A mai világban a Vas-oxid olyan téma, amely különböző területeken nagy aktualitást kapott. A politikától a tudományig, a kultúráig és általában a társadalomig a Vas-oxid egyre nagyobb érdeklődést váltott ki az elmúlt évtizedekben. Akár az emberek mindennapi életére gyakorolt hatása, akár hosszú távú következményei miatt, a Vas-oxid meghatározó tényezővé vált a globális döntéshozatalban. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Vas-oxid különböző aspektusait és a modern világra gyakorolt hatását, valamint a jövőre nézve lehetséges következményeit.
Összesen tizenhat ismert vas-oxid létezik[1] Ezek a vegyületek vagy oxidok (wüstit, hematit, β-Fe2O3, maghemit, γ-Fe2O3, ε-Fe2O3, magnetit, ferrihidrit), vagy hidroxidok és oxid-hidroxidok (goethit, akaganeit, lepidokrocit, feroxihit, bernalit, schwertmannit vagy zöld rozsda).
Néhány oxidot a kerámiák mázaihoz használnak. Sok vas-oxid a kiégetés során jellegzetes színt kölcsönöz a máznak.
A vörös márga színét a benne található vas-oxid adja.
Néhány vas-oxidot a kozmetikumokban használnak különböző színárnyalatokat előállítva segítségükkel. Nem mérgezőek, a páratartalomra közömbösek. Kozmetikai használatra a vas-oxidokat szintetikus úton állítják elő, ezzel biztosítva a szennyezőanyagok kiszűrését, amelyek amúgy a természetes eredetű vas-oxidokban megtalálhatók.
Az élelmiszeriparban is felhasználják az ételek színezésére E172 néven.
A földkéregben hasonlóan gyakran előforduló többi érchez képest a vas előállítása viszonylag egyszerű (például az alumíniumhoz vagy a titánhoz képest).