Tankó Béla (filozófus)

A mai világban a Tankó Béla (filozófus) egyre nagyobb érdeklődés és relevanciájú témává vált. Akár a társadalomra, a gazdaságra, akár az emberek mindennapi életére gyakorolt ​​hatása miatt, a Tankó Béla (filozófus) olyan probléma, amelyet nem hagyhatunk figyelmen kívül. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Tankó Béla (filozófus)-hez kapcsolódó összes szempontot, az eredetétől és fejlődésétől a különböző területekre gyakorolt ​​hatásáig. Megvizsgáljuk, hogy a Tankó Béla (filozófus) hogyan változtatta meg életvitelünket, és hogyan alakítja tovább a jövőnket. Ezenkívül megvizsgáljuk a Tankó Béla (filozófus) lehetséges következményeit és kihívásait, valamint az általa hozható lehetőségeket és előnyöket. Készüljön fel arra, hogy elmerüljön a Tankó Béla (filozófus)-ről szóló felfedező és elmélkedő utazásban, amely téma kétségtelenül meghatározza jelenünket és jövőnket.

Tankó Béla (Borberek, 1876. október 1.Debrecen, 1946. január 26.) filozófiai író, egyetemi tanár.

Élete

Teológiái tanulmányait Kolozsvárott végezte 1899-ben, azonban diplomája megszerzése előtt egy évet az edinburghi egyetemen töltött. 1900-tól a szászvárosi gimnáziumban tanított. 1914-ben magántanárrá képesítést szerzett a kolozsvári egyetemen, majd még ugyanebben az évben a debreceni egyetemen nyilvános rendkívüli tanár lett, 1916-tól pedig nyilvános rendes tanárként dolgozott. 1936–37-ben az egyetem rektora volt. A filozófia területén Böhm Károly tanította, vele számos tanulmányában is foglalkozott (Böhm és Kant; Besztercebánya, 1913; Böhm filozófiájának pedagógiai jelentősége, Besztercebánya, 1913 stb.). 1912-ben megkapta az MTA Gorove-díját.

Fontosabb művei

  • Egyháztörténeti olvasmányok a középiskolák felső osztályai számára (Debreczen, 1907. Három rész.);
  • A főbb vallások története és a keresztyén egyház története a reformáczióig. (A középiskolák V. oszt. számára. Debreczen, 1907);
  • A XIX. század ethikai válsága (Kolozsvár, 1912);
  • A filozófia problémája és problémái (Debrecen, 1917);
  • A világnézet kérdése (Debrecen, 1932);
  • A szabadság problematikája (Szeged, 1936);
  • Kant metafizikai reformja (Kolozsvár, 1943).

Források

  • Szinnyei József: Magyar írók élete és munkái.  
  • Magyar életrajzi lexikon