ISBN



Soha az emberiség történetében nem volt ennyi információ róla Az ISBN felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató mint ma az internetnek köszönhetően. Azonban ez a hozzáférés minden kapcsolódó Az ISBN felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató nem mindig könnyű. Telítettség, rossz használhatóság és a helyes és helytelen információk megkülönböztetésének nehézsége Az ISBN felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató gyakran nehéz leküzdeni. Ez motivált bennünket egy megbízható, biztonságos és hatékony webhely létrehozására.

Egyértelmű volt számunkra, hogy célunk eléréséhez nem elegendő a helyes és ellenőrzött információk birtokában Az ISBN felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató . Minden, amiről összegyűjtöttünk Az ISBN felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató is áttekinthetően, olvashatóan, a felhasználói élményt megkönnyítő struktúrában, letisztult és hatékony dizájnnal, a betöltési sebességet előtérbe helyezve kellett bemutatni. Bízunk benne, hogy ezt elértük, bár mindig azon dolgozunk, hogy apróbb fejlesztéseket tegyünk. Ha megtaláltad, amiben hasznosnak találtad Az ISBN felfedezése 2023-ban: Átfogó útmutató és jól érezte magát, nagyon boldogok leszünk, ha visszatér scientiaen.com amikor csak akarja és kell.

International Standard Book Number
{{{image_alt}}}
13 számjegyű ISBN, 978-3-16-148410-0, amelyet egy EAN-13 vonalkód
BetűszóISBN
SzervezetNemzetközi ISBN Ügynökség
Bemutatott1970 (1970)
Nem. számjegyekből13 (korábban 10)
Ellenőrző számjegySúlyozott összeg
Példa978-3-16-148410-0
weboldalisbn-nemzetközi. Org

A International Standard Book Number (ISBN) egy numerikus reklám könyv azonosító amelyet egyedinek szántak. A kiadók ISBN-eket vásárolnak vagy kapnak a Nemzetközi ISBN Ügynökség leányvállalatától.

A kiadvány minden egyes kiadásához és változatához (az utánnyomások kivételével) ISBN tartozik. Például egy eBookEgy olcsó kiadás és egy keménykötésű ugyanennek a kiadása könyv mindegyiknek más ISBN-je lesz. Az ISBN tíz számjegyből áll, ha 2007 előtt rendelték hozzá, és tizenhárom számjegyből áll, ha 1. január 2007-jén vagy azt követően rendelték hozzá. Az ISBN hozzárendelésének módja országspecifikus, és országonként változó, gyakran attól függően, hogy az adott országban mekkora a kiadói ágazat.

A kezdeti ISBN azonosító formátumot 1967-ben dolgozták ki, a 9 számjegy alapján Szabványos könyvszámozás (SBN) 1966. A 10 számjegyű ISBN formátumot a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO), és 1970-ben adták ki ISO 2108 nemzetközi szabványként (a 9 számjegyű SBN-kód 10 számjegyű ISBN-vé alakítható, ha egy nullát ír elő).

A magánkiadásban megjelent könyvek néha ISBN nélkül jelennek meg. A Nemzetközi ISBN Ügynökség időnként saját kezdeményezésére ad ki ilyen könyveknek ISBN-t.

Egy másik azonosító, a Nemzetközi szabványos sorozatszám (ISSN), azonosítja az olyan időszaki kiadványokat, mint pl folyóiratok és a újságok Az Nemzetközi szabványos zeneszám (ISMN) borítói zenei kotta.

Történelem

A szabványos könyvszám (SBN) egy kereskedelmi rendszer, amely kilenc számjegyből áll kód számok a könyvek azonosításához. 1965-ben brit könyvkereskedő és irodakereskedő WHSmith bejelentette, hogy könyveihez szabványos számozási rendszert vezet be. Tanácsadókat fogadtak fel, hogy a nevükben dolgozzanak, és a rendszert az Gordon Foster, a statisztika emeritus professzora a Trinity College Dublin. A Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) Dokumentációs Technikai Bizottság arra törekedett, hogy a brit SBN-t nemzetközi használatra adaptálja. Az ISBN azonosító formátumot 1967-ben az Egyesült Királyságban alkotta meg David Whitaker (az ISBN atyjaként tartják számon) 1968-ban pedig az Egyesült Államokban Emery Koltay (aki később az amerikai ISBN ügynökség igazgatója lett RR Bowker).

A 10 számjegyű ISBN formátumot az ISO fejlesztette ki, és 1970-ben adták ki ISO 2108 nemzetközi szabványként. Az Egyesült Királyság 1974-ig továbbra is a kilenc számjegyű SBN-kódot használta. Az ISO a Nemzetközi ISBN Ügynökséget jelölte ki regisztrációs hatóság az ISBN-hez világszerte, és az ISBN-szabványt az ISO 46-os műszaki bizottság/9-es albizottság felügyelete alatt fejlesztették ki TC 46/SC 9. Az ISO on-line szolgáltatás csak 1978-ra vonatkozik.

Az SBN ISBN-vé alakítható a „0” számjegy előtaggal. Például a második kiadás Mr. JG Reeder visszatér, amelyet Hodder adott ki 1965-ben, már "SBN 340 01381 8", ahol a "340" a kiadó, a „01381” a kiadó által hozzárendelt sorozatszám, a „8” pedig a ellenőrző számjegy. Ha egy nulla előtagot ad meg, ezt át lehet alakítani ISBN 0-340-01381 8-; az ellenőrző számjegyet nem kell újraszámolni. Egyes kiadók, mint pl Ballantine Books, néha 12 számjegyű SBN-eket használ, ahol az utolsó három számjegy a könyv árát jelzi; Például, Woodstock kézzel készített házak 12 számjegyű szabványos könyvszámmal rendelkezett: 345-24223-8-595 (érvényes SBN: 345-24223-8, ISBN: 0-345-24223-8), és került US $ 5.95.

1. január 2007. óta az ISBN-ek tizenhárom számjegyet tartalmaznak, amely formátum kompatibilis a "Bookland" Európai cikkszámok, amelyek 13 számjegyből állnak.

Áttekintés

A kiadvány minden kiadásához és változatához (az utánnyomások kivételével) külön ISBN tartozik. Például egy e-könyv, hangoskönyvUgyanannak a könyvnek a puhakötésű és keményfedeles kiadása eltérő ISBN-t kap.: 12  Az ISBN tizenhárom számjegyből áll, ha 1. január 2007-jén vagy azt követően, és tíz számjegyből áll, ha 2007 előtt rendelték hozzá. Egy nemzetközi szabványos könyvszám négy részből (ha 10 jegyű ISBN) vagy öt részből (13 számjegyű ISBN esetén) áll.

