Szoyer Ilona

A mai világban a Szoyer Ilona olyan téma, amely nagy jelentőséggel bír és az emberek széles körét érdekli. A profiktól az amatőrökig a Szoyer Ilona milliók figyelmét ragadta meg világszerte. Akár a társadalomra gyakorolt ​​hatása, akár a tudományos területen betöltött jelentősége, akár a populáris kultúrára gyakorolt ​​hatása miatt, a Szoyer Ilona visszatérő témává vált a napi beszélgetésekben, tudományos vitákban és a médiában. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Szoyer Ilona-hez kapcsolódó különböző szempontokat, elemezve jelentőségét, következményeit és időbeli alakulását. Csatlakozzon hozzánk ezen az úton, hogy többet megtudjon a Szoyer Ilona-ről és annak a mai világra gyakorolt ​​hatásáról!

Szoyer Ilona
Kossak József felvétele
Kossak József felvétele
Született1879. július 24.
Debrecen[1]
Elhunyt1956. február 2. (76 évesen)
Budapest[2]
Állampolgárságamagyar
HázastársaMárkus Dezső
GyermekeiMárkus Imre (* 1908)
Márkus Ilike (1915–1945)
SzüleiSoyer Zsigmond
Szmekal Ilona
Foglalkozása
  • operaénekes
  • operetténekes
A Wikimédia Commons tartalmaz Szoyer Ilona témájú médiaállományokat.

Ráthonyi Ákossal Lehár Ferenc A víg özvegy című operettjében 1907-ben.

Szoyer Ilona, Szoyer Ilonka, M. Szoyer Ilona (férjezett nevén Márkus Dezsőné, született Soyer Ilona) (Debrecen, 1879. július 24.Budapest, 1956. február 2.)[3] magyar opera- és operett-énekesnő (lírai koloratúrszoprán). A 1920. század fordulóján rendkívüli népszerűségnek örvendett Budapesten operettszubrettként, de Bécsben és Németországban is jelentős sikereket aratott.

Élete

Soyer Zsigmond és Szmekal Ilona gyermekeként született. Tanulmányait Bécsben végezte, ahol Geiringer tanítványa volt. Pályáját a lipcsei Városi Színházban kezdte mint opera-énekesnő, majd a Magyar Színházban 1900. október 23-án lépett fel először mint Angot asszony leánya. Innen szerződtette Mader Raoul igazgató a Magyar Királyi Operaházhoz, melynek tíz éven át volt tagja. Itt 1902. január 14-én mint Mari az ezred leánya debütált.

Közben bejárta Német- és Oroszországot (Berlin: udvari opera, 1906. május 18. és 21. Ezred leánya és Manon – Komische Oper, 1908. február 25-től egy hónapig Denevér Adélje) s a magyar vidéki nagyobb városokat.

1905. június 19-én nőül ment Márkus Dezső operaházi karnagyhoz, aki mikor a Népopera igazgatója lett, ide szerződtette; Szoyer itt 1912. szeptember 21-én mutatkozott be Jarno Tengerész Kató c. operettje címszerepében; Kálmán Imre Kis királyában stb. énekelt. Fellépett a Városi Színházban is. 1915 tavaszán, leánya születésekor a színpadtól visszavonult, „szabadúszóként” vállalt már csak néhány előadást.

Szerepei

Jegyzetek

Források

  • Opera Operaportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap