelentkezését az ELTE Tanárképző Főiskolai Kar ének-zene-karvezetés szakára és a Színház- és Filmművészeti Egyetem színész szakára.  Mindkét felvételi vizsgája sikeres volt, de végül az ELTE-n kezdte meg tanulmányait a kiváló karnagy és pedagógus, Mohayné Katanics Mária irányítása alatt (1990–94). Diplomamunkáját a Puccini-operák nőalakjairól írta.

A színház iránti szeretete viszont változatlanul megmaradt, így a felsőfokú zenei tanulmányok elvégzése után felvételt nyert a Színház- és Filmművészeti Egyetem posztgraduális drámapedagógia-színházelmélet szakára, Gabnai Katalin és Lengyel György osztályába (1994–97). Ezzel párhuzamosan asszisztensi munkát végzett a debreceni Csokonai Színházban és a budapesti Vígszínházban.

Mindezen tanulmányok és munkák közben formálódott meg benne az a mély és végleges meggyőződés, hogy sokirányú érdeklődése igazi színterét a televíziózásban találhatja meg. Ezért színházelméleti tanulmányai mellett elvégezte a Színház- és Filmművészeti Egyetem televízió-rendező, szerkesztő szakát is Horváth Ádám, Rangos Katalin és Bíró Miklós osztályában (1996–1999). Felvételi munkája láttán – amelyet a 8. Nemzetközi Karmesterverseny magyar győzteséről, Hamar Zsoltról készített – Horváth Ádám állandó zenei asszisztensévé fogadta, ennek köszönhetően a Magyar Televízió külső munkatársa lett. Ezekben az években olyan neves filmes személyiségekkel kerül munkakapcsolatba, mint Nyikita Mihalkov, Szabó István vagy Koltai Lajos.

Diplomamunkája után (Különbéke – az orosz kultúra helyzete Magyarországon 10 évvel a szovjet csapatok kivonása után c. dokumentumfilm), 2000-ben a Duna Televízió Művészeti Főosztályának belső munkatársa lett. Ebben az évben lehetett egyedüli magyar alkotója annak a nagyszabású MTV-Euroarts koprodukciós, 25 országba sugárzott 24 órás világadásnak, mely Bach halálának 250. évfordulójára készült (Keller Kvartett: Bach+Kurtág). Külföldi forgatásainak köszönhetően (Anglia, Amerika, Ausztria, Finnország, Franciaország) a nemzetközi zenei élet számos kiemelkedő képviselőjével találkozhatott és dolgozhatott (Jurij Basmet, Aldo Ciccolini, Nikolaus Harnoncourt, Leonidasz Kavakosz, Gidon Kremer, Jevgenyij Nyesztyerenko, Joan Sutherland, Maxim Vengerov, Kiri Te Kanawa, Bryn Terfel, Angela Gheorghiu).

2011-től a közszolgálati médiumok összevonása óta az MTVA belső munkatársaként dolgozott. 2012-ben a BBC Komolyzenei osztályán vett részt tanulmányúton (a PROMS Fesztivál élő közvetítései). Ugyanebben az évben oktatóként vett rész a Zeneakadémia tehetséggondozó programjában.

2016-tól szabadúszó. A televíziózásban eltöltött közel másfél évtized alatt mindvégig szerkesztő-rendezőként vállalt feladatokat. Pályafutása során közel száz művészeti, s ezen belül elsősorban komolyzenei műsort (portréfilm, dokumentum-műsor, magazinműsor, kulturális hírek), és több mint száz színházi-, opera- és koncertközvetítést készített. Mindezek mellett számos felkérést kap a Magyar Művészeti Akadémia, a Magyar Állami Operaház, a Művészetek Palotája, a Zeneakadémia, továbbá a hazai jelentős szimfonikus zenekarok hangversenyeinek, előadásának televíziós közvetítésére, felvételére.

Elismerései

Filmográfia

Magyar Televízió (1997-2005)

Duna Televízió (2000-2011)

Tálentum és kézjegy c. portrésorozat keretében (30 p.):

Tükör c. sorozatműsor keretében (2000, 30 p.):

Sziget c. műsor keretében (40 p.):

Önálló sorozatok, portré- és dokumentumfilmek (vegyes hossz):

MTVA (2011-2017)

Külső felkérések

Magyar Művészeti Akadémia – portréfilmek (2012-től)

Egész estés dokumentumfilm

Válogatott hangverseny-, opera- és színházi közvetítések

Források

  1. Eszter Petrovics, https://www.csfd.cz/tvurce/470549/