Kerényi Károly

A mai világban a Kerényi Károly olyan téma, amely sok ember figyelmét és érdeklődését felkeltette. Akár történelmi jelentőségének, akár a jelenlegi társadalomra gyakorolt ​​hatásának, akár a mindennapi élet különböző területeire gyakorolt ​​hatásának köszönhetően, a Kerényi Károly a szakértők és a nagyközönség állandó beszélgetési pontja lett. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Kerényi Károly-hez kapcsolódó különböző szempontokat, elemezve annak fontosságát, következményeit és időbeli alakulását. A Kerényi Károly eredetétől a végső eredményig olyan nagy érdeklődésre számot tartó témát képvisel, amely megérdemli, hogy különböző szemszögekből vizsgáljuk meg.

Kerényi Károly
Született1897. január 19.[1][2][3][4][5]
Temesvár[6]
Elhunyt1973. április 14. (76 évesen)[1][2][3][4][5]
Kilchberg, Zürich kanton, Svájc
Állampolgárságamagyar
GyermekeiKerényi Grácia
Foglalkozása
  • klasszika-filológus
  • író
  • egyetemi oktató
  • mitográfus
  • vallástörténész
Iskolái
Kitüntetéseiaz Uppsalai Egyetem díszdoktora (1963)
A Wikimédia Commons tartalmaz Kerényi Károly témájú médiaállományokat.

Kerényi Károly, nemzetközileg ismert nevén Karl Kerényi (Temesvár, 1897. január 15.Kilchberg, Svájc, 1973. április 14.) élete utolsó három évtizedében Svájcban élő magyar klasszika-filológus, vallástörténész, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja 1949-ig.[7] Az ókortudomány és a vallástörténet nemzetközi hírű művelője, számos hazai és külföldi tudományos testület munkájában részt vett.

Kerényi Károly
Kattints az alábbi külső linkek egyikére!
Nem található szabad kép.(?)
külső linkjogvédett
Kerényi Károly és Szerb Antal kirándulóöltözetben. Olaszország. 1935. Fotós: Tot Amerigo (1909-1984) PIM.
külső linkjogvédett
Kerényi Károly arcképe a JATE Évfordulós emlékcsarnokában

Szerb Antal róla mintázta az Utas és holdvilág című regényének Rudi Waldheim professzorát.

Életútja

Aradon érettségizett, majd a Pázmány Péter Tudományegyetemen 1921-ben megszerezte a tanári diplomát.[7] 1926-ban egyetemi magántanár lett.[7] 1936-tól a pécsi egyetemen a klasszika-filológia nyilvános rendes tanára. 1943-tól Svájcban élt.[7] 1944–1947-ben a Bázeli Egyetemen a magyar nyelv és irodalom vendégtanára, 1948–1966-ban a zürichi C. G. Jung Intézet kutatásainak irányítója volt.

Lukács György 1948 nyarán a Társadalmi Szemlében megjelentetett kritikájában Kerényi Napleányok című könyvét „a mai reakció ideológiai felvonulásának” egyik példájaként jellemezte és a fasizmussal hozta kapcsolatba.[8] Ezzel hozzájárult ahhoz, hogy Kerényi nem kapott állást a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen (noha erre már jó kilátásai voltak), és így le kellett mondania hazatelepüléséről.

Leánya Kerényi Grácia költő, műfordító.

Munkássága

Kerényi Károly a hazai ókortudomány vezéralakja, ideológiai megalkuvásra képtelen, a szókimondást erkölcsi kötelességnek érző és széles körű nemzetközi tudományos tekintéllyel rendelkező polihisztor volt.

Kerényi folyamatosan gondolkodott tudománya mibenlétéről, az ókortudomány módszereiről, alapvető szemléleti beállítódásáról. Így nagyon sok elvi-tudománymódszertani megfontolást köszönhetünk neki.[9] 1934-ben közreadott Ókortudomány című esszéjében (és más ez idő tájt született írásaiban is) az antikvitás „érzéki hagyományának” megismerését tűzte ki az ókortudomány céljául. Ezzel ahhoz a hagyományhoz kapcsolódott, amely a szűken értett klasszika-filológiát mint szövegekkel foglalkozó tudományt igyekezett kibővíteni a tárgyi emlékek vizsgálatával is. Az ókor hagyományának (szövegeknek és tárgyaknak) „érzéki jelenléte” képes arra, hogy e hagyomány üzenetét eljuttassa későbbi korokba is. Ezért az ókortudósnak mindenekelőtt ebbe az érzéki hagyományba kell belemélyednie, ebből kell kibontania az ókor szellemi tartalmát.[10] Kerényi az ókorral való foglalkozás révén – Friedrich Nietzsche nyomán – mindig a jelenkor kérdéseire keresett választ, a maga kora emberének egzisztenciális helyzetét próbálta meg az ókori művek (irodalmi, képzőművészeti, vallási, filozófiai formában kifejeződő) „szelleme” alapján megvilágítani, tudománya lényegét éppen ebben az egzisztenciális-hermeneutikai közvetítésben látva.