A Nemzetközi ISBN Ügynökség hivatalos felhasználói kézikönyvének 5. szakasza: 11  a következőképpen írja le a 13 számjegyű ISBN felépítését:

A 10 számjegyű ISBN részei, valamint a megfelelő EAN-13 és vonalkód. Vegye figyelembe a különböző ellenőrző számjegyeket. Az EAN-13 „EAN” feliratú része a Bookland ország kód.
  1. 13 számjegyű ISBN esetén egy előtag elem – a GS1 prefix: eddig 978-at vagy 979-et tett elérhetővé a GS1,
  2. a regisztrációs csoport elem (nyelvmegosztó országcsoport, egyedi ország vagy terület),
  3. a regisztráló elem,
  4. a kiadvány elemés
  5. a checksum karakter or ellenőrző számjegy.

A 13 számjegyű ISBN részekre bontható (előtag elem, regisztrációs csoport, regisztráló, kiadvány és a ellenőrző számjegy), és amikor ez megtörtént, akkor szokás az alkatrészeket egymástól elválasztani kötőjelet vagy szóközök. Az alkatrészek szétválasztása (regisztrációs csoport, regisztráló, kiadvány és a ellenőrző számjegy). Egy adott ISBN helyes elválasztásának kitalálása bonyolult, mivel a legtöbb rész nem fix számú számjegyet használ.

Kibocsátási folyamat

Az ISBN kiadása országspecifikus, mivel az ISBN-eket az adott országért vagy területért felelős ISBN-regisztrációs ügynökség adja ki, függetlenül a közzététel nyelvétől. Az adott országhoz rendelt ISBN-tartományok az érintett ország kiadói profilján alapulnak, így a tartományok a könyvek számától, valamint az aktív kiadók számától, típusától és méretétől függően változnak. Egyes ISBN-regisztrációs ügynökségek nemzeti könyvtárakban vagy kulturális minisztériumokban működnek, így szolgáltatásaik támogatására közvetlen finanszírozást kaphatnak a kormánytól. Más esetekben az ISBN regisztrációs szolgáltatást olyan szervezetek, például bibliográfiai adatszolgáltatók nyújtják, amelyek nem állami finanszírozásban részesülnek.

Az ISBN ügynökségek teljes névjegyzéke elérhető a Nemzetközi ISBN Ügynökségen . Az alábbiakban felsorolunk néhány országot:

Regisztrációs csoport elem

Az ISBN regisztrációs csoport elem egy 1-5 számjegyből álló szám, amely egyetlen előtag elemen belül érvényes (azaz a 978 vagy a 979 egyikén),: 11  és kötőjelek között elválasztható, mint pl "978-1-...". A regisztrációs csoportok elsősorban a 978 előtag elemen belül kerültek kiosztásra. Az egyszámjegyű regisztrációs csoportok a 978-as előtag elemen belül a következők: 0 vagy 1 angol nyelvű országok esetén; 2 francia nyelvű országok esetében; 3 német nyelvű országok esetében; 4 Japán esetében; 5 orosz nyelvű országok esetében; és 7 a Kínai Népköztársaság esetében. Példa 5 számjegyű regisztrációs csoportra a 99936 Bhután esetében. A kiosztott regisztrációs csoportok: 0–5, 600–625, 65, 7, 80–94, 950–989, 9917–9989 és 99901–99983. A ritka nyelveken megjelent könyvek jellemzően hosszabb csoportelemekkel rendelkeznek.

A 979 előtag elemen belül a 0 regisztrációs csoport a kompatibilitás érdekében van fenntartva Nemzetközi szabványos zeneszámok (ISMN-ek), de az ilyen anyagoknak valójában nincs ISBN-je. A 979-es előtag elemen belül hozzárendelt regisztrációs csoportok az Amerikai Egyesült Államokhoz 8, Franciaországhoz 10, a Koreai Köztársasághoz 11 és Olaszországhoz 12.

Az eredeti 9 számjegyű szabványos könyvszámnak (SBN) nem volt regisztrációs csoport azonosítója, de ha egy nullát a 9 számjegyű SBN elé ír, akkor egy érvényes 10 számjegyű ISBN jön létre.

Regisztráló elem

A nemzeti ISBN ügynökség hozzárendeli a regisztráló elemet ( Kategória:ISBN ügynökségek) és az ISBN-számok kísérő sorozatát az adott regisztrálói elemen belül a kiadónak; a kiadó ezután minden könyvéhez hozzárendel egy ISBN-t. A legtöbb országban a könyvkiadóknak jogilag nem kötelező ISBN-t adni, bár a legtöbb nagy könyvesbolt csak azokat a kiadványokat kezeli, amelyekhez ISBN-t rendeltek.

A Nemzetközi ISBN Ügynökség több mint egymillió ISBN-előtag és kiadó adatait tárolja A kiadók globális nyilvántartása. Ez az adatbázis szabadon kereshető az interneten.

A kiadók ISBN-blokkokat kapnak, nagyobb blokkokat pedig azoknak a kiadóknak osztanak ki, akiknek szükségük van rájuk; egy kis kiadó egy vagy több számjegyű ISBN-t kaphat a regisztrációs csoport azonosítójaként, több számjegyű ISBN-t a regisztráló számára, és egyjegyű a kiadványelemet. Miután ezt az ISBN-blokkot felhasználta, a kiadó egy másik ISBN-blokkot kaphat, más regisztráló elemmel. Következésképpen előfordulhat, hogy egy kiadó eltérő regisztráló elemekkel rendelkezik. Egy országban egynél több regisztrációs csoport azonosító is használható. Ez akkor fordulhat elő, ha egy adott regisztrációs csoport összes regisztráló eleme hozzá van rendelve a megjelenítőkhöz.

A változó blokkhosszúság használatával a regisztrációs ügynökségek testreszabhatják az ISBN-ek kiadók számára történő kiosztását. Például egy nagy kiadó kaphat egy ISBN-blokkot, ahol kevesebb számjegy van hozzárendelve a regisztráló elemhez, és sok számjegy van hozzárendelve a kiadványelemhez; hasonlóképpen a sok címet kiadó országokban kevés számjegy van a regisztrációs csoport azonosítója számára, és sok a regisztráló és a közzétételi elemek számára. Íme néhány minta ISBN-10 kód, amelyek a blokkhossz-változatokat illusztrálják.

