Szövetséges Ellenőrző Tanács

A mai világban a Szövetséges Ellenőrző Tanács az emberek széles köre számára rendkívül fontos és érdeklődésre számot tartó témává vált. Legyen szó szakmai, tudományos vagy személyes szféráról, a Szövetséges Ellenőrző Tanács minden korosztályban és szakmában felkelti az érdeklődést. Hatása és jelentősége az egész történelemre kiterjed, és számos olyan szempontot lefed, amelyek befolyásolják a mai társadalmat. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Szövetséges Ellenőrző Tanács számos aspektusát, az eredetétől és fejlődésétől a különböző kontextusokban való következményeiig. Egy mély és kimerítő elemzésen keresztül a célja, hogy megvilágítsa a Szövetséges Ellenőrző Tanács összetettségét és dimenzióit, hogy átfogó perspektívát nyújtson, amely gondolkodásra és megértésre késztet.

Szövetséges Ellenőrző Tanács (Alliierter Kontrollrat)
A Szövetséges Ellenőrző Tanács székháza Berlinben
A Szövetséges Ellenőrző Tanács székháza Berlinben

Egyéb nevekКонтрольный совет (oroszul)
Conseil de contrôle allié (franciául)
Allied Control Council (angolul)
Alapítva1945. június 5.
Megszűnt1948. március 20.
Jogutód
SzékhelyBerlin
Elhelyezkedése
Szövetséges Ellenőrző Tanács (Berlin)
Szövetséges Ellenőrző Tanács
Szövetséges Ellenőrző Tanács
Pozíció Berlin térképén
é. sz. 52° 29′ 33″, k. h. 13° 21′ 26″52.492500°N 13.357222°EKoordináták: é. sz. 52° 29′ 33″, k. h. 13° 21′ 26″52.492500°N 13.357222°E
A Wikimédia Commons tartalmaz Szövetséges Ellenőrző Tanács témájú médiaállományokat.

A Szövetséges Ellenőrző Tanács (németül: Alliierter Kontrollrat) Németország legfelső szintű kormányzó és törvényhozó hatósága volt a második világháborút követő években. A tanács feladata a háborút lezáró német kapituláció nyomán megszűnt birodalmi kormány helyettesítése és a potsdami konferencia döntéseinek gyakorlati megvalósítása volt.

A tanácsot a Németországot megszálló négy hatalom: az Amerikai Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország és a Szovjetunió képviselői alkották. A hatóság 1945. július 30-án ült össze első ízben. Székhelye a berlini Altes Kammergericht épületében volt.

A Szövetséges Ellenőrző Tanács működését azzal kezdte, hogy a nemzetiszocializmus éveiben hozott elnyomó, zsidóellenes és antidemokratikus törvényeket hatályon kívül helyezte. Ezután lefolytatta a nürnbergi pert, melynek során a náci Németország vezetőit felelősségre vonták. Ezzel párhuzamosan zajlott le az ország denácifikációja.

A nyugati szövetségesek és a Szovjetunió viszonya azonban hamarosan megromlott, és 1948-ra a Szovjetunió elhagyta a Szövetséges Ellenőrző Tanácsot. A következő évben Németország kettészakadt: a szovjet megszállási övezetben megalakult a Német Demokratikus Köztársaság, a három másik megszállási zóna pedig Német Szövetségi Köztársaság néven egyesült.

A Szövetséges Ellenőrző Tanács formálisan csak 1990-ben, Németország újraegyesítésekor szűnt meg.

Források