Kerényi eredeti elképzelést fejtett ki a mitológia antropológiai és egzisztenciális vonatkozásairól. Mint írja, a „mitológia azoknak, akik benne gondolkoznak és általa fejezik ki magukat, egyúttal élet- és cselekvési forma.” Meggyőződése volt, hogy az antik vallástörténetnek az „antik emberi lét tudományává” kell válnia, és azt a kérdést kell kutatnia, hogy milyen válaszokat kapott a görög ember az élet nagy kérdéseire saját jelen-valóságában, abban a léthelyzetben, amivel a lét kérdése állította szembe. Ebben a tekintetben az antik vallástörténet a modern ember létezésének lényegét érintő kérdésekre is válaszokat kínál. Az istenalak ugyanis nem hiedelem, vallási képzet vagy gondolkozási alakzat, hanem az emberi lét egy-egy jellegzetes formája, ősképe, archetípusa, amely a valóság felidézésének és emberi valósággá alakításának aktusán keresztül teremtődik. „A mitológia az ember önábrázolása , egyúttal pedig a világról szóló kinyilatkoztatás. Az ember saját léte és az őt körülvevő világ valósága egyszerre jut benne kifejezésre a mitológia sajátos hangján ” – írja az Aszklépiosz-tanulmány elé írott bevezetőjében (15. o.). Gondolkozására nagy hatással volt Walter F. Otto német vallástörténész is.[11]

Kerényi kései munkásságára erősen hatott a Jung-féle pszichoanalitikai irányzat. Több közös publikációja született Junggal: az isteni gyermekről és az isteni leányról szóló tanulmány német kiadása együtt jelent meg a mitologéma Jung által készített feldolgozásával, s 1941-ben ugyanilyen módon két oldalról világították meg a mitológia alapvonásait Einführung in das Wesen der Mythologie című könyvükben. A József-tetralógiát író Thomas Mann-nal folytatott levelezése a mítoszról magyarul is olvasható (Budapest, 1947).

Számos hazai és külföldi tudományos, akadémiai testület, a Magyar Tudományos Akadémia, a Norvég Tudományos Akadémia, a firenzei Instituto di Studi Etruschi, a frankfurti Forschunginstitut für Kulturmorphologie tagja, az uppsalai egyetem teológiai karának tiszteletbeli doktora volt. 1990-ben posztumusz Széchenyi-díjat kapott a görög mitológiai és vallástörténeti kutatásaiért.

Az ELTE Bölcsészettudományi Karának Múzeum körúti F épületében 2009 óta az ő nevét viseli a korábbi Buzágh Aladár terem.

