Georg von Boeselager

Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Georg von Boeselager hatását a mai társadalomra. A Georg von Boeselager évtizedek óta a kutatók, akadémikusok és szakértők érdeklődésének témája. Az idők során a Georg von Boeselager alapvető szerepet játszott a mindennapi élet különböző területein, befolyásolva a politikát, a gazdaságot, a kultúrát és a technológiát. Mély és részletes elemzésen keresztül megvizsgáljuk, hogy a Georg von Boeselager hogyan alakította és alakította át gondolkodásunkat, cselekvésünket és életünket. Ezenkívül feltárjuk a Georg von Boeselager jövőbeli következményeit egy folyamatosan változó és fejlődő világban.

Georg von Boeselager
Született1915. augusztus 25.
Kassel
Meghalt1944. augusztus 29. (29 évesen)
Łomża
SírhelyHeimerzheim Castle
Állampolgárságanémet
Nemzetiségenémet
Fegyvernemlovasság
Szolgálati ideje1934 - 1944
Rendfokozataezredes
Egysége15. lovas hadosztály
Csatáimásodik világháború
KitüntetéseiVaskereszt lovagkeresztje tölgyfalombokkal és kardokkal
Keleti Front-medál
Sebesülési Érem
SzüleiMaria-Theresia von Salis-Soglio
Albert Freiherr von Boeselager
RokonaiPhilipp von Boeselager
IskoláiAloisiuskolleg
A Wikimédia Commons tartalmaz Georg von Boeselager témájú médiaállományokat.

Georg Freiherr von Boeselager (Kassel, 1915. augusztus 25.Łomża, 1944. augusztus 29.) német katonatiszt a Wehrmachtban, a második világháború idején, a Claus Schenk von Stauffenberg neve által fémjelzett Hitler elleni összeesküvés résztvevője. A merénylet kudarca után megmenekült a felelősségre vonástól, de rövidesen életét vesztette a keleti fronton vívott harcokban. Halála után posztumusz megkapta a Vaskereszt lovagkeresztje tölgyfalombokkal és kardokkal kitüntetést.

Élete

Georg von Boeselager a hesseni Kasselben született, a római-katolikus vallású, nemesi rangú Boeselager családban. Gimnáziumi tanulmányait Bad Godesburgban végezte. Kezdetben papi tanulmányokat szeretett volna folytatni, végül azonban a katonai pálya mellett döntött. 1934. április 1-jén sorozták be, majd a Paderbornban székelő 15. lovas hadosztályhoz került. 1936-ban alhadnagyi, majd 1939-ben hadnagyi rangot kapott.

Lengyelország lerohanásakor egységével részt vett a harcokban, az ott tanusított bátorságáért másodosztályú Vaskereszt kitüntetésben részesült. 1940-ben a nyugat-európai hadjáratban is részt vett, melynek eredményeként megkapta az első osztályú Vaskeresztet. 1941-ben a Vaskereszt lovagkeresztjének kitüntetésében részesült, majd júliusban Rittmeister rangot kapott.

A Barbarossa hadművelet idején alakulatával Breszt, Białystok és Minszk környékén végzett felderítést, majd részt vett a moszkvai csatában.

1942 elejétől a potsdami Kriegsschule tanára lett, ahol – annak ellenére, hogy ő hagyományos lovas alakulatnál szolgált – páncélos hadviselést oktatott. Potsdami tevékenysége alatt került kapcsolatba a Widerstand német ellenállási mozgalommal.

1943-ban a Közép Hadseregcsoport kötelékében partizánellenes hadműveletekben vett részt, majd a 3. román hadsereg kiképzésében segédkezett, mely hadsereg a 6. német hadsereggel karöltve harcolt a sztálingrádi csatában. Ekkor került kapcsolatba Günther von Kluge tábornokkal, aki beavatta őt a Hitler meggyilkolására irányuló tervekbe. Az 1944-es július 20-i merénylet idején Georg von Boeselager és testvére Philipp von Boeselager feladata lett volna egységeiket Berlinbe irányítani és a várost pacifikálni Hitler meggyilkolása után. Az előre megbeszélt időponton Boeselager csapataival megindult Berlin irányába, de útközben értesült a merénylet sikertelenségéről, így azonnal vissza vezényelte katonáit a frontra.

Habár neve nem került gyanúba a Hitler elleni merénylet kivizsgálásakor, az ekkor alezredesi rangú Boeselager augusztus 29-én ismeretlen okokból katonáival megrohamozta a lengyelországi Łomża melletti szovjet erődítményt és a harcban elesett. Halála után két nappal ezredessé léptették elő és a Vaskereszt lovagkeresztje tölgyfalombokkal és kardokkal kitüntetésben részesült.

Források

  • Fellgiebel, Walther-Peer: Die Träger des Ritterkreuzes des Eisernen Kreuzes 1939-1945, Friedburg, 2000
  • Hoffman, Peter: The History of the German Resistance, 1939-1945. Cambridge, MA: MIT Press, 1977