VárosRio de Janeiro
JátékvezetőNicola Rizzoli (olasz)
Nézőszám74 738
 ← 20102018 →

A 2014-es labdarúgó-világbajnokság döntője 2014. július 13-án, helyi idő szerint 16 órakor, magyar idő szerint 21 órakor kezdődött Rio de Janeiróban a Maracanã Stadionban. A mérkőzést Németország hosszabbítás után 1–0-ra nyerte Argentína ellen, Mario Götze góljával, aki a vb-döntők történetében az első cserejátékos lett, aki győztes gólt szerzett. Németország negyedik vb-címét szerezte a vb-k történetében, az elsőt Németország újraegyesítése után. Első alkalommal fordult elő, hogy európai csapat az amerikai kontinensen nyert világbajnokságot, és az is első alkalommal fordult elő, hogy egymás után három világbajnokságot azonos földrészről származó csapat nyerjen. Németország emellett részvételi jogot szerzett a 2017-es konföderációs kupára.

Résztvevők

A döntő a Maracanã Stadionban

Németország korábban háromszor nyert világbajnokságot, még NSZK-ként (1954, 1974, 1990). A döntőt négyszer vesztették el (1966, 1982, 1986, 2002). Németország az első csapat, amely nyolcadik alkalommal játszhat vb-döntőt. Argentína korábban kétszer nyert világbajnokságot (1978, 1986) és kétszer vesztették el (1930, 1990).

A két csapat korábban 1986-ban és 1990-ben is egymással játszotta a világbajnokság döntőjét, Németország akkor még NSZK-ként szerepelt. 1986-ban 3–2-re Argentína, 1990-ben az NSZK 1–0-ra győzött. Először ez a párosítás fordul elő harmadik alkalommal a világbajnoki döntők történetében.

Ezen kívül további négy alkalommal találkoztak a világbajnokságon. 1958-ban az NSZK nyert 3–1-re, 1966-ban 0–0-s döntetlennel zárult a találkozó, mindkét mérkőzésre a csoportkörben került sor. Az előző két világbajnokságon az egyenes kieséses szakaszban találkoztak, mindkétszer a negyeddöntőben. 2006-ban a németországi vb-n Németország 1–1-es állás után büntetőpárbajban 4–2-re győzött. 2010-ben is a németek győztek, ezúttal 4–0-ra.

Játékvezetők

A csapatok és a játékvezetők a mérkőzés előtt

A döntőt az olasz Nicola Rizzoli vezette. A tornán vele együtt közreműködő Renato Faverani és Andrea Stefani voltak az asszisztensei. Rizzoliék a döntőt megelőzően 3 mérkőzést vezettek a világbajnokságon: a Spanyolország–Hollandia, valamint a Nigéria–Argentína csoportmérkőzéseket és az Argentína–Belgium negyeddöntőt.

Rizzoli vezette a 2013-as UEFA-bajnokok ligája döntőjét (Borussia Dortmund–Bayern München), valamint korábban a 2010-es Európa-liga-döntőt is (Atlético Madrid–Fulham).

Ez volt a harmadik olyan alkalom, amikor olasz vezette a vb-döntőt. Korábban 1978-ban az Argentína–Hollandia mérkőzést Sergio Gonella, a 2002-es, Brazília–Németország finálét Pierluigi Collina vezette.

A döntő negyedik játékvezetője a ecuadori Carlos Vera, az ötödik játékvezető a szintén ecuadori Christian Lescano voltak. A két ecuadori a világbajnokságon a döntőt megelőzően 2 mérkőzésen volt játékvezető.

Labda

A 2014-es labdarúgó-világbajnokság döntőjének labdáját 2014. május 29-én mutatták be, amelyet az Adidas cég gyártott és a Brazuca Final Rio nevet kapta. A labda színe főleg zöld és arany a FIFA világbajnoki trófea miatt. Ez a labda a harmadik, kifejezetten a döntőre készített játékszer.

Záróünnepség

Carles Puyol és Gisele Bündchen a világbajnoki trófeával

A mérkőzés előtti záróünnepségen fellépett Shakira és Carlinhos Brown, akik együtt énekelték a „La la la (Brazil 2014)” című számot. A világbajnokság hivatalos dalát Carlos Santana, Wyclef Jean és Alexandre Pires (Dar Um Jeito) adták elő. Gisele Bündchen brazil modell és Carles Puyol spanyol labdarúgó leplezte le a FIFA világbajnoki trófeát.

Út a döntőig

Németország

Németország az európai C csoportban szerepelt a selejtezőkben, Svédország, Ausztria, Írország, Kazahsztán és Feröer mellett. A német csapat 2013. október 11-én, az utolsó előtti fordulóban megnyerte a csoportját és kijutott a világbajnokságra. 9 alkalommal győztek és egy Svédország elleni döntetlenjük volt, 36 gólt szereztek és 10-et kaptak.

Németország a világbajnokság előtt a 2. volt a FIFA-világranglistán, előttük a világ- és Európa-bajnoki címvédő Spanyolország volt.

A világbajnokságon a G csoportba kerültek, Portugália, Ghána és az Egyesült Államok mellé. Az első mérkőzésükön Portugáliát verték 4–0-ra, majd Ghána ellen 2–2-t játszottak egy fordulatos mérkőzésen. A németek vezettek 1–0-ra, Ghána fordított, végül Németország egyenlített 2–2-re. Az utolsó mérkőzésen az Egyesült Államokat 1–0-ra győzték le, így csoportelsőként jutottak a nyolcaddöntőbe.

A nyolcaddöntőben Algéria ellen a rendes játékidőben 0–0 volt az állás, végül a németek a hosszabbításban 2–1-re nyerni tudtak. A negyeddöntőben Franciaország volt az ellenfél, a 13. percben szerzett góllal nyertek 1–0-ra. Az elődöntőben a házigazda brazil válogatott elleni mérkőzést fölényesen 7–1-re nyerték meg, az első félóra után már 5–0-ra vezettek.

A csapat az elődöntőig bezárólag 17 gólt szerzett a világbajnokságon és 4-et kapott. Thomas Müller volt a legeredményesebb gólszerző, 5 találattal.

Argentína

Argentína a dél-amerikai selejtezőcsoportban szerepelt. 2013. szeptember 11-én, 14 mérkőzés után kijutottak a világbajnokságra. A csoportot végül az első helyen zárták, 9 győzelem, 5 döntetlen, 2 vereség mérleggel, 35 szerzett és 15 kapott góllal.

Argentína a világbajnokság előtt az 5. volt a FIFA-világranglistán.

A világbajnokságon az F csoportba kerültek, Bosznia-Hercegovina, Irán és Nigéria voltak az ellenfelei. Az első mérkőzésen Bosznia-Hercegovina ellen 2–1-re nyertek. A második mérkőzésen Irán ellen egy szoros mérkőzésen, az utolsó percben szerzett góllal tudtak nyerni 1–0-ra. Két forduló után már biztos volt a dél-amerikai csapat továbbjutása. Az utolsó mérkőzésen 3–2-re győztek Nigéria ellen, így a csoportot 9 ponttal, csoportgyőztesként zárták. A nyolcaddöntőben Svájc ellen a hosszabbítás végén szerzett góllal tudtak 1–0-ra győzni. A negyeddöntőben Belgium volt az ellenfél, egy korai gól döntött, a végeredmény szintén 1–0 lett. Az elődöntőben Hollandia ellen egy gól nélküli mérkőzés után büntetőpárbajban győztek 4–2-re.

Argentína 5 mérkőzést nyert meg a vb-n, a büntetőpárbajban nyert mérkőzés döntetlennek számít. A világbajnokságon az elődöntőig bezárólag 8 gólt szereztek és 3-at kaptak. A legeredményesebb játékos Lionel Messi volt 4 góllal.

Eredmények

Az eredmények az adott csapat szempontjából szerepelnek.

Németország  Szakasz  Argentína
Európai selejtező, C csoport győztese Részvételi jog Dél-amerikai selejtező győztese
Ellenfél Eredmény Egyenes kieséses szakasz Ellenfél Eredmény
 Algéria 2–1 (h.u.) Nyolcaddöntő  Svájc 1–0 (h.u.)
 Franciaország 1–0 Negyeddöntő  Belgium 1–0
 Brazília 7–1 Elődöntő  Hollandia 0–0 (h.u.) (t.: 4–2)

A mérkőzés

Összefoglalás

Mario Götze szerezte a győztes gólt

A mérkőzés elején a németek birtokolták többet a labdát, azonban az argentinok néhány támadást tudtak indítani, jellemzően a jobb szélen. A 21. percben Kroos a német térfél közepén hátrafelé fejelte a labdát, azonban az az éppen lesről visszatartó Higuaínhoz került, aki azonban 17 méterről a kapu mellé lőtt. A 30. percben Lavezzi jobb oldali beadását Higuaín lőtte a kapuba, azonban les miatt nem adták meg a gólt. Az első félidő végén egy jobb oldali német szöglet után Höwedes fejelte a jobb kapufára labdát, a kipattanó Müllerről a kapushoz került, de Müller ekkor már lesen volt.

A második félidő argentin helyzettel kezdődött. A 47. percben Biglia passzolt jó ütemben Messihez, aki azonban a kapu mellé lőtte a labdát. A második félidőben gyengébb helyzetek voltak, a kapusok mindig könnyedén hárítani tudtak, vagy a játékosok el sem találták a kaput. A rendes játékidő végére az argentinok mindhárom cserelhetőségüket kihasználták, a németek addig kettőt cseréltek.

A hosszabbítás 1. percében Schürrle 12 météres lövését fogta Romero. A 97. percben egy bal oldalról érkező beadás Hummels feje fölött elszállt, így a labda a csereként beállt Palacióhoz került, aki azonban 11 méterről a kifutó Neuer mellett elemelte a labdát és az a jobb kapufa mellett hagyta el a játékteret. A 113. percben megszerezte a vezetést a német csapat. Schürrle ment el a bal oldalon, két argentin védő között be tudta adni, az érkező, csereként beállt Götze mellel vette le a labdát, majd kapásból a kifutó Romero mellett a kapu bal oldalába lőtt. A 118. percben Messi fejese fölé szállt, a 123. percben pedig ismét Messi, ezúttal szabadrúgással próbálkozott, de azt magasan fölé lőtte.

A mérkőzést hosszabbítás után 1–0-ra Németország nyerte, és története negyedik világbajnoki címét szerezte.

Jegyzetek

1. a b A németek halomra döntötték a rekordokat. origo.hu, 2014. július 13. (Hozzáférés: 2014. július 13.)
  2. A legjobb csapat nyerte a focivébét. Origo, 2014. július 13. (Hozzáférés: 2014. július 13.)
  3. Jöjjön a harmadik német-argentin döntő. Origo, 2014. július 10. (Hozzáférés: 2014. július 10.)
  4. 2006 FIFA World Cup Match Report: Germany – Argentina. FIFA.com
  5. 2010 FIFA World Cup Match Report: Argentina – Germany. FIFA.com
  6. A tavalyi döntő lúzere nyerte meg a BL-t a Bayernnek. Origo, 2013. május 25. (Hozzáférés: 2014. július 11.)
  7. Geráék az utolsó percekben bukták el az Európa Liga-döntőt. hvg.hu, 2010. május 12. (Hozzáférés: 2014. július 11.)
  8. Match report Argentina - Netherlands 1978. fifa.com. . (Hozzáférés: 2014. július 11.)
  9. Match report Germany - Brazil 2002. fifa.com. (Hozzáférés: 2014. július 11.)
  10. adidas Brazuca Final Rio unveiled”, FIFA , 2014. május 29.. (Hozzáférés: 2014. július 12.) (angol nyelvű)
  11. Vb 2014: Shakira is fellép a záróünnepségen, 2014. július 3. (Hozzáférés: 2014. július 13.)
  12. FIFA World Cup 2014 Closing Ceremony Details: Time and Venue; Shakira to Perform Live. ibtimes.co.in, 2014. július 10. (Hozzáférés: 2014. július 13.)
  13. Puyol, Gisele to unveil Trophy prior to the Final. FIFA.com. . (Hozzáférés: 2014. július 13.)
  14. Három válogatottal bővült a vébémezőny. Origo, 2013. október 11. (Hozzáférés: 2014. július 9.)
  15. Vb-selejtezők, Európa: A-E csoport. nemzetisport.hu. (Hozzáférés: 2014. július 9.)
  16. a b FIFA: két helyet rontottunk, a brazilok felléptek a dobogóra. nemzetisport.hu, 2014. június 5. (Hozzáférés: 2014. július 9.)
  17. . sport.hir24.hu, 2014. június 16. . (Hozzáférés: 2014. július 9.)
  18. Történelmi gólok a vb eddigi legjobb meccsén. Origo, 2014. június 21. (Hozzáférés: 2014. július 9.)
  19. Vb 2014: a németek csoportelsők, a svédek másodikok. nemzetisport.hu, 2014. június 25. (Hozzáférés: 2014. július 9.)
  20. Németország - Algéria 2-1. hvg.hu, 2014. június 30. (Hozzáférés: 2014. július 9.)
  21. Egy fejessel jobbak voltak a németek, ők az elődöntősök. nemzetisport.hu, 2014. július 4. (Hozzáférés: 2014. július 9.)
  22. Belo Horizonte lett a brazilok Irapuatója. Origo, 2014. július 8. (Hozzáférés: 2014. július 9.)
  23. Brazil-német 1-7: a nap, amikor Brazíliát megtanították futballozni. sportgeza.hu, 2014. július 9. (Hozzáférés: 2014. július 9.)
  24. Messiék is kijutottak a vb-re. Origo, 2013. szeptember 11. (Hozzáférés: 2014. július 10.)
  25. World Cup Qualification CONMEBOL: Table. uk.eurosport.yahoo.com. (Hozzáférés: 2014. július 10.)
  26. Messi beindította Argentínát, Bosznia belőtte első vb-gólját. sportgeza.hu, 2014. június 16. (Hozzáférés: 2014. július 10.)
  27. Messi megvillant, Argentína továbbjutott. nemzetisport.hu, 2014. június 21. (Hozzáférés: 2014. július 10.)
  28. Messi vezérletével csoportelső Argentína. hvg.hu, 2014. június 25. (Hozzáférés: 2014. július 10.)
  29. Svájc sírhat Argentína helyett. sport.hir24.hu, 2014. július 1. . (Hozzáférés: 2014. július 10.)
  30. Higuaín pazar gólja elég volt, elődöntős Argentína. sportgeza.hu, 2014. július 5. (Hozzáférés: 2014. július 10.)
  31. Argentína 120 perc futballhorror után döntős. Origo, 2014. július 10. (Hozzáférés: 2014. július 10.)
  32. Németország világbajnok!. sportgeza.hu, 2014. július 13. (Hozzáférés: 2014. július 13.)

Források

Commons:Category:FIFA World Cup 2014 Final 2014-07-13 (Germany – Argentina) A Wikimédia Commons tartalmaz 2014-es labdarúgó-világbajnokság (döntő) témájú médiaállományokat.