ISBN Ország vagy terület kiadó
99921-58-10-7 Katar NCAH, Doha
9971-5-0210-0 Szingapúr World Scientific
960-425-059-0 Görögország Sigma kiadványok
80-902734-1-6 Cseh Köztársaság; Szlovákia Taita Kiadó
85-359-0277-5 Brazília Companhia das Letras
1-84356-028-3 Angol nyelvterület Simon Wallenberg sajtó
0-684-84328-5 Angol nyelvterület Scribner
0-8044-2957-X Angol nyelvterület Frigyes Ungar
0-85131-041-9 Angol nyelvterület JA Allen & Co.
93-86954-21-4 Angol nyelvterület Edupedia Publications Pvt. Ltd.
0-943396-04-2 Angol nyelvterület Willmann–Bell
0-9752298-0-X Angol nyelvterület KT Kiadó

Angol nyelvű minta

Az angol nyelvű regisztrációs csoport elemei 0 és 1 (2 a több mint 220 regisztrációs csoport elemből). Ez a két regisztrációs csoport elem szisztematikus minta szerint van felosztva regisztráló elemekre, ami lehetővé teszi hosszuk meghatározását az alábbiak szerint:

A megjelenés
elem hossza
0 – Regisztrációs csoport elem 1 – Regisztrációs csoport elem Végösszeg
A regisztrálók
Tól től Nak nek A regisztrálók Tól től Nak nek A regisztrálók
6 számjegy 0-00-xxxxxx-x 0-19-xxxxxx-x 20 1-01-xxxxxx-x
1-05-xxxxxx-x
1-02-xxxxxx-x
1-06-xxxxxx-x
4 24
5 számjegy 0-200-xxxxx-x
0-229-xxxxx-x
0-370-xxxxx-x
0-640-xxxxx-x
0-646-xxxxx-x
0-649-xxxxx-x
0-656-xxxxx-x
0-227-xxxxx-x
0-368-xxxxx-x
0-638-xxxxx-x
0-644-xxxxx-x
0-647-xxxxx-x
0-654-xxxxx-x
0-699-xxxxx-x
494 1-000-xxxxx-x
1-030-xxxxx-x
1-040-xxxxx-x
1-100-xxxxx-x
1-714-xxxxx-x
1-009-xxxxx-x
1-034-xxxxx-x
1-049-xxxxx-x
1-397-xxxxx-x
1-716-xxxxx-x
326 820
4 számjegy 0-2280-xxxx-x
0-3690-xxxx-x
0-6390-xxxx-x
0-6550-xxxx-x
0-7000-xxxx-x
0-2289-xxxx-x
0-3699-xxxx-x
0-6397-xxxx-x
0-6559-xxxx-x
0-8499-xxxx-x
1,538 1-0350-xxxx-x
1-0700-xxxx-x
1-3980-xxxx-x
1-6500-xxxx-x
1-6860-xxxx-x
1-7170-xxxx-x
1-7900-xxxx-x
1-8672-xxxx-x
1-9730-xxxx-x
1-0399-xxxx-x
1-0999-xxxx-x
1-5499-xxxx-x
1-6799-xxxx-x
1-7139-xxxx-x
1-7319-xxxx-x
1-7999-xxxx-x
1-8675-xxxx-x
1-9877-xxxx-x
2,852 4,390
3 számjegy 0-85000-xxx-x 0-89999-xxx-x 5,000 1-55000-xxx-x
1-68000-xxx-x
1-74000-xxx-x
1-77540-xxx-x
1-77650-xxx-x
1-77830-xxx-x
1-80000-xxx-x
1-83850-xxx-x
1-86760-xxx-x
1-64999-xxx-x
1-68599-xxx-x
1-77499-xxx-x
1-77639-xxx-x
1-77699-xxx-x
1-78999-xxx-x
1-83799-xxx-x
1-86719-xxx-x
1-86979-xxx-x
22,310 27,310
2 számjegy 0-900000-xx-x 0-949999-xx-x 50,000 1-869800-xx-x
1-916506-xx-x
1-916908-xx-x
1-919655-xx-x
1-987800-xx-x
1-991200-xx-x
1-915999-xx-x
1-916869-xx-x
1-919599-xx-x
1-972999-xx-x
1-991149-xx-x
1-998989-xx-x
113,741 163,741
1 számjegy 0-6398000-xx
0-6450000-xx
0-6480000-xx
0-9500000-xx
0-6399999-xx
0-6459999-xx
0-6489999-xx
0-9999999-xx
522,000 1-7320000-xx
1-7750000-xx
1-7764000-xx
1-7770000-xx
1-8380000-xx
1-9160000-xx
1-9168700-xx
1-9196000-xx
1-9911500-xx
1-9989900-xx
1-7399999-xx
1-7753999-xx
1-7764999-xx
1-7782999-xx
1-8384999-xx
1-9165059-xx
1-9169079-xx
1-9196549-xx
1-9911999-xx
1-9999999-xx
119,590 641,590
Végösszeg 579,052 Végösszeg 258,823 837,875

Ellenőrizze a számjegyeket

A ellenőrző számjegy a redundancia-ellenőrzés egyik formája hibafelismerés, a bináris szám decimális megfelelője ellenőrző bit. Egy számjegyből áll, amelyet a szám többi számjegyéből számítanak ki. A 10 számjegyű ISBN módszere az SBN-ekre vonatkozó módszer kiterjesztése, így a két rendszer kompatibilis; a nullával előtagolt SBN (a 10 jegyű ISBN) ugyanazt az ellenőrző számjegyet adja, mint a nulla nélküli SBN. Az ellenőrző számjegy alap tizenegy, és lehet egy 0 és 9 közötti egész szám, vagy egy "X". A 13 számjegyű ISBN-ek rendszere nem kompatibilis az SBN-ekkel, és általában a megfelelő 10 számjegyű ISBN-től eltérő ellenőrző számjegyet ad, így nem nyújt ugyanolyan védelmet az átültetés ellen. Ennek az az oka, hogy a 13 számjegyű kódnak kompatibilisnek kellett lennie a EAN formátumban, és ezért nem tartalmazhat "X"-et.

ISBN-10 ellenőrző számjegyek

A Nemzetközi ISBN Ügynökség hivatalos felhasználói kézikönyvének 2001-es kiadása szerint az ISBN-10 ellenőrző számjegyének (amely a 10 számjegyű ISBN utolsó számjegye) 0 és 10 között kell lennie (az „X” szimbólumot 10-hez használják), és olyannak kell lennie, hogy a tíz számjegy összege 10-ről 1-re csökkenő (egész) súlyával megszorozva 11 többszöröse. xi a iakkor a számjegy x10 úgy kell kiválasztani, hogy:

Például 10-0-306-40615 ISBN-2 esetén:

Formálisan, használva moduláris aritmetika, ez le van jelenítve

Az ISBN-10-ekre is igaz, hogy mind a tíz számjegy összege, mindegyik szorozva a súlyával emelkedő a sorrend 1-től 10-ig, a 11 többszöröse. Ebben a példában:

Formálisan ez meg van jelenítve

A két leggyakoribb hiba az ISBN kezelésében (pl. gépeléskor vagy leíráskor) az egyetlen megváltoztatott számjegy vagy a szomszédos számjegyek transzponálása. Matematikailag igazolható, hogy minden érvényes ISBN-10 pár legalább két számjegyben különbözik. Az is igazolható, hogy nincs nyolc egyforma és két transzponált számjegyű érvényes ISBN-10 pár. (Ezek a bizonyítások igazak, mert az ISBN tizenegy számjegynél rövidebb, a 11 pedig egy prímszám.) Az ISBN-ellenőrző szám módszere tehát biztosítja, hogy a két leggyakoribb hibatípus mindig észlelhető legyen, azaz ha ezen hibatípusok bármelyike ​​előfordult, az eredmény soha nem lesz érvényes ISBN – a hiba összege. A számjegyek súlyukkal szorozva soha nem lesznek 11 többszörösei. Ha azonban a hiba a kiadónál történne, és észrevétlen maradna, a könyv érvénytelen ISBN-nel kerülne kiadásra.

Ezzel szemben előfordulhat, hogy más típusú hibák, például két megváltozott nem transzponált számjegy vagy három megváltoztatott számjegy érvényes ISBN-t eredményeznek (bár ez még mindig nem valószínű).

ISBN-10 ellenőrző számjegy számítás

A 10 számjegyű ISBN első kilenc számjegyének mindegyikét – magát az ellenőrző számjegyet kivéve – megszorozzuk a 10-ről 2-re csökkenő (egész) súlyával és a talált kilenc termék összegével. Az ellenőrző számjegy értéke egyszerűen az a 0 és 10 közötti szám, amely ehhez az összeghez hozzáadva azt jelenti, hogy a végösszeg 11 többszöröse.

Például a 10-0-306- ISBN-40615 ellenőrző számjegye? az alábbiak szerint kerül kiszámításra:

Ha 2-t 130-hoz adunk, akkor 11 többszörösét kapjuk (mert 132 = 12×11) – ez az egyetlen 0 és 10 közötti szám, amely ezt teszi. Ezért az ellenőrző számjegynek 2-nek kell lennie, és a teljes sorozat ISBN 0-306-40615-2. Ha az értéke ennek a feltételnek a teljesítéséhez 10, akkor „X”-et kell használni.

Alternatív módon, moduláris aritmetika kényelmes az ellenőrző számjegy kiszámításához a 11-es modulus segítségével maradék ennek az összegnek 11-gyel osztva (azaz értéke modulo 11) kiszámításra kerül. Ennek a maradéknak plusz az ellenőrző számjegynek 0-nak vagy 11-nek kell lennie. Ezért az ellenőrző számjegy (11 mínusz a szorzatok összegének maradéka modulo 11) modulo 11. Ha a maradék modulo 11-et másodszor is figyelembe vesszük, akkor az a lehetőség, hogy a Az első maradék 0. A második modulo művelet nélkül a számítás egy ellenőrző számjegyet eredményezhet 11–0 = 11, ami érvénytelen. (Szigorúan véve a első A "modulo 11" nem szükséges, de megfontolható a számítás egyszerűsítése.)

Például az ISBN ellenőrző számjegye: 0-306-40615-? az alábbiak szerint kerül kiszámításra:

Így az ellenőrző számjegy 2.

A szorzások elkerülhetők egy szoftveres megvalósításban két akkumulátor használatával. Ismételt hozzáadás t bele s kiszámolja a szükséges többszöröseket:

// ISBN hibaszindrómát ad vissza, nullát érvényes ISBN esetén, nem nullát érvénytelen szám esetén.
// a számjegyeknek 0 és 10 között kell lenniük.
int Ellenőrizze az ISBN-t(int const számjegy) {
  int i, s = 0, t = 0;

  mert (i = 0; i < 10; ++i) {
    t += számjegy;
    s += t;
  }
  visszatérés s % 11;
}

A moduláris redukció egyszer elvégezhető a végén, a fent látható módon (ebben az esetben s akár 496-os értéket is tartalmazhat az érvénytelen ISBN 99999-999-9-X esetén), vagy s és a t minden összeadás után feltételes kivonással csökkenthető.

ISBN-13 ellenőrző számjegy számítás

A Nemzetközi ISBN Ügynökség hivatalos felhasználói kézikönyvének 1. függeléke: 33  leírja, hogyan kell kiszámítani a 13 jegyű ISBN-ellenőrző számjegyet. Az ISBN-13 ellenőrző számjegyének, amely az ISBN utolsó számjegye, 0 és 9 között kell lennie, és olyannak kell lennie, hogy a tizenhárom számjegy összege szorozva (egész) súlyával 1 és 3 között váltakozzon, többszöröse 10. Mivel az ISBN-13 egy részhalmaza EAN-13, az ellenőrző számjegy kiszámításának algoritmusa mindkettőnél pontosan ugyanaz.

Formálisan, használva moduláris aritmetika, ez a következő:

Az ISBN-13 ellenőrző számjegy kiszámítása a 13 számjegyű ISBN első tizenkét számjegyével kezdődik (tehát magát az ellenőrző számjegyet nem). Minden számjegyet balról jobbra felváltva megszoroz 1-gyel vagy 3-mal, majd ezeket a termékeket összeadja modul 10, hogy 0-tól 9-ig terjedő értéket adjon. 10-ből kivonva 1-től 10-ig az eredmény marad. A nulla a tízet helyettesíti, így minden esetben egyetlen ellenőrző számjegy adódik.

