Zombory Lajos

A Zombory Lajos világában a nézőpontok, vélemények és ismeretek széles skálája létezik, amelyek az állandó vitát és eszmecserét táplálják. A Zombory Lajos évtizedek óta az akadémikusok, a szakértők, a rajongók és a kíváncsiak tanulmányozásának, elemzésének és elmélkedésének tárgya. A társadalomra, a kultúrára, a tudományra és a technológiára gyakorolt ​​hatása tagadhatatlan, és jelentősége folyamatosan változik. Ebben a cikkben a Zombory Lajos különböző aspektusait fogjuk feltárni, részletes elemzést és átfogó képet adva, amely lehetővé teszi számunkra, hogy jobban megértsük jelentőségét és befolyását mai világunkban.

Zombory Lajos
Született1867. január 9.
Szeged
Elhunyt1933. november 18. (66 évesen)
Szolnok
Állampolgárságamagyar
Nemzetiségemagyar
Foglalkozásaépítész,
festő
A Wikimédia Commons tartalmaz Zombory Lajos témájú médiaállományokat.

Zombory Lajos (Szeged, 1867. január 9.Szolnok, 1933. november 18.) magyar építész és festő. Állatábrázoló művészetével tűnt ki.

Életpályája

Pályáját építési rajzolóként kezdte. Tizenegy évig Lechner Ödön irodájában dolgozott, de önállóan is részt vett s díjat nyert építészeti pályázatokon (szegedi gőzfürdő és kultúrpalota). Tervei szerint épült a szegedi ügyvédi kamara. A budapesti Mintarajziskola, a Benczúr-mesteriskola növendéke volt, majd 1898-tól 1902-ig Münchenben képezte tovább magát Heinrich von Zügelnél.

Szolnokra költözve a Szolnoki Művésztelep egyik vezető mestere lett. A nyaranta lelátogató Képzőművészeti főiskolások számára állatrajzot oktatott. 1908-ban a Könyves Kálmán Szalonban, 1917-ben az Ernst Múzeumban, 1922-ben a Belvederében, 1930-ban a Műcsarnokban rendezett gyűjteményes kiállításokat. Több műve található a Magyar Nemzeti Galériában.

A szolnoki temetőben nyugszik, síremléke Borbereki-Kovács Zoltán alkotása.

Képei

Leginkább naturalisztikus és plein air életképeket festett. Legjelentősebb műveinek témáját az állatvilág köréből merítette, képein az állatokat többnyire színes tájképháttér előtt ábrázolta.

Galéria

Díjak

Társasági tagsága

Lásd még

Források

  • Művészeti lexikon I–IV. Főszerk. Zádor Anna, Genthon István. 3. kiad. Budapest: Akadémiai. 1981–1983.

Jegyzetek

  1. Agrárgazdaság a 20. század elején

További információk