Jean Ribault

Az alábbiakban bemutatott cikkben körbejárjuk a Jean Ribault-et, feltárva annak fontosságát és relevanciáját különböző kontextusokban. A történelemben betöltött szerepétől a mai társadalomra gyakorolt ​​hatásáig a Jean Ribault az idők során érdeklődés és vita téma volt. Részletes elemzéssel megvizsgáljuk a Jean Ribault különböző perspektíváit és nézőpontjait, hogy jobban megértsük hatását és jelentését. Kétségtelen, hogy a Jean Ribault egy olyan téma, amely arra hív bennünket, hogy reflektáljunk és megkérdőjelezzük korábbi tudásunkat, ezért kérjük, hogy folytassa az olvasást, hogy többet tudjon meg erről az érdekes témáról.

Jean Ribault
Született1520[1][2][3][4]
Dieppe[5]
Elhunyt1565. október 12. (44-45 évesen)[3][6]
Fort Caroline
Állampolgársága
Foglalkozása
  • felfedező
  • colonizer
  • tengerész
Halál okabevetésben esett el
A Wikimédia Commons tartalmaz Jean Ribault témájú médiaállományokat.

Jean Ribault (Dieppe, 15201565. október 12.) francia tengerésztiszt, navigátor és felfedező.

Életrajza

1562-ben Ribault megbízást kapott, hogy Észak-Amerika délkeleti részére egy expedíciót vezessen azért, hogy megalapítson egy telepet, egy „mennyország”ot a hugenották számára. 150 emberrel átszelte az óceánt és felderítette a St. John River deltájának környékét.

Innen északabbra hajózott, és letelepedett a mai Parris Islanden, Dél-Karolina partjaihoz közel eső szigeten. A telepet IX. Károly francia király tiszteletére Charlesfortnak nevezték el. Ribault áttekintette a település helyét, majd visszatért Franciaországba ellátmányért. Távolléte alatt háború tört ki a spanyolok által uszított római katolikusok és az angolok által felheccelt hugenották között. Ribault biztonságot keresve Angliába menekült, de udvarias üdvözlés után letartóztatták, és a londoni Tower börtönébe csukták. An angol hatalmat gyakorló tisztviselők attól tartottak, hogy „elköti” az angol hajókat, s francia kolonizációs célokra használja azokat.

Időközben Charlesfort lakói elkeseredetten vártak az élelmiszer utánpótlásra. Az ellátmány hiánya éhhalállal fenyegette a telepeseket, így legtöbbjük követte René Laudonnièret dél felé a spanyol területek közelébe, és megalapították Fort Karolinát a St. John folyó torkolatánál. Az erőd eleinte sikeresnek bizonyult, de az emberek ismét az élelmezés nehézségeibe ütköztek. A helyi indián törzsekkel való ellenséges viszony megnehezítette a helyzetüket. Néhányuk hazatért, mások kalózhajókra szegődtek.

Miután Ribault kiszabadult az angol börtönből, a francia kormány megbízta a település megmentésével. 1565 augusztusában megérkezett a St. Johns River torkolatához erős utánpótlással, 600 francia katonával és telepesekkel, közöttük volt Jacques Le Moyne de Morgues (k.b. 1533-1588) térképész és művész, akit 9. Károly küldött a területek feltérképezésére. (Európába való visszatérése után 1591-ben Frankfurtban kiadatta gyűjteményét („Brevis narratio eorum quae in iFlorida Americae provincia Gallis acciderunt” címen), amely a floridai élettel, szokásokkal foglalkozott, és 42 térképet is tartalmazott.)

Jean Ribault találkozása a kőoszlopánál a floridai indiánokkal[7][8]

Néhány nappal később Ribault megérkezett a floridai partokhoz, ahol Pedro Menéndez de Avilés parancsnoksága alatt álló spanyol flotta horgonyzott. Amikor a francia hajóhad feltűnt a látóhatáron Menéndez megkísérelte elfogni a franciát és elfoglalni hajóit. A viharos óceán mindkettőjük számára komoly veszedelmet jelentett. A spanyol admirális flottáját délnek irányíttatta, ahol 800 spanyol katona és telepes várt rá, akik 1565. augusztus 28-án érkeztek meg.