Például az ISBN-13 ellenőrző számjegye: 978-0-306-40615-? az alábbiak szerint kerül kiszámításra:

s = 9 × 1 + 7 × 3 + 8 × 1 + 0 × 3 + 3 × 1 + 0 × 3 + 6 × 1 + 4 × 3 + 0 × 1 + 6 × 3 + 1 × 1 + 5 × 3 = 9 + 21 + 8 + 0 + 3 + 0 + 6 + 12 + 0 + 18 + 1 + 15 = 93 93 / 10 = 9 maradék 3 10 - 3 = 7

Így az ellenőrző számjegy 7, a teljes sorozat pedig ISBN 978-0-306-40615-7.

Az ISBN ellenőrző számjegyének kiszámítása általában a következőképpen történik.

Legyen

Majd

Ez az ellenőrző rendszer – hasonló a UPC check digit formula – nem érzékeli a szomszédos számjegyek transzponálásának összes hibáját. Pontosabban, ha két szomszédos számjegy közötti különbség 5, az ellenőrző számjegy nem fogja átültetni őket. Például a fenti példa megengedi ezt a helyzetet, ha a 6-ot egy 1 követi. A helyes sorrend hozzájárul 3 × 6 + 1 × 1 = 19 az összeghez; míg ha a számjegyeket transzponáljuk (1, majd 6), e két számjegy hozzájárulása 3 × 1 + 1 × 6 = 9. A 19 és 9 azonban egybevágó modulo 10, és így ugyanazt a végeredményt adják: mindkét ISBN ellenőrző számjegye 7 lesz. Az ISBN-10 képlet a első modulus 11, amely elkerüli ezt a holtfoltot, de a 0–9 számjegyeknél többre van szükség az ellenőrző számjegy kifejezéséhez.

Ezenkívül, ha a 2., 4., 6., 8., 10. és 12. számjegyek összegét megháromszorozzák, majd hozzáadják a fennmaradó számjegyekhez (1., 3., 5., 7., 9., 11. és 13.), az összeg mindig osztható 10-zel (azaz 0-ra végződik).

ISBN-10 átalakítás ISBN-13-ra

A 10 számjegyű ISBN 13 számjegyű ISBN-vé alakul úgy, hogy az ISBN-978 elé "10"-at ír, és az utolsó ellenőrző összeg számjegyét az ISBN-13 algoritmussal újraszámítja. A fordított eljárás is végrehajtható, de nem a 978-tól eltérő előtaggal kezdődő számoknál, amelyeknek nincs 10 számjegyű megfelelője.

Használati hibák

Kiadók és a könyvtárak eltérő szabályzataik vannak az ISBN-ellenőrző számjegy használatára vonatkozóan. A kiadók néha elmulasztják ellenőrizni egy könyv címének és ISBN-jének egyezését a kiadás előtt; hogy a kudarc könyvazonosítási problémákat okoz a könyvtáraknak, a könyvkereskedőknek és az olvasóknak. Például, ISBN 0-590-76484 5- két könyv osztozik – Ninja gaiden: a Tecmo legkelendőbb játékán alapuló regény (1990) és Furcsa törvények (1997), mindkettőt kiadó Skolasztikus.

A legtöbb könyvtár és könyvkereskedő a kiadó által kiadott érvénytelen ISBN-számmal jeleníti meg a könyvrekordot. A Library of Congress A katalógus érvénytelen ISBN-számmal megjelent könyveket tartalmaz, amelyeket általában a "Megszakított ISBN" kifejezéssel jelöl meg. A könyvrendelési rendszerek azonban nem keresnek könyvet, ha érvénytelen ISBN-t adnak meg a keresőben.[Szerkesztés] Az International Union Library Catalog (más néven világmacska OCLC – Online Computer Library Center rendszer) gyakran érvénytelen ISBN-ek alapján indexel, ha a könyvet egy tagkönyvtár így indexeli.

eISBN

Csak az „ISBN” kifejezést szabad használni; az "eISBN" és az "e-ISBN" kifejezések történelmileg zavart okoztak, ezért ezeket kerülni kell. Ha egy könyv létezik egy vagy több digitális (eBook) formátumok esetén mindegyik formátumnak saját ISBN-nel kell rendelkeznie. Más szóval, mind a három elkülönül EPUB, Amazon Kindleés PDF egy adott könyv formátumának saját ISBN-je lesz. Nem szabad megosztaniuk a papíralapú változat ISBN-jét, és nincs olyan általános „eISBN”, amely a cím összes e-könyv-formátumát lefedi.

Vonalkódokban használt EAN formátum és frissítés

Jelenleg az vonalkódok egy könyv hátsó borítóján (vagy egy tömegpiacon olcsó kiadás könyv első borítója) vannak EAN-13; lehet egy külön vonalkódjuk, amely öt számjegyet kódol, az úgynevezett an EAN-5 az valuta és a ajánlott bolti ár. 10 számjegyű ISBN-számok esetén a „978” szám, a Bookland A vonalkód adatokban az ISBN előtt az "országkód" szerepel, és az ellenőrző számjegy újraszámítása az EAN-13 képlet szerint történik (modulo 10, 1× és 3× súlyozás a váltakozó számjegyeken).

Részben az egyes ISBN kategóriákban várható hiány miatt a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) úgy döntött, hogy áttér a 13 számjegyű ISBN-re (ISBN-13). A folyamat 1. január 2005-jén kezdődött, és a tervek szerint 1. január 2007-jén fejeződik be. Mivel a 2011, az összes 13 számjegyű ISBN 978-cal kezdődött. Mivel a 978-as ISBN-készlet kimerült, bevezették a 979-es előtagot. A 979-es előtag egy része a következővel való használatra van fenntartva Zeneország kód a kottákhoz egy ISMN. A 10 számjegyű ISMN-kódok vizuálisan különböztek egymástól, mivel "M" betűvel kezdődtek; a vonalkód az "M"-et nullaként jeleníti meg, és az ellenőrző összeg szempontjából 3-nak számít. Az összes ISMN most tizenhárom számjegyből áll, amelyek 979-0-tól kezdődnek; A 979-1-től 979-9-ig terjedő számokat fogja használni az ISBN.

