Brăila megye

A mai világban a Brăila megye olyan témává vált, amely az emberek széles körében nagyon fontos és érdekes. A társadalomra gyakorolt ​​hatásától a gazdaságra és a személyes szintre gyakorolt ​​hatásáig a Brăila megye világszerte felkeltette az egyének és szervezetek figyelmét. Összetettségével és sokszínűségével a Brăila megye vitákat és reflexiókat váltott ki különböző szférákban, végtelen véleményeket és megközelítéseket generálva a témában. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Brăila megye különböző oldalait és mindennapi életünkre gyakorolt ​​hatását, konkrét szempontoktól a szélesebb perspektívákig.

Brăila megye
Brăila megye címere
Brăila megye címere
Adatok
Ország Románia
RégióHavasalföld
MegyeszékhelyBrăila
JelzésBR
Terület4766 km²
Körzethívószám(+40) 0239
Népesség
Népesség281 452 fő (2021. dec. 1.)[1]
Népsűrűség78 fő/km²
Megyei tanács weboldala
Prefektúra weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Brăila megye témájú médiaállományokat.

Brăila megye (magyarul: Brajla megye) közigazgatási egység Romániában, a Havasalföld régióban, Munténia területén. 4766 km2-es területével Románia 32. legnagyobb megyéje, mely az ország teljes területének mintegy 1,99%-át adja. Emellett közel 281 ezer fős lakosságával Románia 35. legnépesebb közigazgatási egysége, ezzel az ország népességének 1,47%-ával rendelkezik, népsűrűsége közel megegyezik az országos átlaggal.

Északról Vrancea megye és Galați megye, keletről Tulcea megye, délről Constanța megye és Ialomița megye, nyugatról pedig Buzău megye határolja. Székhelye a történelmi dunai kikötőváros Brăila, amely egykor fontos kereskedelmi központ volt, és multikulturális örökséggel rendelkezik. Nevezetességei közé tartozik az Óváros, a Maria Filotti Színház és a Brăilai Kis-Duna Természetvédelmi Terület. Emellett a megye jelentős városai közé tartozik Ianca jelentős ipari és mezőgazdasági központ, Făurei fontos vasúti csomópont és mezőgazdasági központ, illetve Însurăței mezőgazdasági jellegű kisváros, főként gabonatermesztéssel foglalkozik.

Románia délkeleti részén, a Duna mentén helyezkedik el. Területét főként alföldek és termékeny mezőgazdasági területek jellemzik, amelyek az úgynevezett Bărăgan-síkság részét képezik. A megye legfontosabb vízfolyása a Duna, amely több ágra szakadva, például a Kis-Duna és a Macin-ág révén alakítja a tájat. Kiemelkedő természeti területe a Brăilai Kis-Duna Természetvédelmi Terület, amely gazdag élővilággal rendelkezik. Az éghajlat mérsékelt kontinentális, forró nyarakkal és hideg telekkel. A megye mezőgazdasági és halászati szempontból is jelentős, mivel a Duna kiváló feltételeket biztosít ezekhez a tevékenységekhez.

Területe már az ókorban is lakott volt, a Duna menti fekvése miatt fontos kereskedelmi útvonalak metszéspontjában állt. A középkorban Brăila városa az egyik legjelentősebb dunai kikötővé vált, és az 1368-as első írásos említése után gyorsan fejlődött. A 16. századtól 1828-ig az Oszmán Birodalom fennhatósága alá került, stratégiai fontossága miatt többször is hadszíntér volt. A 19. században, miután Románia visszaszerezte, Brăila modern kikötővé és kereskedelmi központtá fejlődött. Az iparosodás a 20. század elején gyorsult fel, majd a kommunizmus alatt jelentős ipari beruházások történtek. A rendszerváltás után a megye gazdasága átalakult, napjainkban főként mezőgazdaságra és könnyűiparra támaszkodik.

Brăila megye elhelyezkedése Romániában

Nevének eredete

Neve a megyeszékhely, Brăila város nevéből származik. A város nevét először 1368-ban említik "Drinago" alakban, majd később "Brayla" néven is ismertté vált. A név eredete vitatott.

  • Egyes források szerint a szláv "brail" szóból ered, amely mocsaras területet jelent, utalva a Duna közelségére és a környék vízrajzi viszonyaira.
  • Más elméletek szerint a név egy személynévből származik, de konkrét bizonyítékok hiányában az eredet továbbra is bizonytalan.

Címere

Demográfia

A 2011-es népszámlálás adatai szerint a megye lakosságának 90,9%-a román, a legnagyobb kisebbség a roma (2,7%), de élnek itt lipovánok és görögök is. A megyében 60 fő vallotta magát magyarnak.[2]

Földrajz

A megye egésze sík területen fekszik, a Bărăgan-alföldön, amely Románia egyik legjobb gabonatermő vidéke. Keleti oldalát a Duna mossa és szigetet képez itt, a Brăilai Nagyszigetet, itt található a Brăilai lápvidék, amelyet a Măcin, Cremenea és Vâlciu csatornák fognak közre, ezeken a csatornákon keresztül a 70-es években mintegy 80 000 hektárnyi területet csapoltak le a mocsárból.

A megye északi oldalán folyik a Szeret, északnyugati oldalán pedig a Bodza folyó. A Bodza bal partján jelentős limánok képződtek: Jirlău, Amara Buzău, Balta Albă stb.

Délen a Călmănțui folyó jobb partját homokdűnék kísérik.

A Bodza, a Călmănțui, valamint a Ialomița folyók közti lefolyástalan területen sós tavak jöttek létre: Ianca, Plopul, Lacu Sărat, Plașcu, Cotleț.

Éghajlata mérsékelt szárazföldi, síksági jelleggel. Az évi középhőmérséklet 10 °C.

Gazdasága

A megye mezőgazdasági jellegű, az ipar szinte teljesen a megyeközpontra korlátozódik. Iparágai: textil- és élelmiszeripar, mechanikai alkatrészek gyártása.

Brăilának fontos kikötője van, ami valamikor Románia legnagyobb gabonaátrakodóhelye volt.

Az ideérkező kevés turista a megyében főképp Brăilát és Lacu Sărat üdülőhelyet látogatják.

Turizmus

Közigazgatási beosztása

A megyében egy municípium, 3 város és 40 község található.

Városok rang szerint
Címer Municípium Címer Város
Brăila
Făurei
Ianca
Însurăței

Községek

Hivatkozások

További információk