Ma a Pompás lantfarkúmadár lenyűgöző világában fogunk elmélyülni, amely téma szakértők és rajongók figyelmét egyaránt felkeltette. A Pompás lantfarkúmadár eredetétől a mai hatásig számtalan kutatás és vita tárgya volt. Az évszázados múltra visszatekintő Pompás lantfarkúmadár fejlődött, és alkalmazkodott a társadalom változó igényeihez. Ebben a cikkben a Pompás lantfarkúmadár számos aspektusát tárjuk fel, a legtörténelmibb vonatkozásaitól kezdve a modern világra gyakorolt hatásáig. A terület szakértőivel együtt megvizsgáljuk főbb jellemzőit, kihívásait és lehetőségeit, mély és teljes képet adva a Pompás lantfarkúmadár-ről és a jelenlegi kontextusban való relevanciájáról.
A pompás lantfarkúmadár (Menura novaehollandiae) a madarak (Aves) osztályának verébalakúak (Passeriformes) rendjébe, ezen belül a lantfarkúmadár-félék (Menuridae) családjába tartozó faj.
A pompás lantfarkúmadár csak Délkelet-Ausztráliában fordul elő: Queensland, Új-Dél-Wales és Victoria egyes vidékein. 1934-ben honosították meg Tasmaniában.
A hím hossza (farkával együtt) 80–100 centiméter, a tojó 74–86 centiméter. A hím testtömege maximum 1,15 kilogramm, a tojóé maximum 950 gramm. Tollazata szürke, szárnya barna. A külső farktollak akár 60 centiméter hosszúak is lehetnek, a madárnak 12–14 dísztolla és két középső zászlótolla van. A zászlótollak fehérek fekete-barna csíkozással.
Tápláléka rovarok, giliszták és más, földben vagy korhadó fák kérge alatt élő gerinctelenek. A madár sokféle hangot tud kiadni. Maximum 15 évig él. A költési időszakon kívül 4-5 egyedből álló csoportja járja az erdőt.
A hím 3-9 éves korban, a tojó korábban éri el az ivarérettséget. A költési időszak május–október között van. A költési időszakban a hím fantasztikus bemutatót tart, hagy elnyerje a tojó tetszését. Az erdő egy részén a talaj megtisztításával valóságos táncparkettet készít, majd hangos énekével csábítja oda a tojókat. Miután egy tojó megjelenik a közelben a hím szétterjeszti és háta mögé hajlítja a faroktollait. A hím több tojóval is párosodik, de a költésben nem vesz részt. Évente egyszer költ. A tojó sziklakiugrásokon készíti el kupola alakú fészkét ágakból, zuzmókból és mohákból. A fészekalj 1 tojásból áll, melyen a tojó 50 napig kotlik. A kirepülés 6-7 hét múlva történik meg, de azért a fiatal madár még az anyjával marad 8 hónapig.
A pompás lantfarkúmadár legközelebbi rokona és a Menura nem másik faja a vörhenyes lantfarkúmadár (Menura alberti).