A kiadói azonosító kódszámok valószínűleg nem egyeznek meg a 978-as és 979-es ISBN-ben, és nincs garancia arra sem, hogy a nyelvi körzetszámok azonosak lesznek. Ezenkívül a 10 jegyű ISBN ellenőrző számjegy általában nem egyezik meg a 13 jegyű ISBN ellenőrző számjegyével. Mivel a GTIN-13 része a Globális kereskedelmi tétel száma (GTIN) rendszerben (amely magában foglalja a GTIN-14-et, a GTIN-12-t és a GTIN-8-at), a 13 számjegyű ISBN a 14 számjegyű adatmező tartományba esik.

A vonalkód formátum kompatibilitás megmarad, mert (a csoporttörésektől eltekintve) az ISBN-13 vonalkód formátum megegyezik a meglévő 10 számjegyű ISBN-ek EAN vonalkód formátumával. Tehát az EAN-alapú rendszerre való átállás lehetővé teszi a könyvkereskedők számára, hogy egyetlen számozási rendszert használjanak mind a könyvek, mind a nem könyves termékek esetében, amely kompatibilis a meglévő ISBN-alapú adatokkal, minimális változtatásokkal információs technológia rendszerek. Ezért sok könyvkereskedők (például, Barnes & Noble) már 2005 márciusában áttért az EAN vonalkódokra. Bár sok amerikai és kanadai könyvkereskedő képes volt olvasni az EAN-13 vonalkódokat 2005 előtt, a legtöbb kiskereskedő nem tudta elolvasni azokat. A korszerűsítés a UPC vonalkód rendszer a teljes EAN-13-ra 2005-ben megkönnyítette az ISBN-re való migrációt Észak-Amerikában.

Lásd még:

  • MINT A (Amazon szabványos azonosítószám)
  • BICIKLI (Könyv tétel és alkatrész azonosítója)
  • Könyvforrások keresése – egy Wikipédia-forrás, amely lehetővé teszi az ISBN-számok szerinti keresést
  • CODEN (a könyvtárak által jelenleg használt sorozatkiadvány-azonosító; az új műveknél az ISSN-t helyettesíti)
  • DOI (Digitális objektum azonosító)
  • ESTC (Angol rövid címkatalógus)
  • EGY (Nemzetközi szabványos audiovizuális szám)
  • ISRC (Nemzetközi szabványos rögzítési kód)
  • ISTC (Nemzetközi szabványos szövegkód)
  • ISWC (Nemzetközi szabványos zenei munkakód)
  • ISWN (Nemzetközi szabványos borszám)
  • LCCN (A Kongresszusi Könyvtár ellenőrző száma)
  • Engedélyszám (keletnémet könyvek) (A volt NDK-ban 1951 és 1990 között használt könyvazonosító rendszer)
  • A 0-s csoport ISBN-kiadói kódjainak listája
  • A 1-s csoport ISBN-kiadói kódjainak listája
  • ISBN regisztrációs csoportok listája
  • SICI (Sorozattétel és hozzájárulás azonosítója)
  • VD 16 (Verzeichnis der im deutschen Sprachbereich erschienen Drucke des 16. Jahrhunderts, "A tizenhatodik század német nyelvű országaiban nyomtatott könyvek bibliográfiája")
  • VD 17 (Verzeichnis der im deutschen Sprachraum erschienen Drucke des 17. Jahrhunderts, "A tizenhetedik század német nyelvű országaiban nyomtatott könyvek bibliográfiája")

Magyarázó megjegyzések

  1. ^ Alkalmanként a kiadók tévesen egynél több címhez rendelnek ISBN-t – az első kiadáshoz Az Ultimate Alphabet és a Az Ultimate Alphabet munkafüzet azonos ISBN-vel, 0-8050-0076-3. Ezzel szemben a könyveket több ISBN-nel adják ki: A német második nyelvű kiadás Emil und die Detektive ISBN-száma: 87-23-90157-8 (Dánia), 0-8219-1069-8 (Egyesült Államok), 91-21-15628-X (Svédország), 0-85048-548-7 (Egyesült Királyság) és 3 -12-675495-3 (Németország).
  2. ^ Egyes esetekben a csak készletként értékesített könyvek ISBN-számmal rendelkeznek. Például a Vance Integral Edition csak két ISBN-t használt 44 könyvhöz.
  3. ^ a b A kiadóknak 10. január 13-jéig kellett a meglévő ISBN-számokat 1 számjegyűről 2007 számjegyűre konvertálniuk (kiadási nyilvántartásukban). létező kiadványok esetében az új, 13 számjegyű ISBN-t csak akkor kellene hozzáadni, ha (és mikor) egy kiadványt újranyomtatnak. Az átmeneti időszakban a kiadóknak a nyomtatást javasolták mindkét a 10 és 13 számjegyű ISBN a kiadvány címlapjának hátoldalán, de ki kellett nyomtatni csak a 13 számjegyű ISBN 1. január 2007. után.
  4. ^ Néhány könyvben több kód is található az első blokkban: pl. AM Yaglom's Korreláció elmélet..., közzétette Springer Verlag, két ISBN-je van, 0-387-96331 6- és a 3-540-96331 6-. Bár a Springer 387-es és 540-es kódja eltérő az angol (0) és a német (3) esetében; ugyanaz a 96331 cikkszám ugyanazt az ellenőrző számjegyet állítja elő mindkettőre (6). A Springer a 431-et használja a japán nyelv kiadói kódjaként (4), és a 4-431-96331-? egy ellenőrző számjegye is 6. Más angol nyelvű Springer-könyvek kiadói kódja 817, és 0-817-96331-? 6-os ellenőrző számjegye is lenne. Ez arra utal, hogy különleges megfontolások történtek a Springer kiadói kódjainak hozzárendelésénél, mivel a különböző kiadói kódok véletlenszerű hozzárendelése nem várható, hogy véletlenül ugyanazt az ellenőrző számjegyet kapja ugyanazon cikkszám esetén. Ha mondjuk ilyen hatású kiadói kódokat találunk az angol és a német nyelvre, az egy lineáris egyenlet megoldását jelentené a moduláris aritmetikában.[eredeti kutatás?]
  5. ^ A Nemzetközi ISBN Ügynökség ISBN felhasználói kézikönyv így szól: "A tízjegyű szám négy változó hosszúságú részre van osztva, amelyeket egyértelműen, kötőjellel vagy szóközzel kell elválasztani", bár az elválasztók elhagyása megengedett a belső adatfeldolgozásnál. Ha vannak, a kötőjeleket megfelelően kell elhelyezni. Az elválasztás tényleges meghatározása több mint 220 különböző regisztrációs csoport elemet tartalmaz, amelyek mindegyike néhány vagy több tartományra van lebontva a regisztráló elem hosszának megfelelően (összesen több mint 1,000). A tartományokat meghatározó dokumentum ügynökségenként felsorolva 29 oldalas.

