Ma a Ausztrália himnusza olyan téma, amely nagy érdeklődést és vitát vált ki a társadalomban. Az évek során a Ausztrália himnusza különböző vélemények és álláspontok találkozási pontja volt, ami sokféle perspektívát adott ebben a témában. A Ausztrália himnusza eredetétől napjainkig különböző területeken tanulmányozás és elemzés tárgya volt, ami hozzájárult e jelenség ismereteinek és megértésének gazdagításához. Ebben a cikkben a Ausztrália himnusza különböző aspektusait és megközelítéseit vizsgáljuk meg azzal a céllal, hogy teljes és objektív képet adjunk erről a témáról.
Az ausztrál himnusz viszonylag újkeletű, csak 1984. április 19. óta hivatalos, addig a God save the Queen kezdetű brit királyi himnuszt használták.
1977 májusában az ausztrálok népszavazáshoz járultak, mely az alkotmány módosításáról és a nemzeti himnusz kérdéséről szólt. Négy mű közül kellett kiválasztani, hogy melyik legyen az ország új himnusza. A szavazás eredményét 1977 júniusában tették közzé. Az Advance Australia Fair című dal kapta a legtöbb, összesen 2 940 854 szavazatot. A kormány 1984. április 19-én nyilvánította ki, hogy a referendum eredményeként Peter Dodds McCormick (1834–1916) 1878-ban írt műve lett az új nemzeti himnusz, annak is az első és harmadik versszaka.
A közleménnyel összefüggésben azt is deklarálták, hogy a God Save the Queen című brit himnuszt csak a királynő vagy a királyi család valamely tagjának látogatásakor használják.
2021 január 1-től a szöveg második sora megváltozott "For we are young and free"-ről (Mert fiatalok és szabadok vagyunk) "For we are one and free"-re (Mert egyek vagyunk és szabadok). Ezzel jelképezve azt, hogy az őslakosok is a nemzet alkotórészei.[1]
Az eredeti angol szöveg
Australians all let us rejoice,
|
A magyar szöveg
Ausztrálok, mind örvendjünk |