Nagy sietségben pálmafa kunyhókat raktak össze és földsáncot építettek a már meglévő timucua indián falu köré, ami ma St. Augustine, Florida, várva Ribault támadására. Jean Ribault (szeptember 10-én) szintén délnek fordította hajóit és üldözőbe vettette Menéndezt. Menendéz tapasztalva, hogy a felfegyverzett franciák Fort Karolinából jöttek, gyalogosait Fort Karolina felé irányította a hurrikán ideje alatt. Szeptember 20-án a spanyolok elfoglalták a védelem nélkül hagyott települést és 140 embert azonnal lemészároltak.

A spanyol király szemében Fort Karolina, amelynek lakói kalózkodásra adták fejüket, veszély forrásnak bizonyult. Csak 60 asszonyt és gyermeket kíméltek meg a spanyolok. René Laudonnière és még negyvenen elmenekültek a spanyolok bosszúja elől, s Laudonnière visszatért Európába elmesélni a történteket.

Ugyanaz a hurrikán, amely leplezte Menéndez csapatait Fort Karolinánál, végül tönkretette, szétverte Ribault flottáját, s a partra sodródtak több kilométerrel délebbre, mint szándékoztak. A hozzávetőleg száz katona és tengerész a partra sodródott és a Matanzas félszigetre menekültek, kb. 26 km-re St. Augustine-tól. A partra kivetett tengerészeket Menendez felderítői hamar felfedezték. Ribault azzal ámította magát, hogy kiéhezett embereivel a spanyolok emberségesen bánnak meggyőzte őket maguk feladására. A franciákat kezüket hátrakötve vonszolták végig a területen. Követve II. Fülöp spanyol király utasítását a foglyokat megkérdezték, hogy hajlandó-e felvenni a katolikus vallást. Azok akik megtagadták a "hittérítést", a homok dombok mögött kivégezték Manendéz spanyol katonái. Csak egy-két fiatal zenészt és a hajóinasok életét kímélték meg. Hasonló megadás, és tömeges kivégzés történt a következő néhány napban, de ezúttal néhány francia megkísérelt menedéket találni a helyi indián lakosoknál. Ribault és 350 ember vesztette életét. A hely most is viseli ezt a nevet, "matanzas" spanyol szó mészárlást jelent.

Az esemény megrázta az európaiakat még ebben a véres időszakban is. 1568-ban Dominique de Gourgues egy francia kalóz hasonlóan járt el, mint Menendéz, a spanyolok által fenntartott Fort Karolina lakóival.

Források

Morison, S. E. The European Discovery of America: The Northern Voyages AD 500-1600. New York: Oxford University Press, 1971.

Jegyzetek

  1. Francia Nemzeti Könyvtár: BnF-források (francia nyelven). (Hozzáférés: 2015. október 10.)
  2. Német Nemzeti Könyvtár: Integrált katalógustár (Németország) (német nyelven). Integrált katalógustár (Németország) . (Hozzáférés: 2015. október 16.)
  3. a b SNAC (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  4. Bertrand Van Ruymbeke (2017. november 29.). „Ribault, Jean (1520-1565), French Huguenot sea captain and explorer”. American National Biography Online. DOI:10.1093/ANB/9780198606697.ARTICLE.2000853. (Hozzáférés: Hiba: Érvénytelen idő.) 
  5. Német Nemzeti Könyvtár: Integrált katalógustár (Németország) (német nyelven). Integrált katalógustár (Németország) . (Hozzáférés: 2014. december 17.)
  6. Encyclopædia Britannica (angol nyelven). Encyclopædia Britannica Online . (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  7. René Goulaine de Laudonnière. . (Hozzáférés: 2018. szeptember 18.)
  8. May 1, 1562 - Jean Ribault lands at St. Johns, claims Florida for France