Marcus Iunianus Iustinus

Ebben a cikkben a Marcus Iunianus Iustinus témáját különböző nézőpontokból vizsgáljuk meg, hogy megértsük a mai jelentőségét. Elemezzük eredetét, fejlődését és a társadalomra gyakorolt ​​hatásait, valamint a különböző területekre gyakorolt ​​hatását. Multidiszciplináris megközelítésen keresztül igyekszünk mélyebbre ásni a Marcus Iunianus Iustinus legfontosabb aspektusait, megvizsgálva a kultúrában, a gazdaságban, a politikában és a mindennapi élet egyéb vonatkozásaiban gyakorolt ​​hatásait. A Marcus Iunianus Iustinus-hez kapcsolódó lehetséges jövőbeli trendekbe is belemélyedünk, hogy megértsük annak hosszú távú hatását.

Marcus Iunianus Iustinus
Életrajzi adatok
Született23. század
Elhunyt34. század
Ismeretes minttörténész
Nemzetiségrómai (?)
Pályafutása
Szakterülettörténettudomány
Kutatási területvilágtörténelem
Jelentős munkáiVilágkrónika (Historiae Philippicae)
A Wikimédia Commons tartalmaz Marcus Iunianus Iustinus témájú médiaállományokat.

Marcus Iunianus Iustinus, általánosan elterjedt nevén Iustinus (Justinus) római történetíró, akinek életét és munkásságát a 2. századtól a 4. századig terjedő időre helyezik.

Epitome historiarum Trogi Pompeii

Műve

Közelebbi adat nincs életéről, személye, élete ismeretlen, egyetlen műve, a 44 könyvre terjedő Historiae Philippicae (vagy Epitoma historiarum Philippicarum) című munka. Ez Pompeius Trogus világtörténetének kivonata. A mű jelentősége abban áll, hogy míg Pompeius munkája elveszett, Iustinus kivonata teljes egészében fennmaradt, sőt gyakorlatilag ez az egyetlen történeti munka, amely teljes terjedelmében ismert. Budai Ézsaiás 1802-ben az ókori irodalomtörténeti munkájában írja: „Sokkal jobb volna, ha maga Trogus Pompeius munkája maradt volna meg… mégis hasznosan lehet vele élni az alsóbb oskolákban”.

Másik nagy értéke a műnek, hogy fogalmazása és nyelvezete a klasszikus latin nyelv egyik jó forrása. Egyszerű és érthető módon beszéli el tárgyát. Iustinus művelt, tanult ember lehetett. Később Orosius is Iustinust használta fel. A Historiae Philippicae a középkoritörténettudomány” alapmunkájává lett, elsősorban más források hiánya miatt.

A mű II. Philipposz uralkodásától kezdve tárgyalja a történelmet, a korai szakaszokban Makedóniára helyezve a hangsúlyt. Ennek ellenére minden ismert nép történetét sorba veszi, köztük a szkítákét is, amely Anonymus munkáiban is felfedezhető forrásként.

Magyarul

  • Justinusnak Trogus Pompejus negyven négy könyveibűl ki-válogatott rövid ékes historiája, mellyet a' magyar nemzetnek, és a' kik a' magyar nyelvet tanúlni, vagy gyakorlani kivánnyák kedvekért forditott soborsiny Forrai András; Püspöki Oskola ny., Eger, 1781
  • Világkrónika. A kezdetektől Augustusig / Fülöp királynak és utódainak története / Marcus Iunianus kivonata Pompeius Trogus művéből; ford. Horváth János, sajtó alá rend. Bollók János, utószó Borzsák István; Helikon, Bp., 1992 ISBN 9632080564

Források

Kapcsolódó szócikkek