Makár Alajos

Ma belépünk a Makár Alajos izgalmas világába, amely téma több millió ember figyelmét ragadta meg szerte a világon. A Makár Alajos kezdete óta tanulmányozás, vita és érdeklődés tárgya, és a társadalomra gyakorolt ​​hatása ma is aktuális. Ebben a cikkben a Makár Alajos számos aspektusát tárjuk fel, a történetétől a mindennapi életben betöltött következményeiig. Mély és átgondolt elemzéssel arra törekszünk, hogy jobban megértsük, mit jelent a Makár Alajos, és miért olyan jelentős ma. Készüljön fel, hogy elmerüljön egy lenyűgöző utazásban a Makár Alajos szívébe!

Makár Alajos
Csomafáy Ferenc felvétele
Csomafáy Ferenc felvétele
Született1927. november 18.
Nagykároly
Elhunyt1989. január 24. (61 évesen)
Kolozsvár
Foglalkozásafestőművész
SírhelyeHázsongárdi temető

Makár Alajos (Nagykároly, 1927. november 18.Kolozsvár, 1989. január 24.) magyar festőművész.

Életútja, munkássága

Főiskolai tanulmányait 1949 és 1955 között Bukarestben, majd Kolozsváron folytatta. Kenyérkereső munka gyanánt a kolozsvári könyvüzletek kirakatrendezését végezte, de festményei 1955-től kezdve rendszeresen szerepeltek a kolozsvári megyei tárlatokon, 1970-ben és 1972-ben Bukarestben. Gyűjteményes kiállításokon mutatta be műveit a kolozsvári közönségnek az 1956-ban, 1973-ban, 1982-ben és 1987-ben, utóbbi kettőn kizárólag a széki, illetve homoródi és háromszéki témáit. 1990-ben és 2018-ban emlékkiállítást szerveztek Kolozsváron.

Kezdő munkáit kevés kivétellel megsemmisítette, megmaradt életműve az 1960-as évektől datálódik. Első időszakában levegős-laza szürkékkel festett borongós tájakat. Egy évtized múlva robbanékony, feszült hangulatú sorozat után letisztult, halk, otthonos tájakat, utcarészleteket, arcképeket és kompozíciókat alkotott. Az 1970-es évek derekán talált rá főművének témájára, amely által fegyelmezett és mértéktartó egyéniségét ki tudta vetíteni: a székiekre. A pompás népviselet tüzes színei nem ejtették a dekoratív látvány csapdájába, hanem merész és gazdag, kontrasztokat finom átmenetekkel egységben tartó kompozícióinak uralkodó eleme az emberi méltóság és a közösség fegyelme.

Források