1978-as labdarúgó-világbajnokság

Labdarúgó-világbajnokság
(1978)
(Copa Mundial de Fútbol Argentina '78)
Adatok
Rendező Argentína
Dátumjúnius 1.június 25.
Csapatok16 (5 szövetségből)
(selejtezőben indult: 106)
Helyszínek6 (5 rendező városban)
HonlapHivatalos honlap
Címvédő NSZK
Győztesargentína2 Argentína (1. cím)
Statisztika
Mérkőzések38
Gólok102 (átlag: 2,68)
Nézőszám
Összesen1 546 151 (átlag: 40 688)
Gólkirályargentína2 Mario Kempes
(6 gólos)
 ← 19741982 → 
Daniel Passarella

Az 1978-as labdarúgó-világbajnokság volt a 11. világbajnokság, amelyet Argentínában rendeztek 1978. június 1. és 25. között. Argentínát 1966-ban választotta ki a FIFA házigazdának.

A 16 részt vevő válogatottat először négy 4 tagú csoportba sorsolták. Ezekből a csoportokból az első 2 helyezett juthatott a második csoportkörbe. Ennek végén a csoportmásodikok játszhattak a bronzéremért, a csoportelsők pedig a döntőbe kerültek.

A döntőben Argentína hosszabbítás után 3–1-re legyőzte Hollandiát, ezzel történetük során először diadalmaskodtak, emellett ők lettek az ötödikek (Uruguay, Olaszország, Anglia és az NSZK után), akik rendezőként győzni tudtak.

Rendező

Argentínát a FIFA 1966. július 6-án választotta ki rendezőnek Londonban. Argentína mellett Mexikó jelezte rendezési szándékát, de később visszalépett, mert megkapta az 1970-es labdarúgó-világbajnokság rendezési jogát.

Selejtezők

Részt vevő országok

Ez volt az első alkalom, hogy több, mint 100 ország válogatottja vett részt a selejtezőkben. A kvalifikációk végén, nagy meglepetésre Anglia sorozatban másodszor nem tudott kijutni a világbajnokságra. Az angolokon kívül az Európa-bajnoki címvédő Csehszlovákia, valamint a Szovjetunió, Uruguay és Jugoszlávia sem jutott ki a tornára. Először szerepelhetett a világbajnokságon Irán és Tunézia, valamint Franciaország, Spanyolország és Magyarország 1966 után először jutottak ki a vb-re.

Összegzés

Első csoportkör

A torna előtt 2 évvel katonai puccs történt Argentínában, emiatt sok részt vevő válogatott, például Hollandia azt fontolgatta, hogy visszalép a tornától. Végül azonban minden válogatott feltétel nélkül részt vett a világbajnokságon. A holland válogatott akkori legnagyobb sztárja, Johan Cruijff egyes feltételezések szerint politikai okokból maradt távol, ám ezt később Cruijff cáfolta.

A világbajnokság lebonyolítása ugyanaz maradt, mint 1974-ben: a 16 részt vevő válogatottat először négy 4 fős csoportba sorsolták. A 8 továbbjutó csapatot a második fordulóban újra 4 fős csoportokba osztották. Ennek végén a 2 csoportelső a döntőbe jutott, a 2 csoportmásodik pedig a bronzéremért játszhatott. A tornán a házigazda argentin csapat mindig később játszotta a mérkőzéseit. Ennek az volt az előnye, hogy így tudta, mi lett a csoport másik mérkőzésének végeredménye, és így, ha lehetősége volt rá, taktikázhatott is. Miután ez a probléma előkerült a következő, spanyolországi világbajnokságon is, a FIFA arról rendelkezett, hogy a soron következő világbajnokságokon az utolsó 2 csoportmérkőzést párhuzamosan rendezzék.

