Portál:Könnyűzene

Ebben a cikkben a Portál:Könnyűzene izgalmas világát fogjuk felfedezni, az eredetétől a mai relevanciáig. A Portál:Könnyűzene a történelem során sok embert érdekelt, és hatása a mindennapi élet különböző területeire terjed ki. Megalakulása óta a Portál:Könnyűzene vitákat és elmélkedéseket váltott ki, és sokféle véleményt és nézőpontot generált. Ezeken az oldalakon a Portál:Könnyűzene legfontosabb szempontjaiba fogunk beleásni, elemezve annak hatásait, következményeit és lehetséges jövőbeli fejlesztéseit. Készüljön fel, hogy elmerüljön egy lenyűgöző utazásban a Portál:Könnyűzene világán keresztül!

Könnyűzenei portál

Üdvözöllek a magyar Wikipédia könnyűzenei portálján!

A könnyűzene legáltalánosabb értelemben a zenének az a területe, amely nem sorolható a komolyzene körébe. Több stílust is magába foglal, a legismertebb ezek közül a rock, pop és a dzsessz. A könnyűzene kötöttségektől mentes, míg a klasszikus zenénél több szabályt is figyelembe kell venni. A könnyűzene a mai napig folyamatosan fejlődik, új stílusok, új előadók és új irányzatok alakulnak ki. Napjainkban a zenepiacot a könnyűzene uralja, mert nagyobb iránta az érdeklődés, mint a komolyzene iránt.

Hogyan segíthetsz?


Vegyél részt a szócikkek és a Wikipédia tartalmi fejlesztésében! Ha a portállal kapcsolatban bármilyen kifogásod, véleményed, vagy ötleted van, írd le a portál vitalapján! Ha a szócikkek szerkesztésében kívánsz részt venni, látogasd meg az alábbi műhelyeket és iratkozz fel a neked tetsző feladatokra:

A legismertebb magyar előadók


Legjobb minőségű, könnyűzenével kapcsolatos szócikkek

Előadók: AerosmithBeatriceBig BangBlind MyselfBonnie TylerCéline DionDream TheaterG-DragonJames HornerJay ChouJefferson AirplaneJimi HendrixJohn BonhamJoy DivisionKatie MeluaKim DzsedzsungLed ZeppelinMetallicaNine Inch NailsPearl JamQueenRise AgainstRob ThomasRonnie James DioScandalScooterSex PistolsTarkanThalíaTVXQKim Dzsunszu

Albumok: 808s & HeartbreakA Night at the OperaEl sexto sentidoInnuendoJazzLunadaMetamorfozNumber 1’sQueen IIRocks and HoneyThe Piper at the Gates of DawnThe Emancipation of MimiThe FameThe Fame MonsterThe Game

Dalok: AlejandroWe Belong Together

Egyéb: Edison Chen-fényképbotrányElektromos gitárFenderFender StratocasterHeavy metalKlasszikus gitárKépzelt riport egy amerikai popfesztiválról (musical)K-pop

Főbb stílusok



Véletlen cikk: előadó

A Beatles volt a rockzene legnagyobb hatású és legsikeresebb zenekara, akik 2004 végéig világszerte több mint 1,3 milliárd lemezt adtak el – többet, mint bárki más. A művészetek bármely ágát is nézzük, kevesen voltak, akik népszerűségükhöz, kritikai elismertségükhöz és széleskörű kulturális hatásukhoz mérhetőek. Tagjai John Lennon (ritmusgitár), Paul McCartney (basszusgitár), George Harrison (szólógitár) és Ringo Starr (dob) voltak; mindannyian az angliai Liverpoolban születtek. A zenekar elsődleges dalszerzői Lennon és McCartney voltak.

Véletlen cikk: egyebek

A Viva la Vida Turné [1] a Coldplay 2008-as turnéja, amely során legfrissebb albumukat, a 'Viva la Vida or Death and All His Friends-t promótálják. [1] A turné 2008. június 16-án egy ingyenkoncerttel kezdődött a Brixton Academy-n Londonban és további két másikkal Barcelonában és New York Cityben. [2] A turné három kontinenst érint: Európát, Észak-Amerikát és Ázsiát, összesen 60 állomással. [3][4] A csapat nyitószáma Észak-Amerikában a Shearwater, a Santogold és Duffy; Európában pedig Albert Hammond, Jr. a The Strokes-ból. [3]

Véletlen cikk: stílus

A K-pop (가요, kajo) vagy koreai popzene többek között elektronikus, hiphop, pop, rock és R&B alapokon nyugszik és különálló zenei műfajként tartják számon.

A koreai popzene alapjai az 1920-as évek trot műfajára vezethetőek vissza, ezeket a dalokat a japán enkadalok befolyásolták. A második világháborút követően elkezdett megnőni az amerikai kultúra befolyása Koreában, ami a populáris zenére is kihatott. Az 1970-es évek hippi-kultúráját, valamint az 1980-as évekbeli balladák korszakát 1992-ben éles fordulópont követte, ekkor jelent meg a Seo Taiji & Boys nevű együttes, akik új alapokra helyezték a koreai popzenét, megalkotva a mainstream popdalok sikerformátumát.

A saját szokásrendszerével, különleges módon strukturált rajongótáborával és egyedi gyakornoki rendszerével külön szubkultúrát alkotó K-popot az úgynevezett idolegyüttesek (azaz fiú- és lányegyüttesek) dominálják, mint a Big Bang, a Beast, a Super Junior, a SHINee, a 2NE1, a Wonder Girls vagy a Girls’ Generation, de számos sikeres szólóelőadó is létezik, mint például PSY, Rain, BoA, Se7en, Jay Park, I Hjori, Pek Csijong vagy IU. A K-pop-ipart a kiadóként is funkcionáló ügynökségek irányítják, melyek közül piaci részesedés tekintetében a három legnagyobb az S.M. Entertainment, a YG Entertainment és a JYP Entertainment. A K-pop hatással van az ázsiai divatra, több előadó is divatikonnak számít.

Kisorsolt kép

A dél-koreai Big Bang együttes 2011-ben

Tennivalók


Íme néhány tennivaló :

Kategóriák

Zene ·

Évek a zenében · Könnyűzene ·Zenei stílusok · Hangszerek · Hanghordozók · Zenei albumok · Zenei díjak ·

Zeneszerzők · Magyar zeneszerzők · Zeneművek · Zenészek · Magyar zenészek · Zenei producerek

Külső hivatkozások

Wikipédia portáljai témák szerint

  1. a b Gardner, Elysa: "A free concert, with benefits, compliments of Coldplay". USA Today, 2008. június 24. (Hozzáférés: 2008. június 24.)
  2. Brandle, Lars: "Coldplay Unveils New Material At Free London Show". Billboard. (Hozzáférés: 2008. június 24.)
  3. a b Thompson, Paul: " Shearwater to Open for Coldplay, Too". Pitchfork Media. (Hozzáférés: 2008. június 24.)
  4. "shows and concerts". Coldplay.com. (Hozzáférés: 2008. június 24.)