Nigéria világörökségi helyszínei

Napjainkban a Nigéria világörökségi helyszínei egy olyan téma, amely aktuálissá vált a társadalomban, felkeltve minden korosztály és hátterű ember érdeklődését. Az idő múlásával a Nigéria világörökségi helyszínei a megbeszélések, viták és elmélkedések konvergenciapontjává vált különböző kontextusokban, legyen szó tudományos, munkahelyi vagy személyes szféráról. Hatása elérte azt a pontot, ahol feltétlenül el kell mélyednünk a Nigéria világörökségi helyszínei-ben, annak következményeiben és életünkre gyakorolt ​​hatásában. Ebben a cikkben a Nigéria világörökségi helyszínei-hez kapcsolódó különböző nézőpontokkal és megközelítésekkel foglalkozunk, hogy jobban megértsük a hatókörét és a jelenlegi társadalmunkra gyakorolt ​​lehetséges következményeit.

Nigéria területéről eddig két helyszín került fel a világörökségi listára, tizennégy helyszín a javaslati listán várakozik a felvételre.

Sukur kultúrtáj
1999
Kulturális (III)(V)(VI)
Védett terület: 764,4 ha, puffer zóna: 1 178 ha, hivatkozás: 938
A Sukur kultúrtáj a Mandara-hegység közelében egy fennsíkon terül el a kameruni határ mellett. A térség gazdaságának alapja a Nigéria más részein is alkalmazott teraszos földművelés. A teraszok a termények előállítása mellett spirituális szerepet is betöltenek az itt lakók életében, a táj fontos elemei a szent fák, a rituális kapuk és az egyéb mágikus erejűnek tartott helyszínek mint például a vasolvasztó kohók és a kúp alakú kutak. A bonyolult közösségen belüli kapcsolatokat tükrözik a dombtetőkön kialakított temetők, valamint a kutak, amelyeket felépítményekkel és kőfalakkal védtek. Sukur híres volt a vasérc feldolgozásról is, ennek kezdetei a 17. századra nyúlnak vissza. A fennsík legmagasabb pontján áll a sukur uralkodó palotája, ami egy kör alakú szertartási épületből, magtárak romjaiból, számos szentélyből és oltárból, valamint teraszokból áll. A 120 x 100 méteres területen elhelyezkedő épületegyüttest kapukkal és fülkékkel tagolt fallal vették körül. Ez a falvak fölé magasodó épületkomplexum a helyi társadalom és kultúra megmaradt emléke.
Osun-Osogbo szent erdő
2005
Kulturális (II)(III)(VI)
Védett terület: 75 ha, puffer zóna: 47 ha, hivatkozás: 1118
Az Oshogbo külvárosában található sűrű erdővel borított 75 hektáros körülkerített szent liget Dél-Nigéria utolsó megmaradt őserdőihez tartozik. A ligetet a joruba nép Osun termékenység-istennő lakhelyének tartja. A ligetben kanyargó folyó partján negyven szentélyt és kilenc kiemelt kegyhelyet alakítottak ki, ezeket a hívők szertartási ösvényeken keresztül közelíthetik meg. Oshogbo lakói minden év augusztusában elzarándokolnak erre a helyre. Az erdőben számos Oshun és más isten tiszteletére készített műtárgyat helyeztek el. Korábban Nigéria-szerte sok közösségnek volt saját istentiszteleti célra kialakított szent ligete, ezeket azonban a 20. század közepére vagy megszentségtelenítették, vagy kivágták a fáit, hogy legyen hely az ültetvényeknek. Ez a liget az osztrák Susanne Wenger képzőművész közbenjárásának köszönhetően maradt érintetlen. Az ő hatására egy újfajta vallásos művészet alakult ki a kultuszhelyen, ami ötvözte az afrikai és az európai stílusjegyeket. A liget a joruba identitás egyik szimbóluma, valószínűleg az utolsó ilyen hely a nép történelmében, ezért az éves zarándoklatok odavonzzák más joruba közösségek tagjait is.

Elhelyezkedésük

Nigéria világörökségi helyszínei (Nigéria)

Javasolt helyszínek

Név Kép Típus Kritérium Év Hiv.
Cross River, Korup és Takamanda nemzeti parkok  Kamerun és  Nigéria közös jelölése természeti IX, X 2020
Csád-tó kultúrtáj  Csád,  Kamerun,  Niger és  Nigéria közös jelölése Vegyes II, III, VII, IX 2018
Oke Idanre kulturális II, III, V 2007
Arochkwu Long Juju rabszolgaút (barlangtemplom) kulturális III, VI 2007
Kano régi városfalai és kapcsolódó helyszínek kulturális III, V, VI 2007
Surame kultúrtáj vegyes I, VII 2007
Alok Ikom monolitok kulturális I, III 2007
Ogbunike barlangok vegyes VI, VII 2007
Benin Iya / Sungbo' s Eredo kulturális II, III, IV, V 1995
A régi Oyo kulturális II, V 1995
Kwiambana és Ningi kulturális II, III, IV 1995
Oban dombság/Korup természeti VIII, IX, X 1995
A Niger-delta mangrovéi természeti - 1995
Gashaki-Gumpti Nemzeti Park természeti VII, X 1995

Források