Napjainkban a Zsana egy olyan téma, amely egyre nagyobb aktualitást kap társadalmunkban. Akár az emberek mindennapi életére gyakorolt hatása, akár a populáris kultúrára gyakorolt hatása, akár a szakmai területen betöltött jelentősége miatt, a Zsana általános érdeklődésre számot tartó témának bizonyult. Az idő előrehaladtával a Zsana folyamatosan fejlődik, és új kihívások, lehetőségek és kérdések elé állítja azokat, akik szeretnének elmélyedni a tanulmányozásában. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Zsana néhány kulcsfontosságú aspektusát és életünk különböző területeire gyakorolt hatását, valamint a mai relevanciáját.
Zsana címerében egy alföldi pásztorruhát viselő juhász látható, a környék legjellemzőbb háziállatával, egy báránnyal. A címerpajzs talpát akácvirágok szegélyezik.
A mai Zsana területe már az ókorban is a lakott helyek között szerepelt. A középkori Zana település vélhetően a mai község területén állhatott, melyet a törökök 1566-ban elpusztítottak.
Kiskunhalas és környéke – így a mai Zsana területe – is, 1439-től a törökverő Hunyadi János birtoka volt. A környék földesura Hunyadi halála után Szilágyi Mihály lett, aki örökös nélkül halt meg. A földek visszakerültek a király birtokába, s így a Halas környéki települések jogosultak a korona használatára címereikben. Zsana új címerének pajzsa fölött is háromágú korona található.
1925-ben harangot kapott Zsana. A harangot Baján öntötte a Bodicsi Sándor és Fia harangöntő cég. Ez a harang szolgálja még manapság is a híveket a zsanai katolikus templom tornyában.
A zsanai templom alapkövét 1948-ban rakták le, mivel korábban csak szükségkápolna volt ott. A templomszentelőt 1952 tavaszán tartották. A templomot 2001-ben teljesen felújították, melynek újraszentelését november 25-én érseki szentmise keretében tartották.
1952. január elsején Zsana és Eresztő puszták előbb Zsanaeresztő néven alakultak új községgé. A Zsana, Eresztő és Kőkút puszták területén létrejött falunak később Zsana lett a hivatalos neve.
A 2011-es népszámlálás során a lakosok 88,5%-a magyarnak, 0,9% németnek, 0,3% szerbnek mondta magát (10,6% nem nyilatkozott; a kettős identitások miatt a végösszeg nagyobb lehet 100%-nál). A vallási megoszlás a következő volt: római katolikus 69,7%, református 4,8%, evangélikus 0,4%, felekezeten kívüli 5,1% (18,9% nem nyilatkozott).[12]
2022-ben a lakosság 83,7%-a vallotta magát magyarnak, 0,6% németnek, 0,2-0,2% bolgárnak, románnak és horvátnak, 2,7% egyéb, nem hazai nemzetiségűnek (15,1% nem nyilatkozott; a kettős identitások miatt a végösszeg nagyobb lehet 100%-nál). Vallásuk szerint 44,9% volt római katolikus, 7% református, 0,2% evangélikus, 0,5% egyéb keresztény, 0,2% egyéb katolikus, 5,9% felekezeten kívüli (41,4% nem válaszolt).[13]
Nevezetességei
A Millennium alkalmából az I. és II. világháború helyi hőseinek alkalmából emlékművet avattak.