Ez a cikk a Szárny (biológia) témával foglalkozik, amely a társadalomra gyakorolt hatása miatt az utóbbi időben egyre fontosabbá vált. A Szárny (biológia)-hez kapcsolódó különböző szempontokat megvizsgáljuk, az eredetétől a különböző területekre gyakorolt hatásáig, beleértve az emberek mindennapi életében gyakorolt hatásait. Elemezzük a Szárny (biológia) körül létező különböző perspektívákat, valamint az általa képviselt lehetséges kihívásokat és lehetőségeket. Ez a cikk arra törekszik, hogy elmélyítse a Szárny (biológia)-ről szóló ismereteket, és elgondolkozzon a jelenlegi kontextusban való fontosságáról.
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
A szárny olyan felület, ami a repülésre alkalmassá tevő felhajtóerőt biztosít a levegőben vagy más gáz halmazállapotú anyagban való mozgáshoz. A szó eredetileg a madarak, denevérek és pteroszauruszok repüléshez módosult mellső végtagját, illetve a rovarok kültakarójának repüléshez módosult nyúlványait jelentette. Sokszor mitológiai lényeket, például sárkányokat és angyalokat is szárnyakkal ábrázoltak. Később az ember alkotta repülőgépek és helikopterek aerodinamikai felhajtóerőt biztosító felületeire is a „szárny” szót alkalmazták. Az első repülőgépek szárnyait még nagymértékben az állati szárnyak alakját utánozva tervezték.
A biológusok szerint az állati szárnyak legalább négy alkalommal kifejlődtek egymástól függetlenül, a konvergens evolúció kiváló példájaként.
A madarak szárnya (ala) alak szerint többféle lehet: kerek, tompa, hegyes, kaszás, sarlós, hosszú, keskeny, széles stb.[1]