A Makói Panoptikum egy olyan téma, amely az elmúlt években minden korosztály és hátterű ember figyelmét felkeltette. Megjelenése óta minden területen soha nem látott érdeklődést váltott ki és vitákat váltott ki. Ahogy fejlődött, sikerült átlépnie a határokat, és befolyásolta az emberek gondolkodását, cselekvését és kapcsolatát. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Makói Panoptikum különböző aspektusait és a mai társadalomra gyakorolt hatását, valamint a jövőbeni lehetséges következményeket.
A Makói Panoptikum egy kiállítás Makón, ami a Korona Szállóban található.
A panoptikum a település piacterét mutatja be a 20. század eleji állapotában Tóth Ferenc helytörténésznek, a város díszpolgárának útmutatásai alapján. Története a 2006-os Hagymafesztiválig nyúlik vissza, akkor mutatták be először az Első Makói Panoptikum és Látványda névre keresztelt műsort. Az előadás korhű jelmezbe öltözött színészek segítségével rövid jeleneteket mutatott be a régi Makó életéből. 2008 januárjában elkészültek a bábuk és a kiállítási tárgyak. A város önkormányzata pályázati pénzből fedezte a költségeket.
A tárlat a főteret ábrázolja, ahol találkoztak az aradi, hódmezővásárhelyi és szegedi utak. Különleges adottságának köszönhetően évszázadokon keresztül a társasági élet központja volt. Itt cserélt gazdát a zöldség, mindenféle áru, de még a házicseléd is.
A kiállításon a díszleten és bábukon túl régi képeslapok, archív felvételek, a főtér makettje is megtalálható. Elektronikus formában a látogatók hagymás ételek receptjei között böngészhetnek, de megismerhetik a város történelmét is.
Az önkormányzat szándékai szerint a panoptikumot még legalább öt másik jelenettel bővítené, és tervek között szerepel, hogy végleges helyet kapjon a kiállítás.