Ebben a cikkben a Olorun lenyűgöző világába fogunk beleásni. Az eredetétől a mai társadalomra gyakorolt hatásáig megvizsgáljuk a témával kapcsolatos összes lényeges szempontot. A következő néhány sorban elemezzük a különböző területekre gyakorolt hatását, időbeli alakulását, valamint a jövőbeni lehetséges következményeit. Mind a pozitív, mind a negatív oldalakkal foglalkozunk azzal a céllal, hogy az olvasó teljesebb és kiegyensúlyozottabb megértse a Olorun-et. Csatlakozzon hozzánk ezen a túrán, és fedezzen fel mindent, amit erről a lenyűgöző témáról tudni lehet.
Olorun | |
![]() | |
Obatala papjai. | |
Vallás | joruba vallás, és az ebből kialakult Afroamerikai vallások |
Szerepe | főisten, az istenek uralkodója, az ég ura, a világegyetem teremtője. |
Gyermekei | Oluwasowjon |
Régió | Jorubaföld (Afrika), Latin-Amerika |
Olorun (latin betűs joruba ábécével írva: Ọlọrun) (ede nyelven: ɔlɔrun) a joruba vallás főistene, vagy legfőbb lénye, az égben lakozó legfőbb uralkodó. Egyéb megnevezései Olodumare (joruba ábécével írva: Olódùmarè), Eledumare és Eleduwa/Eledua. A különböző Afroamerikai vallásokban pedig Olofi Szantería), vagy Oxala (umbanda).
A joruba vallásban neki tulajdonítják az egész világegyetem és minden élőlény megteremtését. Könyörületes lénynek tartják, aki védelmezi teremtményeit, mindenhatónak, mindentudónak tartják, aki mindenhol jelen van. A hagyományos afrikai vallások többi istenéhez hasonlóan az emberek nem imádják közvetlenül; nincsenek szent helyei, ábrázolásai.
Neki szolgáló kisebb istenek közt ismert Obatalá[1], aki kinevezte a napistent, Oluva-t (Olúwa, OlúwaṢówjon).[2] Olorun távol lévő isten, nincsenek szentélyei vagy áldozatok, de a hívek imátkoznak hozzá.[3][4]
Az Ifá irodalmi gyűjteményében Olorunnak nincs neme, és mindig olyan entitásként említik, aki csak szellemi formában létezik.[5][6] A keresztény hittérítők, mint például Bolaji Idowu, a megtérés ösztönzésére a hagyományos joruba kultúrát a keresztény teológiával összhangban átértelmezték. A Biblia első joruba nyelvű fordítása, amelyet Samuel Ajayi Crowther készített az 1800-as évek végén, ellentmondásos módon átvette a hagyományos joruba neveket, mint például az „Olodumare/Olorun” a keresztény isten, és az „Esu” (Eshu) megnevezést a sátán számára, így Olorunt a férfi nemmel kezdték társítani.[5]
A joruba vallásnak nincs egységes tanítási gyűjteménye, ezért a jorubák és más népek "orisa-alapú vallásai" sokféleképpen értelmezhetik az Olorun fogalmát.[7]
Történelmileg a jorubák Olorunt az orisák közvetítésével imádják; így nincs olyan ábrázolás, szentély vagy áldozat, amelyet közvetlenül Olorun felé mutatnának be, mivel Olorun mindenhol jelen van.[8] Nincs egységes vélekedés arról, hogy Olodumare-t közvetlenül imádják-e, az emberiségtől való távolságtartás miatt, vagy azért, mert hisznek abban, hogy Olorun az élet és a létezés minden megnyilvánulása, és a hívőnek kötelessége hálásnak lenni és szeretetteljesen viseltetni minden élőlény iránt, mivel Olorun maga a mindenség. Vannak azonban olyanok is, akik közvetlenül Olodumare-t imádják. Olodumare az erkölcsök és a halandóság forrása, és a dolgok ismeretével ajándékoz meg minden embert, amikor megszületik. Olorun mindenható, mindentudó, egyszerre jó és gonosz. Az orisák természetfeletti lények, lehetnek jók (egungun) és rosszak (ajogun), akik az emberi tevékenységet és a természeti erőket képviselik, mindezt egyszerre, és mind összhangban van, mindegyik egyensúlyban van, és mind rendelkezik értékkel.
A két isteni lény együttes alakja Orun, vagy Babalú-Ayé, a létezés forrásaként hivatkoznak rá.[9]
A joruba nyelvben Olorun neve az oní (ami tulajdonjogot vagy uralmat jelöl) és az ọ̀run (ami az Égboltot, a szellemek lakhelyét jelenti) szavak összevonásából származik.
Egy másik neve, Olodumare, az „O ní odù mà rè” kifejezésből származik, melynek jelentése „a teremtés forrásának tulajdonosa, amely nem merül ki”, „vagy a Mindenség Teljessége”.[10][11]
Ez a szócikk részben vagy egészben a(z) Ọlọrun című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.