Az első forduló több meglepetést is hozott. Az egyik meglepetés az volt, hogy Lengyelország nyerte a 2. csoport küzdelmeit, miután először gól nélküli döntetlent játszott az NSZK-val, majd legyőzte Tunéziát és Mexikót is. Az NSZK a 2. fordulóban 6-0-ra kiütötte a mexikói csapatot, majd ismét gól nélküli döntetlent játszott,ezúttal Tunéziával, így a második helyen jutott tovább. Tunézia újoncként rögtön történelmet írt, ugyanis Mexikó 3–1-es legyőzésével ők lettek az első afrikai csapat, akik mérkőzést nyertek világbajnokságon.

A 4. csoportban is izgalmasan alakultak a mérkőzések. Itt Peru lett az első, a 2. helyre szorítva a végső győzelemre is esélyesnek tartott Hollandiát. A dél-amerikai válogatott legjobbja Teófilo Cubillas volt, aki először Skócia 3:1-es legyőzésekor duplázott, majd az Irán elleni utolsó mérkőzésen mesterhármast szerzett, ekkor Peru 4:1-re nyert. Rajta kívül a holland Rob Rensenbrink is lőtt 3 gólt ebben a csoportban, amikor Iránt az ő góljaival győzték le 3–0-ra. Skócia a Peru elleni vereség után először 1–1-es döntetlent játszott Iránnal, majd az utolsó fordulóban, egy már mindkét csapat számára tét nélküli mérkőzésen győzték le 3–2-re Hollandiát, ám ez is kevés volt a továbbjutáshoz. Az újonc Irán győzelem nélkül búcsúzott a tornától.

A legnagyobb meglepetés azonban a 3. csoportban történt, ugyanis arra senki sem számított, hogy Ausztria megelőzi Brazíliát. Míg Ausztria legyőzte Spanyolországot és Svédországot is (2–1-re és 1–0-ra), addig Brazília mindkét csapat ellen csak döntetlenre volt képes. Az utolsó csoportmérkőzésen Brazíliának győznie kellett az osztrák csapat ellen. Ez sikerült is, Roberto Dinamite góljával 1–0-ra győztek. Az első 2 helyen Ausztria és Brazília állt ugyanannyi ponttal és azonos gólkülönbséggel. végül több lőtt góljának köszönhetően Ausztria végzett a 3. csoport élén.

A legerősebb csoportnak az 1. csoportot tartották, ugyanis itt szerepelt az 1966 után ismét kijutó Magyarország, a házigazda Argentína, valamint Franciaország és Olaszország. A 2. forduló után már megvolt a 2 kieső, miután Argentína és Olaszország is legyőzte mind Magyarországot, mind Franciaországot. A 3. fordulóban már csak a csoportelsőség volt a kérdés. Az olasz csapat végül Roberto Bettega második félidő közepén szerzett góljával 1–0-ra legyőzte Argentínát.

Második csoportkör

Az A csoportban, ahol csak európai csapatok szerepeltek, Hollandia kezdett a legjobban, miután 5–1-re kiütötte Ausztriát. Itt Johnny Rep 2 gólt szerzett. Az 1974-es vb-döntő „visszavágóján” Hollandia 2–2-es döntetlent ért el az NSZK ellen, amely azelőtt gól nélküli döntetlent játszott az olasz válogatottal. A 2. fordulóban Olaszország 1–0-s győzelmet aratott Ausztria felett, így az utolsó forduló döntött a csoportelsőségről, egyben arról, melyik csapat jut a döntőbe, és melyik küzdhet a bronzéremért. Az első félidő 18. percében Ernie Brandts öngóljával az olasz csapat szerzett vezetést. A második félidőben Brandts jóvátette hibáját, ugyanis az 50. percben az ő góljával egyenlített az „Oranje”. 15 perccel a vége előtt Arie Haan is betalált, így 2–1-re módosult az állás a hollandok javára. Ez maradt az állás egészen a mérkőzés végéig, ez pedig azt jelentette, hogy Hollandia zsinórban másodszor jutott be a világbajnoki döntőbe.

