Schmidt Egon

Schmidt Egon
Életrajzi adatok
Született1931. június 16.
Budapest
Elhunyt2023. január 31. (91 évesen)
Ismeretes mint
Nemzetiségmagyar
Állampolgárságmagyar
HázastársCsóka Eszter
Gyermekek3
LakhelyBudapest
Pályafutása
Szakterületornitológia
Szakintézeti tagságMagyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (alelnök)
Munkahelyek
Más munkahelyekFővárosi Állat- és Növénykert
Magyar Madártani Intézet
Országos Természetvédelmi Hivatal Állatvilág Magazin
Szakmai kitüntetések
Chernel István-emlékérem (1983)
Pro Natura emlékplakett (1993)
Keve András-díj (1999)
Kossuth-díj (2009)
Hatással voltak ráKeve András
Schmidt Egon weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Schmidt Egon témájú médiaállományokat.

Schmidt Egon (Budapest, 1931. június 16.2023. január 31.) Kossuth-díjas magyar író, ornitológus.

Életpályája

Budapesten látta meg a napvilágot, de becsehelyi származású családja miatt mindig is zalai kötődésűnek vallotta magát. Származása miatt nem mehetett egyetemre, ezért autodidakta módon tanult. 1954–1955 között a Fővárosi Állat- és Növénykert munkatársa volt. 1956–1979 között a Madártani Intézet munkatársa volt; többek között a Madárgyűrűző Központot vezette. 1980-tól az Állatvilág Magazin szaklektora volt.

Munkássága

Gyermekkorától kezdve érdeklődött a madarak iránt. A madarak megfigyeléséről naplót írt, amelynek azonban a család kitelepítésekor nyoma veszett. Publikált egyebek mellett a Búvár (Természetbúvár), Élet és Tudomány, Halászat, Nimród, Vadászlap, Horgászújság kiadványokban. A Kisdobos gyermekmagazinban változó címmel – Kedvenceink a lakásban, Nézz a lábad elé! – állandó rovata volt.

Számos természetvédelmi ismeretterjesztő könyvet írt, leginkább a madárvédelem témakörében. Éveken át kutatta a hazai bagolyfajok táplálkozását a köpeteik elemzése alapján és ebből számos zoológiai szaklapban publikáció született. A hazai rigófélék elismert szakértője volt, a nemzetközileg jegyzett német Die Neue Brehmbücherei monográfiasorozatban ő írta a kékbegyet, a karvalyposzátát és (Farkas Tiborral közösen) a kövirigót bemutató köteteket.

Művei között külön csoportot képeznek a kirándulások leírásai, melyek nem csak ismert hazai (és néhány külföldi) madárparadicsomot mutatnak be, hanem olyan közismert élőhelyeket, mint a Kiskunság/Apajpuszta/Dunakanyar, a Margit-sziget, a Gellért-hegy, a Városliget vagy a Kis-Balaton és a Dinnyési Fertő. Alelnöke volt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesületnek. 17 éven át Balogh Istvánnal együtt készített madárhang-felvételekkel színesített kis anyagokat a Magyar Rádió hetente jelentkező Oxigén című műsorába.

Több mint 3600 tudományos ismeretterjesztő írás, novella szerzője.

Családja

Szülei: Schmidt Kornél és Szabó Katalin voltak. 1961-ben házasságot kötött Csóka Eszterrel. Három gyermekük született: László (1962), Katalin (1965) és András (1970).

Művei

Díjai, elismerései

Ferencváros Schmidt Egon-díja

Ferencváros önkormányzata „Ferencváros Környezet- és Természetvédelméért díjat” alapított 2015-ben. Az első díjat Schmidt Egon vehette át 2015. június 3-án. Bácskai János polgármester engedélyt kért Schmidt Egontól, hogy 2016-tól a díj neve „Ferencváros Schmidt Egon-díja” lehessen.

Jegyzetek

  1. a b Önéletrajz. schmidtegon.hu. . (Hozzáférés: 2012. július 17.)
  2. Hulej Emese: Egy élet a madarékért. Nők Lapja, LXXIV. évf. 16. sz. (2023. április 19.) 62–64. o. ISSN 0029-0963
  3. „Ferencváros Környezet- és Természetvédelméért” díj. . (Hozzáférés: 2016. szeptember 7.)

Források