Kálium-bromid

Ebben a cikkben az elmúlt években nagy érdeklődést és vitát kiváltó témával, a Kálium-bromid-el foglalkozunk. A Kálium-bromid nagy jelentőségű és jelentőségű téma társadalmunk számára, mivel a mindennapi élet számos területére kihat. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk a Kálium-bromid számos aspektusát és dimenzióját, az eredetétől és fejlődésétől a különböző területeken jelentkező következményeiig és visszahatásaiig. Hasonlóképpen elemezzük a Kálium-bromid különböző nézőpontjait és megközelítéseit azzal a céllal, hogy átfogó és gazdagító látásmódot kínáljunk, amely lehetővé teszi az olvasó számára, hogy alaposan megértse ezt a témát.

Kálium-bromid

Kálium-bromid

Kálium-bromid
Kémiai azonosítók
CAS-szám 7758-02-3
PubChem 253877
ChemSpider 22854
EINECS-szám 231-830-3
KEGG C13198
ChEBI 32030
RTECS szám TS7650000
Gyógyszerkönyvi név Kalii bromidum
InChIKey IOLCXVTUBQKXJR-UHFFFAOYSA-M
UNII OSD78555ZM
ChEMBL CHEMBL1644030
Kémiai és fizikai tulajdonságok
Kémiai képlet KBr
Moláris tömeg 119,01 g/mol
Megjelenés Színtelen, kristályos
Sűrűség 2,75 g/cm³, 20 °C[1]
Olvadáspont 732 °C[1]
Forráspont 1380 °C[1]
Oldhatóság (vízben) Jól oldódik: 650 g/l (20 °C)[1]
Gőznyomás 1,3 hPa (795 °C)[2]
Kristályszerkezet
Kristályszerkezet nátrium-klorid
Koordinációs
geometria
oktaéderes
Dipólusmomentum 10,41 D (gáz)
Veszélyek
EU osztályozás Nincsenek veszélyességi szimbólumok[1]
R mondatok Nincs R-mondat[1]
S mondatok Nincs S-mondat[1]
LD50 3070 mg/kg (patkány, szájon át)[2]
Rokon vegyületek
Azonos kation Kálium-fluorid
Kálium-klorid
Kálium-jodid
Azonos anion Lítium-bromid
Nátrium-bromid
Rubídium-bromid
Cézium-bromid
Ha másként nem jelöljük, az adatok az anyag standardállapotára (100 kPa) és 25 °C-os hőmérsékletre vonatkoznak.

A kálium-bromid egy szervetlen , amelynek a képlete KBr. Színtelen, kristályos vegyület, kristályai kocka alakúak. Jól oldódik vízben, vizes oldatának kémhatása semleges. Az oldat íze csípős, sós. Oldódik metanolban és etanolban is.

Kémiai tulajdonságai

A kálium-bromid oldatából fluor, klór és ózon hatására bróm válik szabaddá. A savas kémhatású oldatából a kálium-permanganát is brómot szabadít fel.

Előfordulása

Néhány sóbányában megtalálható kisebb mennyiségben.

Előállítása

A kálium-bromát hevítésekor kálium-bromid keletkezik. Előállítható vas(II)-bromid oldatból kálium-karbonáttal való forralással is.

Egy másik eljárás szerint brómot oldanak kálium-hidroxid-oldatban. Ekkor kálium-bromid és kálium-hipobromit keletkezik. A kálium-hipobromitet izzítják, így kálium-bromáttá alakul. Majd a kálium-bromátot is kálium-bromiddá alakítják redukcióval. A redukciót faszénporral végzik. A kálium-bromátot ezután kioldják, majd kristályosítják. A tiszta termékben fontos a kálium-bromát elbontása, mert a gyomorban a gyomorsav hatására a kálium-bromátból bróm szabadulhat fel.

Felhasználása

A fényképészetben a filmek készítéséhez ezüst-bromid-emulziók előállítására használják. Infravörös spektroszkópiában használt prizmákat és más optikai eszközöket is készítenek kálium-bromid kristályokból.[1] Korábban gyógyszerként is alkalmazták.

Források

  • Erdey-Grúz Tibor: Vegyszerismeret.

Hivatkozások

  1. a b c d e f g h A kálium-bromid vegyülethez tartozó bejegyzés az IFA GESTIS adatbázisából. A hozzáférés dátuma: 2011. január 22. (JavaScript szükséges) (angolul)
  2. a b Biztonsági adatlap (Merck) (németül)