A B csoport főleg Argentína és Brazília küzdelméről szólt. Az első mérkőzésen Brazília Peru ellen győzött 3–0-ra, Argentína pedig Lengyelországot múlta felül 2–0-ra. A második fordulóban a csoport 2 esélyese 0–0-s döntetlent játszott egymással, így az utolsó forduló előtt mindkét válogatott 3 ponttal állt. A harmadik fordulóban először Brazília-Lengyelország mérkőzést rendeztek, ahol a „Seleção” 3–1-re győzött, így Argentínának minimum 4 gólos különbséggel kellett legyőznie a perui válogatottat. A félidei 2–0-s vezetést követően végül az argentinok 6–0-ra lépték le a perui csapatot. A brazilok szerint valószínűleg csalás történt (ezt arra alapozták, hogy például a perui válogatott kapusa, Ramón Quiroga Argentínában született), ám mivel ez nem nyert bizonyítást, a brazilok kénytelenek voltak beletörődni, hogy „csak” a bronzéremért játszhattak. A bronzmérkőzésen végül a brazil válogatott hátrányból fordítva legyőzte Olaszországot, így a sokak szerint erkölcsi győztes Brazília szerezte meg a bronzérmet.

A döntő

A döntő az egész tornához hasonlóan ellentmondásos volt. A holland csapat azzal vádolta meg a házigazda argentinokat, hogy minden apró trükköt elkövetnek, hogy késleltessék a mérkőzés kezdését, kizökkentve őket ezzel a nyugalmukból. Ilyen apróságok voltak, hogy például később jöttek ki, mint ahogy a mérkőzés eredetileg kezdődött volna, vagy René van de Kerkhof csuklószorítóját kifogásolták. A döntőt, többek között Mario Kempes 2 góljával, aki egyben a torna gólkirálya is lett, hosszabbítás után Argentína 3–1-re nyerte Hollandia ellen. Ezzel Hollandia egymás után második vb-döntőjét veszítette el, másodszor a rendező ország ellen (1974-ben az NSZK győzte le őket). Miután Hollandia elvesztette a döntőt, úgy döntöttek, nem vesznek részt a díjátadó-ünnepségen.

Kabala

A világbajnokság kabalája Gauchito, egy argentin-mezbe és tipikus gaucho ruhába öltöztetett fiú volt.

Helyszínek

Buenos Aires Mendoza Mar del Plata Córdoba Rosario
Buenos Aires Buenos Aires Córdoba
Estadio Monumental Estadio José Amalfitani Estadio Chateau Carreras
Férőhely: 76,000 Férőhely: 49,540 Férőhely: 46,083
Mar del Plata Rosario Mendoza
Estadio José María Minella Estadio Gigante de Arroyito Estadio Ciudad de Mendoza
Férőhely: 43,542 Férőhely: 41,654 Férőhely: 34,875

Játékvezetés

Játékvezetők

Afrika Ázsia Európa

Észak- és Közép-Amerika Dél-Amerika Partbírók

Sorsolás

1. kalap 2. kalap 3. kalap 4. kalap

Keretek

Eredmények

Minden időpont helyi idő szerinti (UTC−3)

Első csoportkör

1. csoport
Csapat M Gy D V Lg Kg Gk P
 Olaszország 3 3 0 0 6 2 +4 6
argentína2 Argentína 3 2 0 1 4 3 +1 4
 Franciaország 3 1 0 2 5 5 0 2
 Magyarország 3 0 0 3 3 8 –5 0
1978. június 2.
13:45
Olaszország  2–1  Franciaország
Rossi Gól : 29' 29'
Zaccarelli Gól : 54' 54'
(1–1)
Jegyzőkönyv
Lacombe Gól : 1' 1'
Estadio José María Minella, Mar del Plata
Nézőszám: 38 100
Játékvezető: Rainea (román)
Asszisztensek: Erich Linemayr (osztrák), Juan Silvagno Cavanna (chilei)

1978. június 2.
19:15
Argentína argentína2 2–1  Magyarország
Luque Gól : 14' 14'
Bertoni Gól : 83' 83'
(1–1)
Jegyzőkönyv
Csapó Gól : 9' 9'
Estadio Monumental, Buenos Aires
Nézőszám: 71 615
Játékvezető: Garrido (portugál)
Asszisztensek: Youssou N’Diaye (szenegáli), Patrick Partridge (angol)

