Nicolas Fouquet

A Nicolas Fouquet olyan téma, amely az elmúlt években sok ember figyelmét felkeltette. Megjelenése óta vitákat, vitákat és végtelen kutatásokat generált, amelyek különböző aspektusainak megértésére és elemzésére törekednek. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Nicolas Fouquet-et, annak eredetétől a mai társadalomra gyakorolt ​​hatásáig. Elemezzük, hogy a téma milyen különböző szempontokból közelíthető meg, valamint milyen következményekkel jár a különböző területeken, mint például a politika, a gazdaság, a kultúra és a technológia. Emellett a terület szakértőinek véleményére és szempontjaira összpontosítunk, azzal a céllal, hogy egy teljes és gazdagító jövőképet kínáljunk a Nicolas Fouquet-ről. Kétségtelen, hogy ez egy lenyűgöző téma, amely senkit sem hagy közömbösen, és amely részletes és alapos átgondolást érdemel.

Nicolas Fouquet
Nicolas Fouquet (Charles Le Brun festménye)
Nicolas Fouquet (Charles Le Brun festménye)
Franciaország pénzügyminisztere
Hivatali idő
1653 – 1661
UralkodóXIV. Lajos
ElődAbel Servien
UtódJean-Baptiste Colbert

Született1615. január 27.[1][2][3][4][5]
Párizs[6]
Elhunyt1680. március 23. (65 évesen)[1][7][2][3][8]
Pinerolo

SzüleiMarie de Maupeou
François IV Fouquet
HázastársaMarie-Madeleine de Castille
Gyermekei
  • Louis Fouquet
  • Marie Fouquet
Foglalkozás
IskoláiPárizsi Egyetem jogi kara
A Wikimédia Commons tartalmaz Nicolas Fouquet témájú médiaállományokat.

Nicolas Fouquet (Párizs, 1615. január 27.Pinerolo, 1680. március 23.) francia pénzügyminiszter.

Élete

Pályája kezdetén Mazarint szolgálta, akit a Fronde ellen is támogatott. Ezért 1653-ban a pénzügy főintendánsává lett, és ebben az állásában a bíboros által folytatott háborúk költségeinek fedezéséről kellett gondoskodnia. Eközben azonban a saját vagyonát növelte tisztességtelen módon, a fényűzés és hatalom utáni vágytól hajtva, Mazarin bukására tört. Ezt a célt azonban nem érhette el, a bíboros halála után pedig nem ő, hanem Colbert lett XIV. Lajos pénzügyminisztere. Fouquet, bízva az özvegy királyné kegyében, most sem hagyott fel fondorlataival. A pénzben szűkölködő ifjú király felbőszült a miniszter mértéktelen és kirívó fényűzésén, és még abban az évben (1661 szeptemberében) utasítást adott Fouquet letartóztatására. Az őrizetbe vételt Lajos bizalmasa, Charles d’Artagnan testőrkapitány végezte. A kegyvesztett pénzügyminiszter helyére Lajos a hozzá feltétlenül lojális Colbert-t állította. Fouquet ellen vizsgálat indult, megvádolták állami pénzek hűtlen kezelésével, és királyi engedély nélkül végzett erődépítéssel. Ezt Lajos a saját személye elleni összeesküvésnek, tehát felségárulásnak minősítette. Három évig húzódó per után a törvényszék végül számkivetésre itélte, az ítéletet azonban a (halálos ítéletre számító) király élethossziglani fogságra változtatta.[9] Fouquet a pignerol-i (pinerolói) vár börtönében halt meg.

Kastélya, Vaux-le-Vicomte és parkja

Jegyzetek

  1. a b Német Nemzeti Könyvtár: Integrált katalógustár (Németország) (német nyelven). Integrált katalógustár (Németország) . (Hozzáférés: 2015. október 14.)
  2. a b SNAC (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  3. a b Brockhaus (német nyelven). Brockhaus
  4. Gran Enciclopèdia Catalana (katalán nyelven). Nagy Katalán Enciklopédia . Grup Enciclopèdia
  5. GeneaStar
  6. Német Nemzeti Könyvtár: Integrált katalógustár (Németország) (német nyelven). Integrált katalógustár (Németország) . (Hozzáférés: 2014. december 13.)
  7. Encyclopædia Britannica (angol nyelven). Encyclopædia Britannica Online . (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  8. Store norske leksikon (norvég (bokmål) nyelven). Great Norwegian Encyclopedia
  9. V. ö. Chéruel. Memoires sur la vie publique et privée de F. (2 köt., 1864); Bonnaffé, Le surintendant F. (1882); Laix, Nic. F., (2 köt., 1890).

Források


Kapcsolódó szócikk