Ebben a cikkben megvizsgáljuk a Teresa Stratas hatását a mai társadalomra. A Teresa Stratas évtizedek óta a kutatók, akadémikusok és szakértők érdeklődésének témája. Az idők során a Teresa Stratas alapvető szerepet játszott a mindennapi élet különböző területein, befolyásolva a politikát, a gazdaságot, a kultúrát és a technológiát. Mély és részletes elemzésen keresztül megvizsgáljuk, hogy a Teresa Stratas hogyan alakította és alakította át gondolkodásunkat, cselekvésünket és életünket. Ezenkívül feltárjuk a Teresa Stratas jövőbeli következményeit egy folyamatosan változó és fejlődő világban.
Teresa Stratas | |
![]() | |
Született | Αναστασία Στρατάκη 1938. május 26. (86 éves)[1][2][3][4][5] Toronto[6] |
Állampolgársága | |
Foglalkozása |
|
Iskolái |
|
Kitüntetései |
|
![]() A Wikimédia Commons tartalmaz Teresa Stratas témájú médiaállományokat. | |
Teresa Stratas, született Anastasia Stratakis (Oshawa, 1938. május 26.–) kanadai görög származású opera-énekesnő (szoprán). Nagy hírnevet szerzett Alban Berg Lulujának címszerepével.
Bevándorló krétai családban született, az Ontario-i Toronto közelében. 13 évesen görög popdalokat adott elő egy rádióban. A Zeneművészeti Konzervatóriumban végzett Torontóban.
20 éves korában Giacomo Puccini Bohémélet négyfelvonásos operájában debütált a Toronto Operafesztiválon Mimì-ként. Egy évvel később, 1959-ben, nyert a Metropolitan Opera Nemzeti Tanács meghallgatásain, ugyanebben az évben a Metropolitan-ban szerepelt a Manon operában, Poussette-ként. Peggy Glanville-Hicks Nausicaa című művében játszotta el a címszerepet, az athéni Herod Atticus
Színházban 1961-ben szerepelt a Covent Garden-ben Mimi-ként, és 1962-ben debütált La Scala-ban Isabella-ként, Manuel de Falla Atlántida művében. Karrierjét a Metropolitan Opera-ban főszerepekkel folytatta, vezető operaházakban szerepelt szerte a világon, beleértve a Bolshoi, a Bécsi Állami, a Berlin-i, a Bajor Állami (München), Párizs-i és a San Francisco-i Operákban, valamint a Salzburgi Fesztiválon.
Gazdag repertoárja a következő szerepekből állt:
Kötődik hozzá egy nagyon fura történet ami felvételen is fennmaradt. 1962 márciusában megjelent versenyzőként a CBS Game To Show The Truth játékában. Stratasnak és két másik versenyzőnek akik csak hasonmások voltak, meg kellett győzniük a zsűrit hogy ki az igazi Teresa Stratas. Senki sem tudta kitalálni, hogy ki az igazi operett énekesnő, így mind a három versenyző számára a legmagasabb 1000 dolláros díjat osztották ki, és mindegyikük kapott egy karton Salem cigarettát, mivel ez a márka a műsort szponzorálta.[9]
Sokak szerint ő volt a század egyik legszebb énekesnője és színésznője.
Karrierje legfontosabb eseményei között szerepelt Sardulla szerepének megteremtése a Menotti rendezésében előadott The Last Savage (1964) amerikai premierjén.
1974-ben szerepelt Götz Friedrich Strauss Salome filmjében, a Bécsi Filharmonikusokkal, Karl Böhm vezetésével.
Pierre Boulez úgy döntött, hogy őt fogja megkérni, hogy énekelje és vállalja el a főszerepet a Lulu (Párizs, 1979) komplett változatának első előadásában, Friedrich Cerha rendezésében.
1981-ben Mimi szerepét játszotta a Bohémélet előadásban, a New York-i Metropolitan Opera helyszínén.
1989. szeptember 26-án négy szoprán szerepet is elénekelt: Puccini Trittico-jában, Giorgettát a Il tabarro-ban, Angelicát a Suor Angelica-ban és Laurettát a Gianni Schicchi-ben.
1991-ben megteremtette Marie Antoinette szerepét John Corigliano The Ghost of Versailles premierjén.
Az 1994-es Met gála nyitóéjén elénekelte Nedda szerepét a Pagliacciban, közösen Luciano Pavarotti-val.
Harminchat éves karrierje során a Metropolitan Operában 385 előadásban jelent meg, 41 különböző szerepben. Az Operában leggyakrabban játszott szerepei között szerepel Liu a Turandotban (1961 és 1995 közötti 27 előadás), Nedda a Pagliacciban (27 előadás 1963 és 1994 között) és Mimì a Bohéméletben (26 előadás 1962 és 1982 között).
Legutóbbi előadása a társulatnál 1995. december 9-én volt Jenny szerepében, a Mahagonny városának felemelkedése és bukásá-ban. Az 1996–97-es szezonban betöltötte volna Marenka szerepét a The Bartered Bride újjáélesztésében, de a nyitó estét megelőzően visszavonult a produkcióból, majd később soha többé nem jelent meg a Metropolitan Operában.
Míg a Mahagonnyt próbálta 1979-ben, Stratas találkozott szerep első megformálójával, Lotte Lenya-val, aki Kurt Weill özvegye volt. Lenya át adta neki a korábban még nem publikált Weill dalok partícióit, amelyeket addig gyűjtött, amelyek közül néhányat Stratas később két albumon rögzített, az The Unknown Kurt Weill és a Stratas Sings Weill című albumokban.
Szerepelt számos film-adaptációban, köztük a Salome-ban (1974), az Amahl and the Night Visitors-ban (1978), a The Bartered Bride-ban (1975), a Pagliacci-ban (1982) és a La traviata-ban (1983).
1988-ban felvette Julie La Verne szerepét, Kern és a Hammerstein klasszikus zenei műsorában, a Show Boat-ban. Ez volt az első teljes felvétel, Robert Russell Bennett eredeti, 1927-es hangszerelésével és Oscar Hammerstein összes cenzúrázatlan dalszövegével. A kritikusok a Show Boat legszebb felvételeként ismerték el.
Az 1980-as években Stratas Kalkuttába utazott, együtt dolgozott Teréz Anyával egy árvaházban és a Kalighat Home for the Dying otthonban. Az 1990-es években egy román kórházba költözött, ahol ágyakat takarított, valamint a betegeket és haldokló árvákat gondozott.
2008. szeptember 25-én Teresa Stratas visszatért New York-ba, ahol egy interjút készített vele a Metropolitan Opera, ez volt az első nyilvános megjelenése több mint egy évtized után. Jelenleg Floridában él.