1978. június 6.
13:45
Olaszország  3–1  Magyarország
Rossi Gól : 34' 34'
Bettega Gól : 35' 35'
Benetti Gól : 61' 61'
(2–0)
Jegyzőkönyv
Tóth A. Gól : 81' 81' (11-esből)
Estadio José María Minella, Mar del Plata
Nézőszám: 26 533
Játékvezető: Barreto (uruguayi)
Asszisztensek: Ferdinand Biwersi (NSZK), John Gordon (skót)

1978. június 6.
19:15
Argentína argentína2 2–1  Franciaország
Passarella Gól : 45' 45' (11-esből)
Luque Gól : 73' 73'
(1–0)
Jegyzőkönyv
Platini Gól : 60' 60'
Estadio Monumental, Buenos Aires
Nézőszám: 71 666
Játékvezető: Dubach (svájci)
Asszisztensek: César Orozco (perui), Werner Winsemann (kanadai)

1978. június 10.
14:30
Franciaország  3–1  Magyarország
Lopez Gól : 23' 23'
Berdoll Gól : 38' 38'
Rocheteau Gól : 42' 42'
(3–1)
Jegyzőkönyv
Zombori Gól : 41' 41'
Estadio José María Minella, Mar del Plata
Nézőszám: 23 127
Játékvezető: Coelho (brazil)
Asszisztensek: Patrick Partridge (angol), Juan Silvagno Cavanna (chilei)

1978. június 10.
19:15
Argentína argentína2 0–1  Olaszország
(0–0)
Jegyzőkönyv
Bettega Gól : 67' 67'
Estadio Monumental, Buenos Aires
Nézőszám: 71 712
Játékvezető: Klein (izraeli)
Asszisztensek: Gonzales Archundia (mexikói), Francis Rion (belga)

2. csoport
Csapat M Gy D V Lg Kg Gk P
 Lengyelország 3 2 1 0 4 1 +3 5
NSZK NSZK 3 1 2 0 6 0 +6 4
 Tunézia 3 1 1 1 3 2 +1 3
 Mexikó 3 0 0 3 2 12 –10 0
1978. június 1.
15:00
NSZK NSZK 0–0  Lengyelország
Jegyzőkönyv
Estadio Monumental, Buenos Aires
Nézőszám: 67 579
Játékvezető: Coerezza (argentin)
Asszisztensek: Arturo Ithurralde (argentin), Miguel Comesaña (argentin)

1978. június 2.
16:45
Tunézia  3–1  Mexikó
Kábí Gól : 55' 55'
Gommíd Gól : 79' 79'
Dzúíb Gól : 87' 87'
(0–1)
Jegyzőkönyv
Vázquez Ayala Gól : 45' 45' (11-esből)
Estadio Gigante de Arroyito, Rosario
Nézőszám: 17 396
Játékvezető: Gordon (skót)
Asszisztensek: Jean Dubach (svájci), Sergio Gonella (olasz)

1978. június 6.
16:45
NSZK NSZK 6–0  Mexikó
D. Müller Gól : 15' 15'
H. Müller Gól : 30' 30'
Rummenigge Gól : 38' 38' Gól : 73' 73'
Flohe Gól : 44' 44' Gól : 89' 89'
(4–0)
Jegyzőkönyv
Estadio Olímpico Chateau Carreras, Córdoba
Nézőszám: 35 258
Játékvezető: Bouzo (szíriai)
Asszisztensek: António Garrido (portugál), Francis Rion (belga)

1978. június 6.
16:45
Lengyelország  1–0  Tunézia
Lato Gól : 43' 43' (1–0)
Jegyzőkönyv
Estadio Gigante de Arroyito, Rosario
Nézőszám: 9 624
Játékvezető: Martínez (spanyol)
Asszisztensek: Luis Pestarino (argentin), Clive Thomas (walesi)

1978. június 10.
16:45
NSZK NSZK 0–0  Tunézia
Jegyzőkönyv
Estadio Olímpico Chateau Carreras, Córdoba
Nézőszám: 30 667
Játékvezető: Orosco (perui)
Asszisztensek: Miguel Comesaña (argentin), Luis Pestarino (argentin)

1978. június 10.
16:45
Lengyelország  3–1  Mexikó
Boniek Gól : 43' 43' Gól : 84' 84'
Deyna Gól : 56' 56'
(1–0)
Jegyzőkönyv
Rangel Gól : 52' 52'
Estadio Gigante de Arroyito, Rosario
Nézőszám: 22 651
Játékvezető: Namdar (iráni)
Asszisztensek: Ulf Eriksson (svéd), Charles Corver (holland)

3. csoport
Csapat M Gy D V Lg Kg Gk P
 Ausztria 3 2 0 1 3 2 +1 4
 Brazília 3 1 2 0 2 1 +1 4
Spanyolország 1977 Spanyolország 3 1 1 1 2 2 0 3
 Svédország 3 0 1 2 1 3 –2 1
1978. június 3.
13:45
Ausztria  2–1 Spanyolország 1977 Spanyolország
Schachner Gól : 9' 9'
Krankl Gól : 76' 76'
(1–1)
Jegyzőkönyv
Dani Gól : 21' 21'
Estadio José Amalfitani, Buenos Aires
Nézőszám: 40 841
Játékvezető: Palotai (magyar)
Asszisztensek: Ramón Barreto (uruguayi), Anatolij Ivanov (szovjet)

1978. június 3.
13:45
Brazília  1–1  Svédország
Reinaldo Gól : 45' 45' (1–1)
Jegyzőkönyv
Sjöberg Gól : 37' 37'
Estadio José María Minella, Mar del Plata
Nézőszám: 32 569
Játékvezető: Thomas (walesi)
Asszisztensek: Alojzy Jarguz (lengyel), Dzsafar Námdár (iráni)

1978. június 7.
13:45
Ausztria  1–0  Svédország
Krankl Gól : 42' 42' (11-esből) (1–0)
Jegyzőkönyv
Estadio José Amalfitani, Buenos Aires
Nézőszám: 41 424
Játékvezető: Corver (holland)
Asszisztensek: Dušan Maksimović (jugoszláv), Hédi Seoudi (tunéziai)

1978. június 7.
13:45
Brazília  0–0 Spanyolország 1977 Spanyolország
Jegyzőkönyv
Estadio José María Minella, Mar del Plata
Nézőszám: 34 771
Játékvezető: Gonella (olasz)
Asszisztensek: Ávráhám Klein (izraeli), Arturo Ithurralde (argentin)

1978. június 11.
13:45
Spanyolország Spanyolország 1977 1–0  Svédország
Asensi Gól : 75' 75' (0–0)
Jegyzőkönyv
Estadio José Amalfitani, Buenos Aires
Nézőszám: 46 765
Játékvezető: Biwersi (NSZK)
Asszisztensek: Arturo Ithurralde (argentin), Adolf Prokop (NSZK)

1978. június 11.
13:45
Brazília  1–0  Ausztria
Dinamite Gól : 40' 40' (1–0)
Jegyzőkönyv
Estadio José María Minella, Mar del Plata
Nézőszám: 35 221
Játékvezető: Robert Wurtz francia (francia)
Asszisztensek: Farouk Bouzo (szíriai), Tesfaye Gebreyesus (etióp)

4. csoport
Csapat M Gy D V Lg Kg Gk P
 Peru 3 2 1 0 7 2 +5 5
 Hollandia 3 1 1 1 5 3 +2 3
 Skócia 3 1 1 1 5 6 –1 3
Irán 3 0 1 2 2 8 –6 1
1978. június 3.
16:45
Peru  3–1  Skócia
Cueto Gól : 43' 43'
Cubillas Gól : 72' 72'Gól : 77' 77'
(1–1)
Jegyzőkönyv
Jordan Gól : 14' 14'
Estadio Olímpico Chateau Carreras, Córdoba
Nézőszám: 37 927
Játékvezető: Eriksson (svéd)
Asszisztensek: Tesfaye Gebreyesus (etióp), Ángel Franco Martínez (spanyol)

1978. június 3.
16:45
Hollandia  3–0 Irán
Rensenbrink Gól : 40' 40' (11-esből) Gól : 62' 62' Gól : 79' 79' (11-esből) (1–0)
Jegyzőkönyv
Estadio Ciudad de Mendoza, Mendoza
Nézőszám: 33 431
Játékvezető: Archundia (mexikói)
Asszisztensek: Robert Wurtz (francia), Miguel Comesaña (argentin)

1978. június 7.
16:45
Skócia  1–1 Irán
Eskandarian Gól : 43' 43' (öngól) (1–0)
Jegyzőkönyv
Danaeifard Gól : 60' 60'
Estadio Olímpico Chateau Carreras, Córdoba
Nézőszám: 7 938
Játékvezető: Youssou N’Diaye (szenegáli)
Asszisztensek: Nicolae Rainea (román), Arnaldo Coelho (brazil)

1978. június 7.
16:45
Hollandia  0–0  Peru
Jegyzőkönyv
Estadio Ciudad de Mendoza, Mendoza
Nézőszám: 28 125
Játékvezető: Prokop (NDK)
Asszisztensek: Ángel Norberto Coerezza (argentin), Anatolij Ivanov (szovjet)

1978. június 11.
16:45
Peru  4–1 Irán
Velásquez Gól : 2' 2'
Cubillas Gól : 36' 36' (11-esből) Gól : 39' 39' (11-esből) Gól : 79' 79'
(3–1)
Jegyzőkönyv
Rovsan Gól : 41' 41'
Estadio Olímpico Chateau Carreras, Córdoba
Nézőszám: 21 262
Játékvezető: Jarguz (lengyel)
Asszisztensek: Dušan Maksimović (jugoszláv), Werner Winsemann (kanadai)

1978. június 11.
16:45
Skócia  3–2  Hollandia
Dalglish Gól : 44' 44'
Gemmill Gól : 47' 47' (11-esből) Gól : 68' 68'
(1–1)
Jegyzőkönyv
Rensenbrink Gól : 39' 39' (11-esből)
Rep Gól : 71' 71'
Estadio Ciudad de Mendoza, Mendoza
Nézőszám: 35 130
Játékvezető: Linemayr (osztrák)
Asszisztensek: Palotai Károly (magyar), Hédi Seoudi (tunéziai)

Második csoportkör

A csoport
Csapat M Gy D V Lg Kg Gk P
 Hollandia 3 2 1 0 9 4 +5 5
 Olaszország 3 1 1 1 2 2 0 3
NSZK NSZK 3 0 2 1 4 5 –1 2
 Ausztria 3 1 0 2 4 8 –4 2
1978. június 14.
13:45
Ausztria  1–5  Hollandia
Obermayer Gól : 79' 79' (0–3)
Jegyzőkönyv
Brandts Gól : 6' 6'
Rensenbrink Gól : 35' 35' (11-esből)
Rep Gól : 35' 35' Gól : 53' 53'
W. van de Kerkhof Gól : 82' 82'
Estadio Olímpico Chateau Carreras, Córdoba
Nézőszám: 25 050
Játékvezető: Gordon (skót)
Asszisztensek: Arturo Ithurralde (argentin), Farouk Bouzo (szíriai)

1978. június 14.
13:45
Olaszország  0–0 NSZK NSZK
Jegyzőkönyv
Estadio Monumental, Buenos Aires
Nézőszám: 67 547
Játékvezető: Maksimović (jugoszláv)
Asszisztensek: Gonzales Archundia (mexikói), Miguel Comesaña (argentin)

