A mai világban a Mészáros József (matematikus) a közönség széles köre számára nagyon fontos és érdekes témává vált. A Mészáros József (matematikus) mind személyes, mind szakmai szinten vita és vita tárgya volt, mindenféle véleményt és álláspontot generált. A társadalom és a technológia fejlődésével a Mészáros József (matematikus) szerepe új dimenziót kapott, ami a mindennapi élet különböző területein fontosságának és relevanciájának növekedéséhez vezetett. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Mészáros József (matematikus) fejlődését, a mai társadalomra gyakorolt hatását, valamint a növekvő relevanciájából adódó lehetséges jövőbeli kilátásokat.
Mészáros József | |
Született | 1958. július 17. (66 éves) Budapest[1] |
Állampolgársága | magyar |
Foglalkozása |
|
Tisztsége | elnök (2017. november 1. – , Kincstár) |
Iskolái |
|
Mészáros József (Budapest, 1958. július 17. –) matematikus, szociológus, 2017-2021 között a Magyar Államkincstár elnöke, a Barankovics István Alapítvány kuratóriumának elnöke, a Nyíregyházi Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke, a Károli Gáspár Református Egyetem Gazdaságtudományi, Egészségtudományi és Szociális Kar dékánja.
Református neveltetést kapott. Az egyetemre is a fővárosban járt. 1982-ben az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerezte meg matematikusi, majd 1985-ben szociológusi diplomáját. 1986-tól az MTA Szociológiai Intézetében, valamint a Budapesti Műszaki Egyetem Szociológiai Tanszékén kezdett el dolgozni. A rendszerváltozás éveiben éppen az Osnabrücki Egyetemen(de) vett részt doktori képzésben, de már előtte is aktív tagja volt az értelmiségi szervezkedésnek. Lakásában ún. repülő egyetemeket tartottak. Külföldi tanulmányútja után hazatérve a Surján László, korabeli KDNP elnök által vezetett Népjóléti Minisztériumban alkalmazták.
1994-ben visszatért az egyetemi világba, a BME Szociológia Tanszékének docense lett. 1998-ban az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság főigazgató-helyettese, majd 2000-től főigazgatója. 2002-től ismét a egyetemi katedrákon tanít, a BME mellett a Nyugat-magyarországi Egyetem Geoinformatikai Karának[2] tanára is. 2010-ben ismét főigazgatói kinevezést kapott az ONYF élére. 2017-2021. között a Magyar Államkincstár elnöke.[3] 2021-től egyetemi tanár a Károli Gáspár Református Egyetemen, ahol 2022-től a Gazdaságtudományi, Egészségtudományi és Szociális Kar dékánja.[4]
A politikai tevékenységet a KDNP-ben fejt ki. A Giczy György elnöksége idején kirobbant vitákkor őt is kizárták a pártból, egyik alapítója lett a Magyar Kereszténydemokrata Szövetségnek. Később, miután a KDNP Legfelsőbb Bíróság-i döntés hatására helyreállt, visszatért a pártba, amelynek 2006-os választási programjának szerkesztője is volt. Szoros barátságba került az egykori DNP-képviselő Kovács K. Zoltánnal, amelynek révén belefolyt a Barankovics Istvánról elnevezett alapítvány munkájába. Amikor 2006-ban a Barankovics István Alapítvány hivatalosan is a KDNP pártalapítványa lett, őt választották a kuratórium élére, amelyet jelenleg is vezet.
2021-ben elnyerte a Magyar Érdemrend parancsnoki keresztje kitüntetést.