Nemzetközi Virtuális Katalógustár

A mai világban a Nemzetközi Virtuális Katalógustár olyan témává vált, amely nagyon fontos és sok ember számára érdekes. Hatása és befolyása különböző területeket fed le, érintve a társadalom egészét és a mindennapi élet specifikusabb aspektusait. Megjelenése óta a Nemzetközi Virtuális Katalógustár számos vitát és elmélkedést váltott ki jelentéséről, következményeiről és lehetséges következményeiről. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Nemzetközi Virtuális Katalógustár szerepét a kortárs világban, elemezve relevanciáját a különböző kontextusokban és a modern élet különböző aspektusaira gyakorolt ​​hatását.

Nemzetközi virtuális katalógustár
(Virtual International Authority File — VIAF)
Vállalkozás típusa
Oldal típusaKeresőmotor, nyilvános online katalógus
Elérhető nyelv(ek)angol
Alapítva2003
TulajdonosOnline Számítógépes Könyvtári Központ
AlapítóNégy nemzeti könyvtár
URLviaf.org
Kereskedelmi?nem
Regisztrációnincs
SzolgáltatóOCLC

A Nemzetközi Virtuális Katalógustár, angolul: Virtual International Authority File, röviden: VIAF egy, az Online Számítógépes Könyvtári Központ (Online Computer Library Center, OCLC) által üzemeltetett, nyilvános katalógusrendszer. Célja a különböző nyelvterületek eltérő katalogizálási szabályai alapján kialakított névanyagok egész világon elérhető virtuális katalógusba rendezése. A Nemzetközi Virtuális Katalógustár az országonként, nyelvenként, hagyományokként eltérő névvariánsokat és személyekhez tartozó adattartalmakat kapcsolja össze. A világ 84 országában és régiójában az Online Számítógépes Könyvtári Központ több mint 25 900 tagszervezete[1] vesz részt a Nemzetközi Virtuális Katalógustár működtetésében.

Használata Magyarországon

Az Országos Széchényi Könyvtár 2013. július 16-tól folyamatosan felveszi az egyes művek szerzőinek VIAF-azonosítóját. A Nemzetközi Virtuális Katalógustárra mutató linket a katalóguscédula menüpont alatt a CÉDULA lapon a szerző neve után megjelenő ikon jelzi, míg a CÍMKÉS cédulán a VIAF ID sorban található meg a belinkelt azonosító.[2]

Források

Jegyzetek