Konstantinápolyi ortodox egyház

A mai világban a Konstantinápolyi ortodox egyház olyan téma, amely sok ember figyelmét felkeltette. A modern társadalomban egyre növekvő relevanciájával a Konstantinápolyi ortodox egyház fontos vitaponttá vált különböző szférákban. Mind a tudományos világban, mind a szórakoztatásban megnőtt a Konstantinápolyi ortodox egyház iránti érdeklődés és figyelem. Az évek múlásával a Konstantinápolyi ortodox egyház olyan témának bizonyult, amely továbbra is vitákat és reflexiókat generál, megkérdőjelezi a közös felfogásokat és új ötleteket bátorít. Ebben a cikkben tovább kutatjuk a Konstantinápolyi ortodox egyház társadalmunkra gyakorolt ​​hatását, és megvitatjuk annak mai jelentőségét.

Konstantinápolyi egyetemes patriarcátus
(Οικουμενικό Πατριαρχείο)
A konstantinápolyi pátriárka trónja
A konstantinápolyi pátriárka trónja

Valláskereszténység
Felekezetortodox
Eredetantiochiai ortodox egyház
Lelkészi vezetőI. Bartholomaiosz
Tisztségepátriárka
Szertartásbizánci
Tagság3 500 000 fő
Nyelvgörög, török, angol
Alapító
Státuszautokefál
Státusz kezdete330
Ország Törökország
SzékhelyIsztambul, Törökország
Naptárjavított juliánus, juliánus

A Konstantinápolyi egyetemes patriarcátus weboldala

A Konstantinápolyi Egyetemes Patriarchátus más néven Konstantinápolyi Ökumenikus Patriarchátus vagy konstantinápolyi ortodox egyház az öt eredeti patriarkátus egyike, ami tiszteletbeli elsőséget élvez az ortodox egyházak között.

Története

Eredetileg az antiochiai pátriárkának alárendelt egyház volt, 330-tól önálló, majd a második legfontosabb egyház lett belőle a Római Egyház után. Miután – ortodox szempontból nézve – a római katolikus egyház egésze 1054-ben kivált az egyetemes egyházból, a konstantinápolyi egyház foglalta el helyét mint tiszteletbeli első az egyházak között.

Az Oszmán Birodalom idején a konstantinápolyi pátriárka politikai szerepet is betöltött. Az Oszmán Birodalomban a lakosság vallási alapon volt felosztva (millet-rendszer), az egyik millet az ortodoxoké volt, ennek volt mindenkori vezetője a konstantinápolyi pátriárka.

Az ortodox egyházak közös összejövetelein mindig a konstantinápolyi pátriárka elnököl.

Mai kiterjedése

Kanonikus területe ma minimális az eredetihez képest, csak Törökország, Észak-Görögország és egyes földközi-tengeri görög szigetek tartoznak hozzá. A görög ortodox egyház autokefállá válásakor a Konstantinápolyi Patriarchátus javára lemondott a diaszpórában élő görögök egyházközösségeiről, így ők is a Patriarchátus joghatósága alá tartoznak. (így a magyarországi görögök is) A konstantinápolyi pátriárka kizárólagos jogot formál minden olyan területre, mely hivatalosan nem tartozik egyetlen más ortodox egyház kanonikus területéhez. Ezt az igényt a többi ortodox egyház nem fogadja el.

Két autonóm ortodox egyház is hozzátartozik: az észt apostoli ortodox egyház és a finn ortodox egyház. Hozzá tartozik egyházjogilag a Görögországban található autonóm szerzetesi köztársaság, az Athosz-hegy.

Magyarországi jelenléte

Magyarországon az egyház a Konstantinápolyi Egyetemes Patriarchátus Magyarországi Orthodox Exarchátusaként van jelen.[1]

Jegyzetek

Források

További információk

Kapcsolódó szócikkek