1978. június 18.
16:45
Hollandia  2–2 NSZK NSZK
Haan Gól : 27' 27'
R. van de Kerkhof Gól : 84' 84'
(1–1)
Jegyzőkönyv
Abramczik Gól : 3' 3'
D. Müller Gól : 70' 70'
Estadio Olímpico Chateau Carreras, Córdoba
Nézőszám: 25 050
Játékvezető: Ramón Barreto (uruguayi) (uruguay)
Asszisztensek: Miguel Comesaña (argentin), Arnaldo Coelho (brazil)

1978. június 18.
16:45
Olaszország  1–0  Ausztria
Rossi Gól : 14' 14' (1–0)
Jegyzőkönyv
Estadio Monumental, Buenos Aires
Nézőszám: 66 695
Játékvezető: Rion (belga)
Asszisztensek: Ángel Norberto Coerezza (argentin), Youssou N’Diaye (szenegáli)

1978. június 21.
13:45
Ausztria  3–2 NSZK NSZK
Vogts Gól : 59' 59' (öngól)
Krankl Gól : 66' 66'Gól : 87' 87'
(0–1)
Jegyzőkönyv
Rummenigge Gól : 19' 19'
Hölzenbein Gól : 72' 72'
Estadio Olímpico Chateau Carreras, Córdoba
Nézőszám: 38 318
Játékvezető: Klein (izraeli)
Asszisztensek: Alojzy Jarguz (lengyel), António Garrido (portugál)

1978. június 21.
16:45
Olaszország  1–2  Hollandia
Brandts Gól : 18' 18' (öngól) (1–0)
Jegyzőkönyv
Brandts Gól : 50' 50'
Haan Gól : 75' 75'
Estadio Monumental, Buenos Aires
Nézőszám: 67 433
Játékvezető: Martínez (spanyol)
Asszisztensek: Luis Pestarino (argentin), César Orozco (perui)

B csoport
Csapat M Gy D V Lg Kg Gk P
argentína2 Argentína 3 2 1 0 8 0 +8 5
 Brazília 3 2 1 0 6 1 +5 5
 Lengyelország 3 1 0 2 2 5 –3 2
 Peru 3 0 0 3 0 10 –10 0
1978. június 14.
16:45
Peru  0–3  Brazília
(0–2)
Jegyzőkönyv
Dirceu Gól : 15' 15' Gól : 28' 28'
Zico Gól : 73' 73' (11-esből)
Estadio Ciudad de Mendoza, Mendoza
Nézőszám: 31 278
Játékvezető: Rainea (román)
Asszisztensek: Jean Dubach (svájci), Werner Winsemann (kanadai)

1978. június 14.
19:15
Argentína argentína2 2–0  Lengyelország
Kempes Gól : 16' 16' Gól : 71' 71' (1–0)
Jegyzőkönyv
Estadio Gigante de Arroyito, Rosario
Nézőszám: 37 091
Játékvezető: Eriksson (svéd)
Asszisztensek: Dzsafar Námdár (iráni), Tesfaye Gebreyesus (etióp)

1978. június 18.
13:45
Peru  0–1  Lengyelország
(0–0)
Jegyzőkönyv
Szarmach Gól : 65' 65'
Estadio Ciudad de Mendoza, Mendoza
Nézőszám: 35 288
Játékvezető: Partridge (angol)
Asszisztensek: Clive Thomas (walesi), Charles Corver (holland)

1978. június 18.
19:15
Argentína argentína2 0–0  Brazília
Jegyzőkönyv
Estadio Gigante de Arroyito, Rosario
Nézőszám: 37 326
Játékvezető: Palotai (magyar)
Asszisztensek: Erich Linemayr (osztrák), Adolf Prokop (NSZK)

1978. június 21.
16:45
Lengyelország  1–3  Brazília
Lato Gól : 45' 45' (1–1)
Jegyzőkönyv
Nelinho Gól : 12' 12'
Roberto Dinamite Gól : 58' 58' Gól : 63' 63'
Estadio Ciudad de Mendoza, Mendoza
Nézőszám: 39 586
Játékvezető: Cavanna (chilei)
Asszisztensek: Anatolij Ivanov (szovjet), Gonzales Archundia (mexikói)