Művei

Legjelentősebb művei idegen nyelven

  • Köteteiből, a szegedi Egyetemi Könyvtárból
  • A Nap leányai / Gondolatok a görög istenekről Archiválva 2004. október 21-i dátummal a Wayback Machine-ben
  • Die griechisch-orientalische Romanliteratur in religionsgeschichtlicher Beleuchtung; Mohr, Tübingen, 1927
  • Ascensio-ábrázolás Brindisiben Budapest, 1930
  • Dionysos und das Tragische in der Antigone, Frankfurt am Main, 1935
  • Apollon. Studien über antike Religion und Humanität; Franz, Wien–Amsterdam–Leipzig, 1937
    Görög mitológia
  • Die Göttin Diana in nördlichen Pannonien. Dunántúl, Pécs, 1938
  • Religio academici./Kerényi Károly, Dunántúl, Pécs, 1938 (Pannónia Könyvtár 52.)
  • Die antike Religion. Eine Grundlegung; Pantheon, Leipzig, 1940
  • La religione antica nelle sue linee fondamentali; olaszra ford. Delio Cantimori; Zanichelli, Bologna, 1940 (Storia delle religioni)
  • Pythagoras und Orpheus./Kerényi Károly, 2. Ausgebung mit einem Anhang über die Seelenwanderungslehre bei Ennius. Pantheon, Amsterdam, 1940 (Albae Vigiliae 2. Heft)
  • C. G. Jung–Karl Kerényi: Das göttliche Kind in mythologischer und psychologischer Beleuchtung; Pantheon, Leipzig, 1940 (Albae vigiliae)
  • Labyrinth-Studien. Labyrinthos als Linienreflex einer mytoligischen Idee; Pantheon, Amsterdam–Leipzig, 1941 (Albae vigiliae)
  • C. G. Jung–K. Kerényi: Das göttliche Mädchen. Die Hauptgestalt der Mysterien von Eleusis in mythologiser und psychologiser Beleuchtung; Pantheon, Amsterdam–Leipzig, 1941 (Albae vigiliae)
  • L. M. Lanckoroński: Der Mythos der Hellenen in Meisterwekren der Münzkunst; Pantheon, Amsterdam–Leipzig, 1941 (Albae vigiliae)
  • Das ägäische Fest. Die Meergötterszene in Goethes Faust, II; Pantheon, Amsterdam–Leipzig, 1941 (Albae vigiliae)
  • Einführung in das Wesen der Mythologie. Gottkindmythos eleusinische Mysterien./Carl Gustav Jung-Kerényi Károly, Pantheon Akademische Verlag, Amsterdam, 1941
  • Mythologie und Gnosis; Pantheon, Amsterdam–Leipzig, 1942 (Albae vigiliae)
  • Töchter der Sonne, Zürich, 1944
  • Hermes der Seelenführer. Das Mythologem vom männlichen Lebensursprung; Rhein, Zürich, 1944 (Albae Vigiliae)
  • Romandichtung und Mythologie – ein Briefwechsel mit Thomas Mann – 1934-1945 közötti levélváltás Mann-nal, Zürich, 1945, majd a további levélváltással együtt Gespräch in Briefen címen, Zürich, 1960
  • Die Geburt der Helena, samt humanistischen Schriften aus den Jahren 1943-45; Rhein, Zürich, 1945 (Albae Vigiliae N. F.)
  • Prometheus. Das griechische Mythologem von der menschlichen Existenz; Rhein, Zürich, 1946 (Albae Vigiliae N. F.)
  • Niobe. Neue studien über antike Religion und Humanität; Rhein, Zürich, 1949
  • Miti e misteri; olaszra ford. Angelo Brelich; Einaudi, Torino, 1950 (Collezione di studi religiosi, etnologici e psicologici)
  • Die Mythologie der Griechen, I. Göttergeschichten, Zürich, 1951; London, 1951
  • Carlo Kerényi: La religione antica nelle sue linee fondamentali; Astrolabio, Roma, 1951 (Psiche e coscienza)
  • Stunden in Griechenland, Zürich, 1952
  • Die Jungfrau und Mutter der griechischen Religion. Eine Studie über Pallas Athene; Rhein, Zürich, 1952 (Albae Vigiliae. N. F.)
  • Paul Radin–Karl Kerényi–C. G. Jung: Der göttliche Schelm. Ein indianischer Mythen-Zyklus; Rhein, Zürich, 1954
