Ilovik (sziget)

Ebben a cikkben a Ilovik (sziget) témával fogunk foglalkozni, amely a mai társadalomban való relevanciája miatt rendkívül fontos. A Ilovik (sziget) nagy érdeklődést váltott ki különböző területeken, mivel hatása a mindennapi élet számos területére kiterjed. Mélyebben kell elmélyedni ebben a témában, hogy jobban megértsük következményeit és következményeit. Ebben a cikkben a Ilovik (sziget)-hez kapcsolódó különböző nézőpontokat és megközelítéseket elemezzük azzal a céllal, hogy átfogó és teljes látásmódot kínáljunk, amely lehetővé teszi az olvasó számára, hogy elmélyüljön annak összetettségében és jelentőségében. Kétségtelen, hogy a Ilovik (sziget) olyan téma, amely megérdemli a részletes feltárást és megvitatást, ezért elengedhetetlen, hogy szigorúan és kimerítően foglalkozzunk vele.

Ilovik
Ilovik szigete (jobbra) Lošinjról nézve
Ilovik szigete (jobbra) Lošinjról nézve
Közigazgatás
Ország Horvátország
Népesség
Teljes népességismeretlen
Földrajzi adatok
FekvéseAdriai-tenger
Terület5,51 km²
Legmagasabb pontDid (92 m)
IdőzónaCET (UTC+1)
Elhelyezkedése
Ilovik (Horvátország)
Ilovik
Ilovik
Pozíció Horvátország térképén
é. sz. 44° 27′ 15″, k. h. 14° 32′ 50″44.454167°N 14.547222°EKoordináták: é. sz. 44° 27′ 15″, k. h. 14° 32′ 50″44.454167°N 14.547222°E
A Wikimédia Commons tartalmaz Ilovik témájú médiaállományokat.

Ilovik (olaszul: Asinello) egy sziget az Adriai-tengerben Lošinjtól délre. Közigazgatásilag Mali Lošinjhoz tartozik.

Fekvése

Északon Lošinj, Kozjak és Sveti Petar szigetétől az Ilovička vrata (Iloviki kapu) választja el. A szigettől délre található a Kvarnerićka vrata (Kvarner-kapu). Ilovik és Sveti Petar között egy 2,5 km hosszú és körülbelül 300 m széles csatorna húzódik. A sziget keleti oldalán hajózva jutunk Kvarnerić-öbölbe.

Leírása

A sziget egyetlen északkeleti partján fekvő települése Ilovik. 5,2 km hosszú és 2,8 km széles, területe 5,51 km2, partjának hosszúsága 14,091 km. Legmagasabb pontja a Did (92 m) a sziget középső részén található. További csúcsok a Krišine (77 m, a sziget nyugati oldalán) és Vela straža (91 m, a sziget keleti részén). A legdélibb, egyben legkeletibb pont a Radovan-fok. A legnyugatibb pont a Široki-fok. A legnagyobb homokos stranddal rendelkező öböl a Paržine (a sziget délkeleti oldalán).

Közlekedés

Ilovikot rendszeres hajójárat köti össze Mali Lošinjjal, és gyors hajójárat Fiumével, de a Lošinj déli végéig vezető utat (Mrtvaška-öböl) sokkal többet használják, majd hajó kelnek át Ilovikra. Nyáron kirándulóhajók indulnak Mali és Veli Lošinjtól Ilovik felé. A szigeten nincsenek autók.

Története

A sziget első írásos említése 1071-ben „Neumae Insulae” néven történt. A 13. században „Sanctus Petrus de Nimbis” és később „San Pietro dei Nembi” alakban szerepelt. A betelepülő horvátok a kisebb szigetnek a „Sv. Petar”, a nagyobbiknak a „Tovarnjak” nevet adták. Később a név „Sveti Petar”, illetve „Sveti Petar Ilovik” alakra változott.

Nagyon jó tengeri és forgalmi helyzetének köszönhetően az Iloviki-csatornát régóta használják hajózásra, ezért a szigeteken különböző történelmi korszakok nyomait találjuk. A két szomszédos sziget, Ilovik és Sveti Petar (amelyet az ilovikiak Prikónak hívnak) története szorosan összekapcsolódik és összefonódik. A szomszédos lakatlan szigeten ma az iloviki temető található, így a lakosokat posztumusz ítélik hajóval történő utazásra.

Az emberi települések legrégebbi nyoma az illír liburn törzstől származik. A sziget gazdag római leletekben (épületalapok, mozaikmaradványok, síremlékek, numizmatikai példányok, szarkofágok), a közelben pedig egy víz alatti régészeti lelőhely található. A Sićadrija nevű lelőhelyen találhatók a kora középkori Szent András-templom romjai.

A 11. században a szomszédos Sveti Petar szigetén bencés kolostor épült. A mai temetőt körülvevő falak valószínűleg ennek a kolostornak a maradványai, de valószínűleg már előtte is volt egy bizánci erőd a helyszínen.1597-ben a velenceiek Filippo Pasqualigo kormányzó rendeletére négyszögletes keresztmetszetű tornyot építettek Sveti Petarra az uszkókok elleni védekezés céljából (mára csak a falak maradtak meg).

Ilovik első lakói a 16. században Lošinjból érkeztek. Többségük olyan volt, akik korábban Sveti Petar szigetén a bencés apátságnál dolgoztak. Néhány más forrás szerint az első horvát telepesek Veli Lošinjtól érkeztek Ilovik szigetére a 18. század végén. A 2011-es népszámlálás szerint a szigetnek 85 lakosa volt. Érdekesség, hogy ma háromszor több iloviki él az Egyesült Államokban, mint a szigeten.

Gazdaság

A sziget lakossága elsősorban turizmussal, halászattal, juhtenyésztéssel és mezőgazdasággal foglalkozik.

Növényvilág

A növényvilágból a mediterrán macchia, örökzöld erdők és olajfaligetek nőnek Ilovik területén. A gazdag mediterrán növényzeten kívül az egész sziget tele van különféle virágokkal, színes oleanderekkel, pálmafákkal, és kétszáz éves eukaliptuszfák is vannak. A fentiek miatt Ilovikot gyakran hívják a virágok szigetének.

Források

Hrvatska enciklopedija – Ilovik (horvátul)

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben az Ilovik című horvát Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.