Ebben a cikkben a Hitlerjugend-hez kapcsolódó ötletek és koncepciók széles skáláját vizsgáljuk meg. A Hitlerjugend eredetétől a jelenlegi alkalmazásaiig számos területen érdekes és vita tárgya volt. Elemezzük jelentőségét a kortárs társadalomban, valamint a különböző tudományágak fejlődésére gyakorolt hatását. Kutatásokon és szakértőkkel készített interjúkon keresztül igyekszünk megvilágítani a Hitlerjugend-hez kapcsolódó legrelevánsabb szempontokat, teljesebb és alaposabb képet adva olvasóinknak erről a témáról.
A Hitlerjugend vagy Hitler-Jugend (rövidítve HJ) a Nemzetiszocialista Német Munkáspárt 1922 és 1945 között működött ifjúsági szervezete volt. A Sturmabteilung után a nemzetiszocialista párt második legrégebbi paramilitáris szervezeteként indult müncheni központtal, Jungsturm Adolf Hitler néven.
Az 1923-as sörpuccsot követően a szervezetet feloszlatták és csak 1926-ban alakult meg újra. Baldur von Schirach vezetése alatt 1935-re a német fiúk közel 60%-a lett a szervezet tagja, 1936. július 1-jétől pedig állami intézménnyé vált és elvárták, hogy minden árja fiatal a tagja legyen.
A HJ egységei, szervezetei:
A HJ különleges alakulatai:
A második világháborúban tagjai kezdetben kisegítő feladatokat láttak el, ám később, a súlyos német veszteségek után, a harcoló alakulatok utánpótlására kezdték felhasználni a Hitlerjugendet. 1943 februárjában önálló hadosztályt is szerveztek HJ-tagokból 12. Hitlerjugend SS-páncéloshadosztály néven.
Mivel nagy szerepe volt fiatal korosztályok egészének a második világháborúban való feláldozásában, a háborút követően a szervezetet feloszlatták, több vezetőjét a szövetséges hatóságok börtönbüntetésre ítélték. Legfőbb vezetőjét, Baldur von Schirachot a nürnbergi perben 20 évnyi börtönre ítélték.