  • Unwillkürliche Kunstreisen, Zürich, 1954
  • Umgang mit Göttlichem. Über Mythologie und Religionsgeschichte; Vandenhoeck-Ruprecht, Göttingen, 1955 (Kleine Vandenhoeck Reihe)
  • Geistiger Weg Europas. Fünf Vorträge über Freud, Jung, Heidegger, Thomas Mann, Hofmannsthal, Rilke, Homer und Hölderlin; Rhein, Zürich, 1955 (Albae Vigiliae N. F.)
  • Der göttliche Arzt. Studien über Asklepios und seine Kultstätten; Gentner, Darmstadt, 1956
  • Griechische Miniaturen, Rhein-Verlag, Zürich, 1957
  • Die Heroen der Griechen. (Die Heroengeschichten der griechischen Mythologie. Rhein-Verlag, Zürich, 1958
  • Die Mythologie der Griechen, II. Heroengeschichten, Zürich, 1958; London, 1959
  • Abenteuer mit Monumenten, Olten, 1959
  • Streifzüge eines Hellenisten. Von Homer zu Kazantzakis; Rhein, Zürich, 1960
  • Die Mysterien von Eleusis. Rhein-Verlag, Zürich, 1962
  • Prometheus : Die menschliche Existenz in griechischer Deutung / Karl Kerényi Rowohlt Taschenbuch Verl., Reinbek/H., 1962
  • Die Religion der Griechen und Römer; Droemer–Knaur, München–Zürich, 1963
  • Tessiner Schreibtisch. Mythologisches – Unmythologisches. Stuttgart, 1963
  • Gedanken über den griechischen Tanz Freiburg i. Br., 1963
  • Griechische Grundbegriffe. Fragen und Antworten aus der heutigen Situation; Rhein, Zürich, 1964 (Albae vigiliae)
  • Menschsein als Mysterium in griechischer Deutung Wien, 1967
  • Die Eröffnung des Zugangs zum Mythos : Ein Lesebuch / Hrsg., (Vorwort) von Karl Kerényi, Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt , 1967
  • Der antike Roman. Einführung und Textauswahl; Wissenschaftliche Buchges, Darmstadt, 1971 (Libelli)
  • Der höhere Standpunkt – Zum Humanismus des integralen Menschen (München, 1971)
  • Briefwechsel aus der Nähe (levélváltás Hermann Hesse-vel, München, 1972 (olaszul is)
  • Dionysos. Urbild des unzerstörbaren Lebens; szerk. Kerényi Magda; Langen–Müller, München–Wien, 1976 (Werke in Einzelausgaben)
  • Walter Weiss–Karl Kerényi: Griechenland; Bucher, Luzern–Frankfurt, 1977
  • Humanistische Seelenforschung / Karl Kerényi ; [hrsg. von Karl Kerényi, Langen Müller, München – Wien, 1978
  • Goddesses of sun and moon. Circe, Aphrodite, Medea, Niobe; angolra ford. Murray Stein; Spring, Irving, 1979 (Dunquin series)
  • Apollon und Niobe; Langen–Müller, München–Wien, 1980 (Werke in Einzelausgaben)
  • Apollo – The wind, the spirit, and the God : Four studies / Karl Kerényi ; Transl., from German by Jon Solomon, Dallas, Tex. : Spring Publications, c1983
  • Wege und Weggenossen, 1-2.; szerk. Kerényi Magda; Langen Müller, München, 1985-1988
  • Die Mythologie der Griechen München, 1992
  • Scritti italiani, 1955-1971; szerk. Giampiero Moretti; Guida, Napoli, 1993 (Saggi Guida)
  • Prometheus : Archetypal image of human existence / Carl Kerényi ; transl. from the German by Ralph Manheim, Princeton, N.J. Princeton University Press, 1997
  • Urbilder der griechischen Religion; Klett-Cotta, Stuttgart, 1998 (Werke in Einzelausgaben)
  • Összegyűjtött műveinek sorozata: Werke in Einzelausgaben címmel Münchenben jelent meg (I. Bd. Humanistische Seelenforschung, 1966; II. Bd. Auf Spuren des Mythos, 1967; III. Bd. Tage- und Wanderbücher, 1969; VII. Bd. Antike Religion, 1971; VIII. Bd. Dionysos, 1976)

További művei magyarul

  • A labirünthosztól a szirtoszig. Gondolatok a görög táncról
  • A tánc
  • Platon és Aristoteles. Olvasókönyv a gimnáziumok VIII. o. számára; Szent István Társulat, Budapest, 1931 (Bibliotheca discipulorum)
  • Orphikus lélek. Pauler Ákos emlékkönyv. Egyetemi Nyomda, Budapest, 1934
  • Egyetemes történet négy kötetben / Szerk. Hóman Bálint, Szekfű Gyula, Kerényi Károly, 1. kötet Az ókor története, Szerk., Kerényi Károly, Magyar Szemle Társaság, Budapest, 1935
  • Ókortudomány, Kecskemét, 1935
  • Gondolatok Dionysosról. Pécs, 1935
  • Római ókortudományunk a háború után. Dunántúl, Pécs, 1936 (Pannónia Könyvtár 25.)
  • Lesbosi utazás Budapest, 1936
  • Horatius – Horatianizmus Budapest, 1936
  • Humanizmus és hellénizmus Budapest, 1936
  • Trasitus és Sedatus Budapest, 1936
  • Valláslélektan és antik vallás Budapest, 1936
  • Korfu és Odysseia; Kerényi Károly, Dunántúl, Pécs, 1937
  • Gondolatok a bűnvallomásról Budapest, 1938
  • Beszélgetések a szerelemről. Pseudo-Antisthenés: Sathón vagy a szerelemről; közrebocsátotta Kerényi Károly; Sziget, Budapest, 1943
  • Napleányok. Elmélkedések Héliosról és a görög istenekről; a klasszikus versidézeteket fordította: Devecseri Gábor; Sylvester Nyomda, Budapest, 1948 (A gondolatok mesterei)
  • Thomas Mann és Kerényi Károly levélváltása regényről és mitologiáról; ford. Petrolay Margit; in: Művész és műalkotás; Officina, Budapest, 1948
  • Görög mitológia/Ford. Kerényi Grácia, Szilágyi János György közreműködésével, Budapest, 1977. 1. Történetek az istenekről és az emberiségről., 2. Hérosztörténetek
  • Beszélgetések a Szerelemről / Pseudo-Antisthenés Kerényi Károly ; a szöveggondozás és az utószó Kerényi Grácia munkája Budapest, Helikon, 1983
  • Hérakleitos múzsái vagy a természetről : Pontos irányítás az élet célja felé / A kísérőtanulmányokat írta Kerényi Károly, Kövendi Dénes ; Összeáll., a szöveget gondozta és az utószót írta Steiger Kornél ; Írta Diogenés Laërtios et al Helikon, Budapest, 1983
  • Halhatatlanság és Apollón-vallás. Ókortudományi tanulmányok, 1918–1943; vál., sajtó alá rend. Komoróczy Géza, Szilágyi János György, ford. Kövendi Dénes, Szerb Antal, Tatár György; Magvető, Budapest, 1984
  • Hermés, a lélekvezető. Az élet férfi eredetének mitológiája (Hermes der Seelenführer); ford. Tatár György; Európa, Budapest, 1984 (Mérleg)
  • Mi a mitológia? Tanulmányok a homérosi himnuszokhoz; Szépirodalmi, Budapest, 1988
  • Adj ideákat az időnek! Kerényi Károly és Gulyás Pál barátságának dokumentumai; sajtó alá rend. Lisztóczky László; Kráter, Budapest, 1989
  • Kerényi Károly–Thomas Mann: Beszélgetések levélben; előszó, Lackó Miklós, ford. Doromby Károly et al.; Gondolat, Budapest, 1989
  • Az égei ünnep. Tanulmányok a 40-es évekből; vál., ford. Kocziszky Éva; Kráter Műhely Egyesület, Budapest, 1995
  • Az isteni orvos. Tanulmányok Asklépiosról és kultuszhelyeiről; ford. Rákóczi Katalin, utószó Kádár Zoltán; Európa, Budapest, 1999
  • A Nap leányai. Gondolatok a görög istenekről; ford. Tóth Zoltán; Szukits Könyvkiadó, Kaposvár, 2003
  • Az örök Antigoné. Vallástörténeti tanulmányok; vál., szöveggond., utószó Bodor Mária Anna; Paidion, Budapest, 2003
  • Kerényi Károly–Angelo Brelich: Az elysioni aszfodéloszok közt. Levelezés 1935–1959; szerk. Valerio Severino, Nagy Andrea, Varsányi Orsolya, ford. Nagy Andrea, Polgár Zsuzsanna; L'Harmattan, Budapest, 2020
  • Kerényi Magda válogatott levelei és írásai; szerk. Bélyácz Katalin; Gondolat, Budapest, 2022 (Electa)

Jegyzetek

  1. a b Német Nemzeti Könyvtár: Integrált katalógustár (Németország) (német nyelven). Integrált katalógustár (Németország) . (Hozzáférés: 2014. május 2.)
  2. a b Francia Nemzeti Könyvtár: BnF-források (francia nyelven). (Hozzáférés: 2015. október 10.)
  3. a b Encyclopædia Britannica (angol nyelven). Encyclopædia Britannica Online . (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  4. a b ISFDB (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  5. a b Brockhaus (német nyelven). Brockhaus . (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  6. Német Nemzeti Könyvtár: Integrált katalógustár (Németország) (német nyelven). Integrált katalógustár (Németország) . (Hozzáférés: 2014. december 15.)
  7. a b c d Pécs lexikon  I. (A–M). Főszerk. Romváry Ferenc. Pécs: Pécs Lexikon Kulturális Nonprofit Kft. 2010. 385. o. ISBN 978-963-06-7919-0
  8. Lukács György: Kerényi Károly: Napleányok. Társadalmi Szemle III. évf. 6–7. sz. (1948. jún.-júl.) 495.
  9. Simon Attila: Az antikvitás érzéki hagyománya. Kerényi Károly és „a könyv problémája”. Irodalomtörténet 2008/4, 491–515.
  10. Kerényi Károly: Ókortudomány. In Kerényi Károly: Halhatatlanság és Apollón-vallás. Ókortudományi tanulmányok 1918–1943. Budapest: Magvető. 1984. 150–161.
  11. Somos Róbert: Friedrich Nietzsche és Kerényi Károly. Acta Academiae Pedagogicae Agriensis – Sectio Philosophica XXXII. 276–283.

Források

További információk

  • Németh László: Levél Kerényi Károlyhoz. In Kiadatlan tanulmányok. Budapest: Magvető. 1968.
  • Szentkuthy Miklós: A mítosz mítosza. In Meghatározások és szerepek. Budapest: Magvető. 1969.
  • Szerb Antal: A mítosz mítosza. In Gondolatok a könyvtárban. Budapest: Magvető. 1971.
  • Szilágyi János György: Kerényi Károly emlékezete. Antik Tanulmányok XX. évf. 2. sz. 1973. 200–210.
  • Aldo Magris: Carlo Kerényi a la ricerca fenomenologica della religione. Milano: Mursia. 1975. (Studia di Filosofia, 13.)
  • Gál István: Jegyzet Kerényi Károlyról. Forrás VII. évf. 12. sz. 73.
  • Árkay László et al.: Kerényi Károly és a humanizmus. Zürich: Svájci Magyar Irodalom- és Könyvbarátok Köre. 1978.
  • Falus Róbert: Kerényi Károly mítosza és mitológiája. Kritika VII. évf. 4. sz. 1978. 12.
  • Mario Brelich: Il navigatore del diluvio. Postilla di Karl Kerényi. Milano: Adelphi. 1979. (Piccola Biblioteca Adelphi, 87.)
  • Hanák Tibor: A nélkülözhetetlen bírálat. München: Kerék Könyvek. 1983.
  • Essays in memory of Karl Kerényi. Ed. Edgar C. Polomé. Washington, D.C.: Institute for the Study of Man. 1984. (Journal of Indo-European Studies – Monograph Series, 4.)
  • Mitológia és humanitás: Tanulmányok Kerényi Károly 100. születésnapjára. Szerk. Szilágyi János György; a szerkesztésben közrem. Komoróczy Géza. Budapest: Osiris. 1999.
  • Miklóssy Endre: Túl a tornyon, melyet porbul rakott a szél. Magyar gondolkodók a XX. században. Budapest: Széphalom Könyvműhely. 2001.
  • Monostori Imre: „A mítosz tanít meg rá, hogy az igazi valóságban elférnek még az istenek is”. Németh László és Kerényi Károly. Új Forrás XXXIII. évf. 4. sz. 2001. 35–55.
  • Neuhumanismus und Anthropologie des griechischen Mythos. Karl Kerényi im europäischen Kontext des 20. Jahrhunderts. / Neo-umanesimo e antropologia del mito greco. Karl Kerényi nel contesto europeo del XX secolo. Hrsg. von Renate Schlesier, Roberto Sanchiño Martínez. Locarno: Rezzonico. 2006.
  • Simon Attila: Az antikvitás érzéki hagyománya. Kerényi Károly és „a könyv problémája”. Irodalomtörténet XXXIX. évf. 4. sz. 2008. 491–515.
  • Kerényi Károly. Pécsi Egyetemi Almanach (Hozzáférés: 2025. március 21.)
  • Kerényi Károly (1897–1973). Pécsi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont
  • Különgyűjteményeink. Kerényi Károly könyvtára. Pécsi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont (Hozzáférés: 2025. március 21.)
  • Idézetek. Kerényi Károly. mcd.hu
  • Kerényi Károly és Szerb Antal kirándulóöltözetben. Europeana (Hozzáférés: 2025. március 21.)
  • Kerényi Károly (Sulinet.hu)

Kapcsolódó szócikkek