Négyfoltos cserjecincér

Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Négyfoltos cserjecincér témát, amely téma az utóbbi időben sok ember figyelmét felkeltette. A _Var1 egy érdekes koncepció, amely vitákat és vitákat váltott ki különböző területeken, a tudományos élettől a szórakoztató világig. Ebben a cikkben a Négyfoltos cserjecincér különböző oldalait vizsgáljuk meg, feltárva jelentését, következményeit és a modern társadalomra gyakorolt ​​hatását. Egy részletes és szigorú elemzésen keresztül elmélyülünk a Négyfoltos cserjecincér összetettségében, olyan átfogó és multidiszciplináris jövőképet nyújtva, amely lehetővé teszi olvasóink számára, hogy alaposan megértsék ezt a jelenséget.

Négyfoltos cserjecincér
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Ízeltlábúak (Arthropoda)
Osztály: Rovarok (Insecta)
Rend: Bogarak (Coleoptera)
Család: Cincérfélék (Cerambycidae)
Alcsalád: Lepturinae
Nem: Cortodera
Tudományos név
Cortodera humeralis
(Schaller, 1783)
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Négyfoltos cserjecincér témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Négyfoltos cserjecincér témájú médiaállományokat és Négyfoltos cserjecincér témájú kategóriát.

A négyfoltos cserjecincér (Cortodera humeralis) a cincérfélék családjába tartozó, Európában honos, lombos fákon élő bogárfaj.

Megjelenése

A négyfoltos cserjecincér testhossza 7-12 mm. Az előtor oldalvonalai felülnézetben ívesek, alsó peremüknél kiállóak; a szárnyfedők oldalvonalai párhuzamosak. Alapszíne fekete, a combok töve sárga. Szárnyfedői teljesen feketék vagy barnássárgák (utóbbi esetben varratuk sötét), a vállbütykön és a pajzsocska mellett két-két sárga folt található. A fej és az előtor sűrű, sárga szőrei lesimulók, a szárnyfedőkön vörösesek, ritkábbak, kissé sörteszerűen felállóak. Az előtor közepén hosszant bemélyedés látható, de nincs rajta sima, fénylő középvonal. A szárnyfedők pontozása elöl durva és sűrű, hátrafelé fokozatosan finomabb, míg a csúcson elenyésző és ráspolyszerű.

Hasonló fajok

A fenyves-cserjecincérnek nincsenek foltjai a szárnyfedőin és fenyők körül található.

Elterjedése és életmódja

Európában honos, a Pireneusoktól Ukrajnáig. A Brit-szigetekről és Skandináviából hiányzik. Magyarországon a hegy- és dombvidékek erdeiben gyakori faj.

Elsősorban a száraz, meleg tölgyesek, erdőssztyeppek lakója. Lárvája lombos erdők talajának felső rétegében él, ahol ágak, gyökerek, makkok korhadó maradványaival táplálkozik. Fejlődése egy évig tart, ősszel bábkamrát készít a talajban, áttelel és tavasszal bebábozódik. Az imágó áprilistól júniusig rajzik. Nappal aktív, főleg virágzó tölgyön, berkenyén, galagonyán található meg.

Magyarországon nem védett.

Kapcsolódó szócikkek

Források