Hrvatska radiotelevizija

Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy a Hrvatska radiotelevizija milyen hatással volt a társadalom különböző területeire. Megérkezése óta a Hrvatska radiotelevizija emberek millióinak figyelmét keltette fel, és vitákat váltott ki befolyásáról különböző szférákban. Az évek során a Hrvatska radiotelevizija releváns témának bizonyult, amely jelentős változásokat idézett elő a kapcsolatainkban, a munkánkban és a szórakoztatásunkban. Ebben az értelemben elengedhetetlen annak elemzése, hogy a Hrvatska radiotelevizija hogyan alakította át a valóságunkat, és milyen következményekkel jár a jövőre nézve. A Hrvatska radiotelevizija megjelenésétől napjainkig kitörölhetetlen nyomot hagyott a társadalomban, ami arra késztet bennünket, hogy átgondoljuk hatását és lehetséges hosszú távú következményeit.

Hrvatska radiotelevizija
Adatok
Indulás1926. május 15. (rádió)
1956. május 15. (televízió)
Korábbi nevekRadio Televizija Zagreb
TulajdonosHorvátország kormánya
Felbontás1080i 16:9 HDTV
Ország Horvátország
Vételi területHorvátország
SzékhelyZágráb
Hivatalos oldal
A Wikimédia Commons tartalmaz Hrvatska radiotelevizija témájú médiaállományokat.

A Hrvatska radiotelevizija (röviden: HRT) Horvátország közszolgálati műsorszolgáltatója. Több rádió- és televíziócsatornát üzemeltet, hazai adóhálózaton, valamint műholdon keresztül. A HRT három közös vállalatra oszlik – a Horvát Rádió (Hrvatski radio), a Horvát Televízió (Hrvatska televizija) és a Zenei Gyártás (Glazbena proizvodnja), amely három zenekart és egy kórust foglal magában.

A HRT alapítója a Horvát Köztársaság, amely alapítói jogait a horvát kormányon keresztül gyakorolja. A Horvát Rádiót (régen: Radio Zagreb) 1926. május 15-én alapították. Ezt a dátumot tekintik a HRT alapítási dátumának. A Television Zagreb (ma Hrvatska televizija) 1956. szeptember 7-én kezdte meg a sugárzást. A horvát parlament által 1990. június 29-én elfogadott törvény értelmében a Radiotelevizija Zagreb átnevezték Hrvatska radiotelevizija-ra.

A HRT közszolgálati műsorszolgáltatóként működik, Horvátország pedig független finanszírozást biztosít a horvát műsorszolgáltató társasági törvény és a közszolgálati műsorszolgáltatásra vonatkozó állami támogatási szabályok alapján. Tevékenysége során a HRT független minden politikai befolyástól és kereskedelmi érdektől.

Története

A Horvát Rádiótelevízió a zágrábi rádióállomás (Radio stanica Zagreb) közvetlen utódja, amely 1926. május 15-én kezdte meg a sugárzást, az első rádióállomás, amely a Balkánon sugárzott.[1] Az állomás kezdetben magáncég volt, mielőtt a Radio Zagreb 1940. május 1-jén államosították. Horvátország független állama alatt az állomást Hrvatski krugoval néven ismerték. A második világháború után állami rádióként kezdett működni.

A Radio Zagreb társaságnak az első működési év végén valamivel több mint négyezer előfizetője volt.

A zágrábi rádióállomás megalakulásának 30. évfordulóján, 1956. május 15-én a Sljeme hegyen épített adóról sugározták az első televíziós műsort. A zágrábi televízió első élő adása 1956. szeptember 7-én került adásba. A következő két évben ez volt az egyetlen televíziós műsorszóró a délkelet-európai térségben. Ez volt az első tévéállomás Jugoszláviában, majd 1972-ben színes állomás lett. Az 1970-es években a Radio Zagreb Correspondence Center és kisebb mértékben a Zagreb TV volt a fő koordinátora a Jugoszláv Rádió televízió más egységeivel folytatott együttműködésnek a média előállítása terén.

1990 májusában, Franjo Tuđman választási győzelmét követően, kormányzó Horvát Demokratikus Unió pártjával megkezdte a rádió- és televízióállomások átvételét. 1990 júniusában a horvát parlament átnevezte a társaságot Radiotelevizija Zagreb-ről Hrvatska radiotelevizija-ra. A horvát parlament hamarosan párthű embereket nevezett ki a műsorszolgáltató vezetői és szerkesztői posztjaira.[2]

1993. január 1-jén a HRT az Európai Műsorsugárzók Uniójának (EBU) teljes jogú tagjává vált.[3]

Tuđman halála és a 2000-es horvátországi választások után, amelyek Stjepan Mesićet juttatták hatalomra, a HRT-t nyitottabb médiává alakították át.

Logói

Televíziócsatornák

Logó Csatorna neve Tematika Indulás dátuma
HRT 1 közérdekű televíziós csatorna 1956. május 15.
HRT 2 általános tematikájú televíziós csatorna 1972. augusztus 27.
HRT 3 kultúracsatorna 1991. Március 1.
2012. szeptember 13.
HRT 4 hírcsatorna 2012. december 24.

Rádiócsatornák

Nemzeti rádiók

A HRT rádiós divíziójára jellemző az EU-ban megszokotthoz képest alacsony színvonal, elavult műsorstruktúra és a hallgatottság viszonylagos hiánya, amely főként a kereskedelmi rádiók megjelenésével szinte nullára csökkent. Ennek ellenére a megújítási kísérletek szinte kivétel nélkül kudarcba fulladtak.

A három nemzeti állomás elérhető FM, DAB+ csatornákon az egész országban, és élőben közvetíti őket az interneten keresztül.

  • HR 1 – Az elsődleges országos szintű állomás, főként komolyabb hangvételű programokkal. Hírek minden teljes órában régi és mai, főleg horvát és egyéb, ex-jugoszláv popzenével.
  • HR 2 – Szórakoztató műsorok, széles skálán mozgó könnyűzenével, hírekkel, közlekedési információval minden óra 30-kor.
  • HR 3 – Klasszikus zene és rádiódráma.

Regionális rádiók

Jegyzetek

  1. Stjepan Malović – Gary W. Selnow: The People, Press, and Politics of Croatia. 2001–05–30. ISBN 978-0-275-96543-3  
  2. Kemal Kurspahić: Prime Time Crime: Balkan Media in War and Peace. 2003. ISBN 978-1-929223-38-1 Hozzáférés: 2025. február 11.  
  3. HRT: The Evolution of Croatian Radio and Television. web.archive.org, 2016. március 5. . (Hozzáférés: 2024. május 1.)

További információk