1978. június 21.
19:15
Argentína argentína2 6–0  Peru
Kempes Gól : 21' 21' Gól : 46' 46'
Tarantini Gól : 43' 43'
Luque Gól : 50' 50' Gól : 72' 72'
Houseman Gól : 67' 67'
(2–0)
Jegyzőkönyv
Estadio Gigante de Arroyito, Rosario
Nézőszám: 37 315
Játékvezető: Wurtz (francia)
Asszisztensek: Ferdinand Biwersi (NSZK), Sergio Gonella (olasz)

Bronzmérkőzés

1978. június 24.
15:00
Brazília  2–1  Olaszország
Nelinho Gól : 64' 64'
Dirceu Gól : 72' 72'
(0–1)
Jegyzőkönyv
Causio Gól : 38' 38'
Estadio Monumental, Buenos Aires
Nézőszám: 69 659
Játékvezető: Klein (izraeli)
Asszisztensek: Gonzales Archundia (mexikói), Palotai Károly (magyar)

Döntő

1978. június 25.
15:00
Hollandia  1–3 (h.u.) argentína2 Argentína
Nanninga Gól : 82' 82' (1–1)
Jegyzőkönyv
Kempes Gól : 38' 38' Gól : 105' 105'
Bertoni Gól : 116' 116'
Estadio Monumental, Buenos Aires
Nézőszám: 71 483
Játékvezető: Gonella (olasz)
Asszisztensek: Ramón Barreto (uruguayi), Erich Linemayr (osztrák)

Díjak

Az 1978-as labdarúgó-világbajnokság győztese
Argentína2
Argentína
1. cím
FIFA Fair Play-díj:
argentína2 Argentína

Gólszerzők

6 gólos 5 gólos 4 gólos 3 gólos 2 gólos

1 gólos

Öngól

Érdekességek

Végeredmény

Az első négy helyezett utáni sorrend nem tekinthető hivatalosnak, mivel ezekért a helyekért nem játszottak mérkőzéseket. Ezért e helyezések meghatározása a következők szerint történt:

  1. több szerzett pont,
  2. jobb gólkülönbség,
  3. több szerzett gól,
  4. nemzetnév.

A hazai csapat eltérő háttérszínnel kiemelve.

Az 1978-as labdarúgó-világbajnokságon részt vevő országok helyezései   Világbajnok   Ezüstérmes   Bronzérmes   4. helyezett   A negyeddöntőben kiesett   A csoportkörben kiesett
Helyezés Nemzet M Gy D V G+ G– Gk P
01 Arany  Argentína 7 5 1 1 15 4 +11 11
02 Ezüst  Hollandia 7 3 2 2 15 10 +5 8
03 Bronz  Brazília 7 4 3 0 10 3 +7 11
4  Olaszország 7 4 1 2 9 6 +3 9
A második csoportkörben estek ki
5  Lengyelország 6 3 1 2 6 6 0 7
6  NSZK 6 1 4 1 10 5 +5 6
7  Ausztria 6 3 0 3 7 10 −3 6
8  Peru 6 2 1 3 7 12 −5 5
A csoportkörben estek ki
9  Tunézia 3 1 1 1 3 2 +1 3
10  Spanyolország 3 1 1 1 2 2 0 3
11  Skócia 3 1 1 1 5 6 −1 3
12  Franciaország 3 1 0 2 5 5 0 2
13  Svédország 3 0 1 2 1 3 −2 1
14  Irán 3 0 1 2 2 8 −6 1
15  Magyarország 3 0 0 3 3 8 −5 0
16  Mexikó 3 0 0 3 2 12 −10 0

Jegyzetek

  1. FIFA World Cup Host annoucement decision”. (Hozzáférés: 2016. december 27.) 
  2. Aki „feláldozta” Nyilasiékat Argentínának

További információk

Commons:Category:FIFA World Cup 1978 A Wikimédia Commons tartalmaz 1978-as labdarúgó-világbajnokság témájú médiaállományokat.