Referenciák

  1. ^ "A Nemzetközi ISBN Ügynökség". Archivált az eredetiből 24. február 2018-én. Lekért 20 február 2018.
  2. ^ a b c TC 46/SC 9. "Gyakran Ismételt Kérdések az ISO új ISBN-szabványáról". lac-bac.gc.ca. Könyvtár és levéltár Kanada. Archivált Az eredeti A 10 június 2007.
  3. ^ Bradley, Philip (1992). "Könyvszámozás: Az ISBN fontossága" (PDF). Az Indexelő. 18 (1): 25-26. két:10.3828/indexer.1992.18.1.11. S2CID 193442570. Archivált Az eredeti (PDF ) A 21 február 2021. Lekért 4 szeptember 2009.
  4. ^ a b "ISBN történelem". isbn.org. 20. április 2014. Archivált az eredetiből 20. április 2014-én. Lekért 20 április 2014.
  5. ^ Foster, Gordon (1966). "Nemzetközi szabványos könyvszámozási rendszer (ISBN) eredeti, 1966-os jelentés". informatikaidevelopmentinstitute.net. Archiválva innen Az eredeti A 30 április 2011. Lekért 20 április 2014.
  6. ^ a b c d Manwal ghall-Utenti tal-ISBN (PDF) (máltai nyelven) (6. kiadás). Málta: Kunsill Nazzjonali tal-Ktieb. 2016. p. 5. ISBN 978-99957-889-4-0. Archivált az eredetiből 17. augusztus 2016-én. Lekért 14 november 2016.
  7. ^ Charkin, Richard (17. július 2015.). "– Ez egy ötlet volt, aminek eljött az ideje. David Whitaker az ISBN születéséről". Nemzetközi Kiadók Szövetsége. Archivált az eredetiből 6. augusztus 2019-én. Lekért 6 augusztus 2019.
  8. ^ a b "Emery Koltay, David Whitaker NISO-tagok" (PDF), Információs szabványok negyedévente, Nemzeti Információs Szabványügyi Szervezet, 8 (3): 12. július 13–1996., archiválva innen Az eredeti (PDF) A 4 augusztus 2014
  9. ^ USA ISBN ügynökség. "Bowker.com – Termékek". Commerce.bowker.com. Archiválva innen Az eredeti A 19 december 2003. Lekért Június 11 2015.
  10. ^ Gregory, Daniel. "ISBN". PrintRS. Archiválva innen Az eredeti A 16 május 2016. Lekért Június 11 2015.
  11. ^ ISO 2108:1978 (PDF), ISO, archivált az eredetiből 10. október 2022-án, lekért Június 12 2020
  12. ^ "Keresés internetes archívumban: "SBN 345"". archive.org.
  13. ^ Haney, Robert (1974). Woodstock kézzel készített házak. David Ballantine, Jonathan Elliott. New York: Ballantine Books. ISBN 0-345-24223 8-. OCLC 2057258. Archivált az eredetiből 25. június 2020-án. Lekért 26 May 2021.
  14. ^ Haney, Robert; Ballantine, David; Elliott, Jonathan (1974). Woodstock kézzel készített házak. web.archive.org (1. kiadás). Ballantine. ISBN 978-0-345-24223-5. Lekért 26 May 2021.
  15. ^ a b c d ISBN felhasználói kézikönyv, nemzetközi kiadás (PDF) (7. kiadás). London: Nemzetközi ISBN Ügynökség. 2017. ISBN 978-92-95055-12-4. Archivált (PDF) az eredetiből 11. december 2019-én. Lekért Június 9 2019.
  16. ^ "ISBN tartományok". Nemzetközi ISBN Ügynökség. 2014. Archivált az eredetiből 29. április 2014-én. Lekért 29 április 2014.
  17. ^ "ISBN Kanada". www.bac-lac.gc.ca. LAC, 17 április 2013. Archivált az eredetiből 21. április 2020-én. Lekért 19 január 2016.
  18. ^ "Keressen ügynökséget – Nemzetközi ISBN Ügynökség". isbn-international.org. Archivált az eredetiből 20. április 2020-én. Lekért 6 április 2018.
  19. ^ "Az ausztrál ISBN Ügynökségről". THORPE-Bowker. Archivált az eredetiből 16. április 2020-én. Lekért 23 január 2016.
  20. ^ "Bowker – ISBN". Thorpe-Bowker. 5. január 2009. Archivált az eredetiből 2. április 2019-én. Lekért 29 március 2012.
  21. ^ "Tabela de preços dos serviços" [Szolgáltatási árak táblázata] (portugálul). Biblioteca Nacional do Brasil. Archivált Az eredeti A 18 október 2019. Lekért 8 szeptember 2015.
  22. ^ a b „Változások az ISBN-re vonatkozó rendelkezésekben Brazíliában”. Archivált az eredetiből 28. október 2021-án. Lekért 20 január 2020.
  23. ^ "ISBN Brasil" (portugálul). Archivált az eredetiből 8. május 2020-én. Lekért 20 január 2020.
  24. ^ "Bevezetés a könyvek regisztrációjába". HKPL. Archivált az eredetiből 20. április 2020-én. Lekért 12 január 2017.
  25. ^ "Smt. Smriti Zubin Irani Unió emberi jogi minisztere elindítja az ISBN portált". MHRD, 7 április 2016. Archivált az eredetiből 26. június 2019-án. Lekért Június 16 2016.
  26. ^ "Mi az ISBN?". ICL – מרכז הספר והספריות, 7 április 2015. Archivált az eredetiből 13. január 2019-én. Lekért 13 január 2019.
  27. ^ "ISBN – Chi siamo e contatti" [ISBN – Kik vagyunk és elérhetőségeink] (olaszul). EDISER srl. Archiválva innen Az eredeti A 24 május 2017. Lekért 3 január 2015.
  28. ^ "ISBN – Tariffe Servizi ISBN" [ISBN szolgáltatási tarifák] (olasz nyelven). EDISER srl. Archivált az eredetiből 3. január 2015-én. Lekért 3 január 2015.
  29. ^ "ISBN". Kunsill Nazzjonali tal-Ktieb. 2016. Archiválva innen Az eredeti A 23 október 2016.
  30. ^ Manwal ghall-Utenti tal-ISBN (PDF) (máltai nyelven) (6. kiadás). Málta: Kunsill Nazzjonali tal-Ktieb. 2016. 1–40. ISBN 978-99957-889-4-0. Archivált az eredetiből 17. augusztus 2016-én. Lekért 14 november 2016.
