BBC Szimfonikus Zenekar

BBC Szimfonikus Zenekar
A zenekart Chilly Gonzales vezényli a londoni Barbican Centerben 2012. októberben
A zenekart Chilly Gonzales vezényli a londoni Barbican Centerben 2012. októberben
Információk
EredetEgyesült Királyság, London
Alapítva1930
Műfajkomolyzene
Tagok
Jiří Bělohlávek
A BBC Szimfonikus Zenekar weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz BBC Szimfonikus Zenekar témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

BBC Szimfonikus Zenekar (BBC Symphony Orchestra), népszerű rövidítése BBC SO, a brit állami műsorszolgáltató, a British Broadcasting Corporation elsőszámú zenekara. A londoni székhelyű, 1930-ban alapított zenekar a város öt legjelentősebb szimfonikus zenekara közül az egyedüli nem önfenntartó együttes. A zenekar már megalakulásakor egyedülálló feladatot vállalt az angol zenei életben, kettős szerepkört betöltő zenekarként egyfelől rendszeresen nyilvános koncerteket ad, másfelől a BBC rádiókoncertek közvetítéseinek zenekara, otthona 1934 óta a londoni BBC Maida Vale stúdióihoz tartozó Studio MV1.

Története

Előzmények

A BBC már 1922-es megalakulásától kezdve működtetett kisebb zenei együtteseket, ezekből alapította meg a rádiótársaság legelső zenei igazgatója, Percy Pitt a kezdetben 18, majd 37 tagot számláló The Wireless Orchestra-t. A zenekart 1924-ben heti hat koncertre szerződtették, a Covent Garden-ből közvetített koncertjeik karmestere Bruno Walter, Ernest Ansermet és Pierre Monteux volt, majd tovább bővült az együttes, 1927-ben a BBC és a Covent Garden együttműködéseként 150 tagú zenekar formálódott, melynek vendégkarmesterei között volt Richard Strauss és Siegfried Wagner.

1927-ben a Berlini Filharmonikusok Wilhelm Furtwängler vezényletével adott londoni koncertje majd Arturo Toscanini vezetésével a New York-i Filharmonikusok vendégszereplése után felmerült az igény hasonló színvonalú zenekar megalakítására.

Alapítás

panel of eight small photographs of men's portraits dating from the decades around 1900A zenekar vendégkarmesterei 1930-ban: Beecham, Koussevitzky, Mengelberg, Richard Strauss, Toscanini, Walter, Webern, Weingartner

A BBC SO megalapításának gondolata Sir Thomas Beecham és a BBC együttműködéseként először 1928-ban merült fel, de Beecham a következő évben elfordult a kezdeményezéstől, így a zenekar felállításának feladata a BBC akkori zenei igazgatójára, Sir Adrian Boult-ra hárult. A zenekar bemutatkozó koncertje a Queen’s Hallban 1930. október 22-én Sir Adrian Boult vezényletével volt, melyről a beszámoló újságcikkek, mind a The Times, mind a The Musical Times részéről a legelismerőbbek voltak. London új szimfonikus zenekara vonzotta a világ élvonalába tartozó karmestereket, az első évad vendégkarmesterei között volt Arturo Toscanini, aki ekkor az általa vezényelt zenekarok közül az egyik legkifinomultabbnak tartotta. A második évadban további világhírű vendégkarmesterekkel léptek fel, mint Richard Strauss, Felix Weingartner és Bruno Walter, majd a következő évadban Koussevitzky, Sir Thomas Beecham és Willem Mengelberg.

BBC Proms

A Queen's Hallban adott rendszeres koncerteken kívül további feladatokat vállaltak. A Sir Henry Wood által létrehozott nyári promenádkoncertek irányítását 1927-ben átvette a BBC, így 1930-tól a BBC SO lett a népszerű "the Proms" koncertjeinek elsőszámú zenekara.

1936-ban és 1937-ben Sir Adrian Boult vezényletével a zenekar nagysikerű turnén vesz részt Brüsszelben, Párizsban, Zürichben, Budapesten és Bécsben.

II. világháború alatt és után

A háború kitörésekor a BBC jelentősen csökkentette a műsorszolgáltatásban résztvevők számát, 40 zenekari tagot elbocsátottak, valamint 1939-ben megvonta a támogatását a Proms-tól, az 1940-es évadban a zenekar már nem lép fel a promenádkoncerteken. Az együttes székhelyét először Bristolba helyezték át, majd a német légitámadások következtében Bedfordba, s csak 1945-ben kerültek vissza újból londoni székhelyükbe, a BBC Maida Vale Studios-ba. Az együttes addigi állandó koncertterme, a Queen's Hall az 1941-es bombázások következtében elpusztult, így a nyári Proms koncertek a Royal Albert Hallba kerültek, az évad rendszeres koncertjei pedig az új Royal Festival Hallba. Boult nyugdíjba kerülése után, 1950-ben egy nehezebb periódus következett, Sir Malcolm Sargent majd Rudolf Schwarz vezető karmesterek irányítása alatt.

1960-as évek, közelmúlt

A BBC világhírű karmestereket nevezett ki ezután az együttes élére, Doráti Antalt, majd Colin Davist, Pierre Boulezt és Gennagyij Rozsgyesztvenszkijt. Doráti vezetése alatt a BBC SO csak a rádió stúdió közvetítéseinek zenekara volt, nyilvános fellépései a promenádkoncertekre korlátozódtak, a BBC 1959-ben kinevezett új zenei vezetője, William Glock már támogatta a rendszeres koncertsorozatokat a Royal Festival Hallban.

Az 1960-as évek kezdeményezéseinek eredményeként a zenekar fokozatosan újból elérte az élvonalbeli színvonalat.

21. század

A BBC Szimfonikus zenekar próbája 2011-ben.

A BBC SO évi rendszeres koncertjeit a londoni Barbican Centre-ben adja, melyeken támogatja a kortárs zenei kezdeményezéseket, többek között John Cage, James MacMillan, Elliott Carter, Sofia Gubaidulina és Michael Tippett művei előadásával. Nyáron változatlanul a népszerű promenádkoncertek elsőszámú zenekara a Royal Albert Hallban. A koncertek többségét a BBC Rádió 3-as csatornája élőben sugározza, melyeket részben TV-n is közvetítik. Ezen túlmenően folyamatosan készít felvételeket, illetve ad koncerteket a BBC Maida Vale stúdióihoz tartozó Studio MV1-ben, melyek egy része a közönség számára ingyen is elérhető.

Lemezei

Sir Adrian Boult vezetése alatt a zenekar Bach, Mozart, Beethoven, Brahms, Wagner és Elgar műveinek felvételei kiemelkedőek. Az 1950-es 1960-as években Sargent vezényletével főleg angol zeneszerzők és számos Sibelius felvételük, Doráti Antallal Bartók, Gerhard és Messaien műveinek lemezfelvételei jelentősek. Colin Davis készítette az első operafelvételt az együttessel, Mozart Idomeneot, a Figaro házasságát, valamint Beethoven és Tippett műveinek felvételeit. Boulez vezetése alatt a zenekar főleg huszadik századi művek - Bartók, Berg, Schoenberg és Boulez saját művei – felvételeit készítette. A BBC SO világnagyságokkal készült felvételeinek csak egy részét említve: Elgar és Vaughan Williams saját műveinek felvételei, Toscanini, Bruno Walter és Barbirolli Beethoven felvételei valamint Beecham és Koussevitsky vezénylete alatt készült lemezek kiemelkedőek.

Vezető karmesterek

Magyar vonatkozások

Az európai turnén részt vevő BBC Szimfonikus Zenekart 1936. április 24-én Budapesten a Városi Színházban Sir Adrian Boult vezényelte, a műsoron Elgar: Introduction and Allegro, Bartók: Négy zenekari darab, Beethoven: V. szimfónia szerepelt.

A zenekarról az MTI április 8-án a következőket jelentette: ...Minden egyes zenekari tag elsőrangú virtuóza és művésze is hangszerének. Általában a világ egyik legjobb zenekarának tartják. Számtalan meghívást kapott, de csak négyet fogadott el, Párizst, Zürichet, Bécset és Budapestet...Az illusztris 120 tagú zenekart a magyarok iránt érzett szimpátia hozza Budapestre, ahol Boult Adriannak, a zenekar vezérkarnagyának vezényletével remek műsort mutat be; Elgar: "Introkció és Allegro", Bartók: "Négy orkeszter darab"...

Jegyzetek

  1. Kenyon, Nicholas (1980. október 1.). „Beecham and the BBC Symphony Orchestra: A Collaboration that Never Happened”. The Musical Times, 625–628. o.  
  2. (1930. október 23.) „Music”. The Musical Times, 12. o.  
  3. „Music”, The Times , 1931. augusztus 27., 8. oldal 
  4. „Music”, The Times , 1932. szeptember 10., 8. oldal 
  5. Music”, The Times , 1936. augusztus 11., 10. oldal 
  6. Osborne, Charles. "Boult, Sir Adrian (Cedric)". Oxford Dictionary of National Biography archive material, accessed 1 March 2010 (subscription required) (Article predating the Kennedy ODNB entry, available in the ODNB's online archive)
  7. Kennedy, p. 187
  8. BBC Proms 1940-es évad
  9. "A profile of the BBC Symphony Orchestra", a BBC Szimfonikus Zenekar honlapja
  10. Országos Széchényi Könyvtár, MTI - Napi Hírek, 1936. április/1

Források

Külső hivatkozások

Fordítás