A mai világban a Krakowiak olyan téma, amely nagy aktualitásra tett szert, és széleskörű érdeklődést váltott ki a társadalomban. Akár az emberek mindennapi életére gyakorolt hatása, akár a szakmai területen való relevanciája, akár a technológiai fejlődésre gyakorolt hatása miatt, a Krakowiak visszatérő beszédtéma lett különböző területeken. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a Krakowiak legfontosabb szempontjait, és elemezzük a jelenlegi kontextusban való fontosságát. Ezenkívül megvizsgáljuk annak időbeli alakulását és lehetséges hatásait a jövőben.
A krakowiak (vagy krakoviak, am. „krakkói”) lengyel nemzeti tánc, amely Krakkó városától nyerte nevét, melynek vidékén leginkább elterjedt.
Páros tánc, melyet a vezénylő pár után több pár lejt aszerint, amint az első kijelöli. Mielőtt a tánc kezdődik, a vezénylő pár rövid versszakos dalt énekel, amit a többi utánoz s aztán hol egymásután, hogy együttesen lejtik a kijelölt táncfigurákat. A dal és a tánc zenéje előbb melankolikus, majd vidám hangulatot tükröz vissza 2/4-es ütemben, a 3/4-es mazurkától ebben különbözik. A lengyel népdalok jórészt a krakowiak ritmusa szerint alakulnak s nagyon elterjedtek egész Lengyelországban.
Maga a tánc Cracovienne címen ismeretes a balettekben, ahol Elssler Fáni honosította meg a negyvenes években.[1] Chopin a zenéjét eszményítette nagyobb műformákban is, nagyobb keretű önálló koncertjeiben, ahol mint zártételt használta fel.