  31. ^ "Gazzetta tal-Gvern ta' Malta" (PDF). Kormányközlöny. 23. január 2015. p. 582. Archiválva innen Az eredeti (PDF) A 23 november 2016.
  32. ^ "ISBN-ek, ISSN-ek és ISMN-ek". Új-Zélandi Nemzeti Könyvtár. Archivált az eredetiből 23. április 2020-én. Lekért 19 január 2016.
  33. ^ "Nemzetközi szabványos könyvszám". NLP. Archivált az eredetiből 19. április 2020-én. Lekért December 25 2017.
  34. ^ "ISBN – Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü OS". ekygm.gov.tr. Archivált Az eredeti A 19 április 2020. Lekért 29 március 2018.
  35. ^ "Nielsen UK ISBN Ügynökség". Nielsen UK ISBN Ügynökség. Archivált az eredetiből 29. október 2019-án. Lekért 2 január 2015.
  36. ^ "Bowker – ISBN". RR Bowker. 8. március 2013. Archivált az eredetiről 31. március 2015-án. Lekért 8 március 2013.
  37. ^ "ISBN tartományok". isbn-international.org. 29. április 2014. Válassza ki a kívánt formátumot, és kattintson a Generálás gombra. Archivált az eredetiből 29. április 2014-én. Lekért 29 április 2014.
  38. ^ Lát a csoportazonosítók teljes listája Archivált 29. április 2014-án a Wayback Machine. Az ISBN.org néha felhívja őket csoportszámok. Az azonosító táblázatuk most arra hivatkozik ISBN előtag tartományok, amelyeket csoportazonosító tartományoknak kell tekinteni.
  39. ^ Hailman, Jack Parker (2008). Kódolás és redundancia: ember alkotta és állatok által kifejlesztett jelek. Harvard University Press. p. 209. ISBN 978-0-674-02795-4.
  40. ^ ISBN felhasználói kézikönyv, nemzetközi kiadás (PDF) (6. kiadás). London: Nemzetközi ISBN Ügynökség. 2012. p. 23. ISBN 978-92-95055-02-5. Archivált (PDF) az eredetiből 29. április 2014-én. Lekért 29 április 2014.
  41. ^ Nemzetközi ISBN Ügynökség (5. december 2014.). "Nemzetközi ISBN Ügynökség – Range Message (pdf előtag szerint rendezve)" (PDF). isbn-international.org. o. 29. Archivált (PDF) az eredetiből 29. december 2014-én. Lekért December 15 2014.
  42. ^ "Független kiadók". Waterstones. Archivált az eredetiből 9. január 2020-én. Lekért 2 február 2020. Mielőtt bármilyen címet beküldene központi vásárlási csapatunknak megfontolásra, a könyvnek rendelkeznie kell a következőkkel: Egy ISBN...
  43. ^ "Hogyan szerezhetek ISBN-t". Barnes & Noble. Archivált az eredetiből 2. február 2020-én. Lekért 2 február 2020. ISBN-eket használunk a készlet- és értékesítési információk nyomon követésére. Minden könyvnek, amellyel a Barnes & Noble tranzakciót folytat, rendelkeznie kell ISBN-számmal.
  44. ^ „Termékazonosító (GTIN) követelmények a könyvekhez”. Amazon.com. Archivált az eredetiből 2. február 2020-én. Lekért 2 február 2020. 1. június 2017-jétől meg kell adnia az ISBN-t, az EAN-számot vagy a JAN-számot, hogy egy könyvet felvehessen az Amazon katalógusába, függetlenül a könyv megjelenési dátumától.
  45. ^ "A kiadók globális nyilvántartása". Nemzetközi ISBN Ügynökség. Lekért 15 november 2022.
  46. ^ Splane, Lily (2002). A könyvkönyv : teljes útmutató könyv létrehozásához a számítógépen (2. kiadás). San Diego, Kalifornia: Anaphase II. ISBN 0-945962-14 2-. OCLC 54527545.
  47. ^ "ISBN tartományok". isbn-international.org. Nemzetközi ISBN Ügynökség. 15. szeptember 2014. Archivált az eredetiből 29. április 2014-én. Lekért 15 szeptember 2014.
  48. ^ "ISBN felhasználói kézikönyv (2001-es kiadás) – 4. Az ISBN felépítése". Nemzetközi ISBN Ügynökség. Archiválva innen Az eredeti Az 22 május 2013.
  49. ^ Például, I'saka: Új-Guinea észak-középső nyelvének vázlatos nyelvtana. Csendes-óceáni nyelvészet. ISBN "0-85883-554-4".
  50. ^ Lorimer, Rowland; Shoichet, Jillian; Maxwell, John W. (2005). Könyvkiadó I. CCSP Nyomja meg. p. 299. ISBN 978-0-9738727-0-5.
  51. ^ "020 – Nemzetközi szabványos könyvszám (R) – MARC 21 bibliográfia – teljes". Library of Congress. Szeptember 2013. Archivált az eredetiből 5. január 2018-én. Lekért December 29 2017.
  52. ^ "xISBN (webszolgáltatás)". Xisbn.worldcat.org. Archiválva innen Az eredeti A 1 május 2011. Lekért 27 May 2013.
  53. ^ "Az eISBN mítosza Miért kell minden e-könyv kiadásnak egyedi szám – Kiadói szolgáltatások önkiadó szerzők és vállalkozások számára". Kiadói szolgáltatások önkiadó szerzők és vállalkozások számára. 28. június 2013. Archivált az eredetiből 10. október 2022-án. Lekért 16 január 2017.
  54. ^ Gyakran Ismételt Kérdések, US: ISBN, 12. március 2014., archiválva innen Az eredeti A 16 április 2014 – beleértve az EAN-13 formátum részletes leírását.
  55. ^ "ISBN", ISO TC49SC9 (GYIK), CA: Gyűjtemények, archivált innen Az eredeti A 10 április 2007, lekért 22 szeptember 2004
  56. ^ "Készen állsz az ISBN-13-ra?", Sztenderdek, ISBN, archivált az eredetiből 31. augusztus 2008-én, lekért 14 október 2005

Külső hivatkozások