Ebben a cikkben megvizsgáljuk, hogy a Polarstern (kutatóhajó) milyen hatást gyakorol a modern társadalomra, és hogyan alakította életünket olyan módon, ahogyan korábban elképzelni sem tudtuk. Megérkezése óta a Polarstern (kutatóhajó) vita és vita tárgya, egyformán izgalmat és aggodalmat keltve. Az évek során a Polarstern (kutatóhajó) hatalmas erőnek bizonyult, amely megváltoztatta interakciónk, kommunikációnk és a minket körülvevő világhoz való viszonyulásunkat. Egy átfogó elemzésen keresztül megvizsgáljuk, hogy a Polarstern (kutatóhajó) hogyan befolyásolta mindennapi életünk különböző aspektusait, az információfogyasztástól a másokhoz való viszonyunkig. Készüljön fel egy lenyűgöző utazásra, hogy felfedezze a Polarstern (kutatóhajó) hatását, és azt, hogy hogyan fogja továbbra is alakítani jövőnket.
A Polarstern (Sarkcsillag) Antarktisz-kutató- és ellátóhajó egy kéthéjazatú, akár –50 Celsius-fokot is elviselő jégtörő, ami lehetővé teszi, hogy átteleljen a sarki tengerek jégtáblái között, és képes áttörni akár 1,5 méter vastag jeget is, körülbelül 5 csomó sebességgel. Az ennél vastagabb jégnél azonban az előrehaladást meg kell szakítania.
A hajót a Német Szövetségi Köztársaság által képviselt Oktatási és Kutatási Minisztérium, az Alfred Wegener Intézet, Helmholtz-központ Sark- és Tengerkutatási Intézet üzemelteti.
A Polarstern évente mintegy 310 napot tölt a tengeren. November és március között az Antarktisz vizein, míg a nyári hónapokban az északi-sarki vizeken tartózkodik.
A hajó biológiai, geológiai, geofizikai, glaciológiai kutatásokhoz szükséges eszközökkel van felszerelve, és kilenc kutatólaboratóriumot tartalmaz. A kutatási berendezések, mérőeszközök daruk és csörlők segítségével néha extrém mélységekben vannak elhelyezve. A készülékek mélységi határai akár a 10 000 métert is elérik, és akár 150 méter mélységben állnak a tenger fenekén a tudományos vizsgálatok rendelkezésére.
A fedélzeten a számítógépes rendszer folyamatosan méri és tárolja a meteorológiai, oceanográfiai és egyéb adatokat.
A hajó legénysége legfeljebb 44 főből áll, de a létesítmény további 50 főnek: tudósnak, technikusnak is munkát kínál.