A következő cikkben alaposan megvizsgáljuk a Somogyvári István-et és a mindennapi élet különböző aspektusaira gyakorolt hatását. A munkahelyi befolyásától a személyes szférában való relevanciájáig a Somogyvári István számos tanulmány és vita tárgya volt az évek során. Átfogó elemzésen keresztül megvizsgáljuk a Somogyvári István számos aspektusát, a mai társadalomra gyakorolt hatását, és azt, hogy hogyan fejlődött az idők során. Ezen kívül feltárjuk a terület szakértőinek különböző nézőpontjait és véleményét, hogy átfogó és részletes képet adjunk erről a nagyon releváns témáról.
Somogyvári István | |
Született | 1952. november 5. (72 éves) Budapest |
Állampolgársága | magyar |
Nemzetisége | magyar |
Foglalkozása | jogtudós, bíró, egyetemi oktató |
Somogyvári István (Budapest, 1952. november 5.) magyar jogtudós, bíró. 1998 és 2004 között az Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára, majd 2006-ig a minisztérium az új alkotmány előkészítésének miniszteri biztosa. 2006-ban az Állami Számvevőszék főtitkárhelyettesévé nevezték ki.
1972-ben kezdte meg egyetemi tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán. Itt szerzett jogi doktorátust 1977-ben. Ennek megszerzése után a Pest Megyei Bíróságon kapott fogalmazói állást. Jogi szakvizsgáját 1979-benn tette le. Ezt követően 1982-ig előbb a Ceglédi, majd a Váci Járásbíróságon volt polgári ügyszakos bíró. 1982–1983-ban a Pest Megyei Bíróság bírája lett. 1983-ban került az Igazságügyi Minisztérium törvény-előkészítő főosztályára, ahol először munkatársi, később osztályvezetői beosztásban dolgozott. Később felkérték alkotmány-előkészítő kodifikációs titkárságra, ahol először főosztályvezető-helyettes, majd főosztályvezető lett. Ilyen minőségéban részt vett az 1989-es Nemzeti Kerekasztal-tárgyalásokon. A rendszerváltás után a Miniszterelnöki Hivatal főtanácsadójává nevezték ki. 1995-ben az Országgyűlés alkotmány-előkészítő bizottságának titkárságvezetője lett, majd az 1998-as kormányváltás után visszatért az Igazságügyi Minisztériumba közigazgatási államtitkári beosztásban. Tisztségét 2004-ig töltötte be. Ezt követően Petrétei József akkori igazságügyi miniszter megbízta az új alkotmány előkészítésének miniszteri biztosává. 2006-ban az Állami Számvevőszék egyik főtitkárhelyettese lett.
Munkája mellett címzetes egyetemi docens a Budapesti Corvinus Egyetemen, illetve óraadó az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán. 2010-ben utóbbi helyen címzetes egyetemi tanári címet kapott. Ezenkívül jogiszakvizsga-bizottságok tagja. Alkotmányjogi és közigazgatási jogi kérdésekben publikál. A Közjogi Szemle és az Európai Tükör című folyóiratok szerkesztőbizottsági tagja. Tagja a Magyar Jogász Egyletnek, a Magyar Alkotmányjogászok Egyesületének és a Magyar Politikatudományi Társaságnak. 2002-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével tüntették ki.