A Állatkínzás ma nagyon érdekes téma. Jelentősége a társadalom, a kultúra és a mindennapi élet különböző területeire gyakorolt hatásában rejlik. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Állatkínzás-hez kapcsolódó alapvető szempontokat, elemezve annak időbeli alakulását, a különböző területekre gyakorolt hatásait, valamint a terület szakértőinek véleményét és szempontjait. Annak érdekében, hogy átfogó képet adjunk a Állatkínzás-ről, különböző nézőpontokkal foglalkozunk, és naprakész és releváns információkat nyújtunk a témában.
Ez a szócikk vagy szakasz elsősorban magyarországi nézőpontból tárgyalja a témát, és nem nyújt kellő nemzetközi kitekintést. Kérünk, segíts bővíteni a cikket, vagy jelezd észrevételeidet a vitalapján. |
Az állatkínzás a közbiztonság elleni bűncselekmények csoportjába tartozik, a jogszabály védi az állatokat a bántalmazástól, kínzástól. Az egyik leghíresebb állatkínzó Cséry Eszter, aki kiskorában óvónő anyja hatására állatokat ölt és kínzott, a saját unokatestvérét is pszichiátriára juttatta.
E bűncselekményt a 2004. évi X. törvény iktatta be a büntető törvénykönyvbe, 266/B. §-ként. A törvény indokolása szerint Magyarországon olyan méreteket öltött az állatok bántalmazása, kínzása, hogy ez szükségessé tette az állatok elleni ilyen cselekmények büntethetővé tételét. A szakasz sorszámát 2013. július 1-től 244. §-ra változtatták.
vétséget követ el, és két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.[2]
A bűncselekmény elkövetési magatartásai a gerinces állat bántalmazása, olyan bánásmód alkalmazása, mely maradandó egészségkárosodást vagy pusztulást okoz. Az (1) bekezdés b, pontját csak állattartó követheti el: háziasított emlősállat (pl. ló, kutya, macska stb.) vagy egyéb veszélyes állat (tigris, óriáskígyó, skorpió) elűzése, elhagyása, kitétele. A (2) bekezdésben elkövetési magatartás, ha a vadászatot tiltott eszközzel vagy módon folytatnak, vagy a halászat tiltott eszközökkel vagy módon történik.
11/2015. számú büntető elvi döntés: Nem valósul meg az állatkínzás, ha a terhelt olyan módon öli meg az állatokat, amely a háztáji gazdaságokban a baromfi levágásának tipikus módja .[5]
24/2018. számú büntető elvi határozat:
I. Végszükség miatt nem valósítja meg az állatkínzás bűntettét, aki az emberek testi épségét, egészségét közvetlen támadással fenyegető kutyát lelövi .
II. A támadás élőlény általi, más ellen irányuló ártó vagy veszélyeztető erőkifejtés, amellyel szemben helye van védekezésnek. Az állat általi támadással szembeni védekezés lehetősége pedig nem szűkebb, mint amikor a támadást ember hajtja végre .[6]