A mai világban a Rádióhullámok terjedése rossz hullámvezető közegben a társadalom széles köre számára nagyon fontos és érdekes témává vált. Mind személyes, mind szakmai szinten a Rádióhullámok terjedése rossz hullámvezető közegben számos vitát és vitát váltott ki a következményeiről és következményeiről. A kezdetektől napjainkig a Rádióhullámok terjedése rossz hullámvezető közegben jelentős hatást gyakorolt arra, ahogyan a minket körülvevő világot észleljük. Az évek során a Rádióhullámok terjedése rossz hullámvezető közegben fejlődött, és alkalmazkodott a környezet változásaihoz és kihívásaihoz, bizonyítva, hogy képes releváns és aktuális maradni a folyamatosan átalakuló világban. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Rádióhullámok terjedése rossz hullámvezető közegben sokrétű aspektusait és dimenzióit, elemezve az élet különböző területeire gyakorolt hatását, valamint a jelen és a jövő alakításában betöltött szerepét.
A rádióhullámok gyakorlati alkalmazása során sokszor előfordul, hogy a terjedés nyomvonala nem ideális közegben történik. A gyakorlatban rossz hullámvezető közegnek számítanak az épületek, erdők, vagy bármilyen tereptárgy, ami a terjedés útvonalára esik. Nagyobb frekvenciákon a köd, eső is jelentős hatást gyakorol a terjedésre.
Olyan alkalmazásokban, ahol az átvitel a talaj vagy a víz szintje alatt történik, ott elengedhetetlen a rossz hullámvezető közegben való terjedés folyamatának ismerete.
A rosszul vezető közegek két paraméterrel jellemezhetőek:
Az rosszul vezető közegben a terjedés során a rádióhullámok energiája elnyelődik, az elnyelődés során örvényáramok lépnek fel a közegben. Kétféle örvényáramot különböztetünk meg, eltolási és vezetési áramot. Az eltolási és vezetési áramok áramsűrűségének aránya a következőképp írható fel:
A rossz hullámvezető közegben történő terjedés leírásáhaz az álábbi két tényező használható:
A rádióhullámok rossz hullámvezető közegben való terjedés során megtartják merőleges struktúrájukat.
A rossz hullámvezető közegben elnyelés lép fel. Az elnyelés annál nagyobb, minél jobb elektromos vezetéssel rendelkezik a közeg. Ha Jvez>>Jelt, akkor a csillapítás a következő egyszerűsített alakkal írható fel:
tehát az elnyelés növekszik a közeg fajlagos vezetésének növekedésével és a hullámhossz csökkenésével.
Rossz hullámvezető közegben a terjedési sebesség
Rossz hullámvezető közegben a terjedés során az elektromos és a mágneses tér között időben
térben pedig
fázistolás lép fel.
A rossz hullámvezető közegben a hullámhossz mindig kisebb, mint vákuumban, vagy levegőben:
Mivel az n értéke frekvenciafüggő, így a terjedési sebesség is frekvenciafüggő. Az ilyen közegeket diszpergáló közegnek is nevezzük. A jel diszpergáló közegben való terjedését a jelalak torzulása is kíséri. A hullám energiájának terjedése ettől eltérő, úgynevezett csoportsebességgel megy végbe: