Mai cikkünkben a Alfred de Musset lenyűgöző világába fogunk beleásni. A Alfred de Musset évek óta tanulmányozási és viták tárgya a különböző területek szakértői között. A társadalomra gyakorolt hatásától a történelemben betöltött szerepéig a Alfred de Musset leköti a tudósokat, kutatókat és a kíváncsiakat egyaránt. Ebben a cikkben végig fogjuk vizsgálni azokat a különböző szempontokat, amelyek miatt a Alfred de Musset figyelemre és átgondolásra érdemes téma. A kezdetektől a mai fejlődésig elmerülünk a felfedezés és a tanulás útjában, amely lehetővé teszi számunkra, hogy jobban megértsük a Alfred de Musset jelentőségét modern világunkban. Tarts velünk ezen az izgalmas utazáson!
Alfred de Musset (Párizs, 1810. december 11. – Párizs, 1857. május 2.) francia költő, drámaíró, a francia romantika kiemelkedő képviselője. A Victor Hugo köré csoportosult költők közül az egyik legjelentősebb. Magyar vonatkozású műve: Barberine rokkája (1835).
Élete
Alfred de Musset jómódú irodalomkedvelő családból származott. 1828-ban bemutatták Hugo romantikus körének, ahol felfigyeltek tehetségére. 1830 után eltávolodott a romantikusoktól, mert elvesztette hitét a költő társadalmi aktivitásában.
Életének meghatározó élménye volt a nála hat évvel idősebb George Sandhoz (valódi nevén: Amandine Aurore Lucile Dupin) fűződő kapcsolata 1833–1835 között. Szakításukat követően Musset műveinek fő jegye a szomorúság lett, életében is búskomorrá vált, alkoholproblémákkal küzdött. 1838-tól a Belügyminisztérium könyvtárosa volt, ez időben kritikai írásaiban a klasszicizmus és romantika összebékítésére törekedett. 1852-től a Francia Akadémia tagja lett.
Párizsi otthonában hunyt el álmában, 1857. május 2-án. Sírja a Père-Lachaise temetőben található.
Művészete
Musset műveinek hangvétele sokszor könnyeden ironikus, de elsősorban a szenvedélyes érzelmek és fájdalmak költője. Legszebb lírai költeményeit a George Sand iránti szerelme, majd a szakítás fájdalma ihlette. Prózai főműve A század gyermekének vallomása (1836). Költői főműve az Éjszakák (1833-37) című négyrészes versciklus. Drámái közül kiemelkedik a Lorenzaccio (1834) című ötfelvonásos tragédia.
Írói ars poeticája, költői eszménye az érzelmek spontán kifejezése. A művészi–technikai kérdéseket másodlagosnak minősítette.
Az ajtó tárva vagy zárva legyen. Il faut qu'une porte soit ouverte ou fermée; ford. Tiszta Károly; in: Új évi emlény; kiad. a Miskolci Nemzeti Színház súgója, Martén Frigyes; Tóth Ny., Miskolc, 1859
A csapodár; in: Színművek; ford. Csáthy Géza; Csáthy, Debrecen, 1867
Ne fogadj fel soha semmit. Vígjáték; ford. Paulay Ede; Franklin, Bp., 1879 (Olcsó könyvtár)
Két vetélytársnő; ford. Mignon; Ruzicska, Bp., 1891
Szeszély. Vígjáték; ford. Zoltán Vilmos; Gross, Győr, 1897 (Egyetemes könyvtár)
A szerelem hatalma; ford. Odd; Magyar Hírlap, Bp., 1898
Az éjszakák; ford. Radó Antal; Lampel, Bp., 190? (Magyar könyvtár)
Alfred de Musset válogatott költeményei; ford. Radó Antal; Lampel, Bp., 1905 (Remekírók képes könyvtára)
Szeszély / Az ajtó tárva vagy zárva legyen; ford. Hevesi Sándor; Lampel, Bp., 1907 (Magyar könyvtár)
André Messager: Fortunio. Lírikus vígjáték; Alfred de Musset A gyertyatartó c. műve nyomán Gaston Armand de Caillavet, Robert de Flers; ford. Várady Sándor; Operaház, Bp., 1907
Gamiani vagy A kicsapongás két éjszakája; s.n., s.l., 1919
1920–1944
Vallomás; ford. Kállay Miklós; Genius, Bp., 1921 (Nagy írók – nagy írások)
Il faut qu'une porte soit ouverte ou fermée / Egy ajtó legyen nyitva vagy csukva (színmű); ford. Szávai Nándor; Terra, Bp., 1957 (Kétnyelvű Kiskönyvtár)
Egy fehér rigó története. Elbeszélések; ford. Eckhardt Ilona; Európa, Bp., 1960
Alfred de Musset válogatott versei; vál. Kálnoky László, ford. Illyés Gyula et al., életrajz, jegyz. Szegzárdy-Csengery József; Móra, Bp., 1960 (A világirodalom gyöngyszemei)
A század gyermekének vallomása. Regény; ford. Benedek Marcell; Szépirodalmi, Bp., 1975 (Olcsó Könyvtár)
Gamiani, avagy A kicsapongás két éjszakája; ford. Adamik Lajos; Unió, Bp., 1989 (Erato kiskönyvtár)
Költői elmélkedések. Alphonse de Lamartine (1794–1869), Alfred de Vigny (1797–1863), Gérard de Nerval (1808–1855), Alfred de Musset (1810–1857) versei; ford. Babits Mihály et al.; Interpopulart, Szentendre, 1995 (Populart füzetek)
Források
A magyar Wikiforrásban további forrásszövegek találhatóak